Pozytywne radzenie sobie z frustracją: 5 niezbędnych porad

Pozytywne radzenie sobie z frustracją: 5 niezbędnych porad

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2019

Frustracja jest jednym z najgorszych uczuć, z którymi mamy do czynienia od dzieciństwa. Radzenie sobie z frustracją jest trudne, mimo że jesteśmy w stanie ją czuć już w bardzo młodym wieku.

Uczucie jest intensywne i nikt nie uczy naszych maluchów, jak kierować tą emocją. Z drugiej strony, wielu rodziców, którzy martwią się inteligencją emocjonalną swoich dzieci, są nadopiekuńczy. W dorosłości wielu z nas wciąż nie wie, jaki jest najlepszy sposób na radzenie sobie z frustracją.

Ale czym tak naprawdę jest frustracja?

Frustracja to negatywna emocja. Jednak, podobnie jak inne emocje, spełnia jakąś funkcję. Frustracja jest wynikiem tego, że nie dostajemy tego czego chcemy lub czego oczekujemy. W rzeczywistości oznacza to różnicę między tym, czego chcemy a tym co mamy. Innymi słowy, ostateczną funkcją frustracji jest skierowanie naszej uwagi na tą potrzebę i sprawienie, abyśmy na to zareagowali.

“Frustracja jest jedną z najwcześniejszych i najpotężniejszych emocji, jakich doświadczamy od dzieciństwa a także jedną z najniebezpieczniejszych”.

Jednak często, gdy frustracja staje się bardzo silna lub intensywna, może nie spełniać swojej funkcji. Stajemy się bardziej wyczuleni na niepokój, który odczuwamy niż to, co chce nam przekazać. Porozmawiajmy więc o 5 podstawowych wskazówkach dotyczących pozytywnego radzenia sobie z frustracją.

sfrustrowane dziecko

Sposoby na radzenie sobie z frustracją

1. Zdystansuj się od wydarzeń

Jak powiedzieliśmy wcześniej, frustracja może być bardzo intensywna, co może doprowadzić do przesadnych wydarzeń i sprawić, że zobaczysz sytuację w zniekształcony sposób. Tak więc, pozytywne radzenie sobie z frustracją wiąże się z dystansowaniem się od wydarzeń, odkładaniem decyzji, które musisz podjąć i próbą spojrzenia na sytuację z boku. Kiedy czujesz się sfrustrowany, patrz na szerszą perspektywę i spójrz na wszystko jako osoba z zewnątrz.

Oceń wszystkie pozytywne i negatywne aspekty frustrującej sytuacji i przeanalizuj je. Możesz również porównać to z czymś gorszym, co Ci się wcześniej przydarzyło. Powiedz sobie, że to co wydarzyło się teraz, nie jest tak złe, jak to co przeżyłeś wcześniej. Te małe “sztuczki” odciągną twój umysł od frustrujących wydarzeń i pozwolą ci obiektywnie zobaczyć sytuację.

2. Poczuj frustrację i pozwól jej odejść

Kiedy emocja cię przytłacza, niech to będzie frustracja, gniew, smutek lub radość, najlepiej ją poczuć i pozwolić jej odejść. Oznacza to odczuwanie ich dogłębnie, a następnie pozwalanie im odejść. Im więcej frustracji nie czujesz, tym więcej jej poczujesz. To paradoks ludzkiego umysłu. Później możesz doprowadzić do rozwoju zaburzeń obsesyjnych, w których starasz się nie myśleć o “X”, ale ostatecznie myślisz o “X”, “Y” i “Z” przez cały dzień.

Dlatego umysł działa w ten sposób: im bardziej unikasz myślenia lub odczuwania “czegoś”, tym bardziej to odczuwasz. Obserwowanie, odczuwanie i pozwalanie im odejść to podstawowa umiejętność, która może znacznie poprawić Twoją inteligencję emocjonalną. Jeśli chcesz poczuć emocje i pozwolić im odejść, trenuj swoje umiejętności uważności lub w technik akceptacji i zaangażowania. Wszystkie te podejścia mogą pomóc zmniejszyć negatywne skutki tej emocji.

3. Zachowaj spokój, a następnie podejmij działania – radzenie sobie z frustracją

Frustracja jest najgorszym doradcą. Zwykle kieruje nas ku zachowaniom, które nie są poprawne lub korzystne, a nawet autodestruktywne. Jest to jednak bardzo silna emocja o wysokim działaniu proaktywnym. To dlatego, że frustracja sprawia, że ​​atakujemy lub ranimy obiekt, który powoduje tę emocję. To emocja, która czyni nas mściwymi, a nie przebaczającymi. Z tego powodu ważne jest unikanie działania pod jej wpływem.

“Skuteczne radzenie sobie z frustracją polega na dystansowaniu się od wydarzeń, odkładaniu decyzji, które musisz podjąć i próbie spojrzenia na sytuację z boku”.

kobieta - radzenie sobie z frustracją

Bardzo ważne jest, abyś miał chwilę na uspokojenie, gdy coś lub ktoś Cię frustruje. Kiedy poczujesz się lepiej, możesz zacząć myśleć o kolejnych krokach, aby podjąć praktyczne decyzje. Z drugiej strony ważne jest również słuchanie wiadomości, jakie Twoje emocje chcą Ci przekazać. Frustracja sprawia, że dokonujesz zmian w środku siebie lub zmieniasz sposób, w jaki robisz różne rzeczy.

4. Radzenie sobie z frustracją poprzez rozróżnianie czego chcesz, potrzebujesz i tym jaka jest rzeczywistość

Rozróżnienie między tym, czego chcesz, czego potrzebujesz, a tym, co naprawdę może się wydarzyć, wydaje się proste. Jednak tak nie jest. Często zdarza się nam frustracja, ponieważ pragnienia są mylone z osobistymi potrzebami (“chcę, aby mój szef pogratulował mi pracy, którą wykonałem”), ochroną lub akceptacją (“potrzebuję, aby mój szef mnie docenił), lub co tak naprawdę może się stać, biorąc pod uwagę okoliczności w danej chwili (Rzeczywistość: Mój szef ignoruje wszystko, nie ma czasu i niczego nie widzi).

Innymi słowy to, czego chcesz może, ale nie musi być tym, czego naprawdę potrzebujesz. Wszystko to może wymagać rzeczy, które mogą być mniej lub bardziej wystarczające. Oddziel to, od czego chcesz (w końcu możesz chcieć tego, czego chcesz), czego potrzebujesz i co możesz zapewnić ludziom wokół ciebie. Chodzi o to jak dostosowujesz swoje potrzeby do rzeczywistości. Możesz chcieć tyle, ile chcesz wiedząc, że nie potrzebujesz wielu z tych rzeczy. To tylko możliwości lub wyzwania.

5. Zastanów się, czy musisz zaakceptować swoją sytuację, czy ją zmienić

Jeśli nie możesz zmienić swojej frustrującej sytuacji, normalne jest, że Twoje uczucia się nasilają. Kiedy nie ma już miejsca na radzenie sobie z sytuacją, akceptacja jest kluczem. Wyjaśnijmy bardziej szczegółowo różnicę między tym kiedy frustracja jest tego warta, a kiedy nie.

myśląca kobieta

Jeśli jesteś w sytuacji, która może ulec zmianie, frustracja może być Twoją przyjaciółką i może służyć jako latarnia do zmiany. Jak tylko frustracja ustąpi, czas zastanowić się, co należy zmienić i w jaki sposób. Jeśli sytuacja jest niemożliwa do zmiany, wtedy odsuń się od myśli, które wywołują negatywne emocje, aż do ich ustąpienia.

Tych 5 podstawowych wskazówek, jeśli są właściwie ćwiczone, pomoże Ci pozytywnie radzić sobie z frustracją. W ten sposób możesz skorzystać z jednej z najbardziej nieprzyjemnych emocji, unikając bezpośredniej konfrontacji z nią.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.