Jak skupić się w świecie pełnym rozpraszaczy

Jak skupić się w świecie pełnym rozpraszaczy
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez María Hoyos

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Żyjemy w zglobalizowanym i bardzo wymagającym świecie, w którym szybka reakcja i wydajność są wysoce pożądane. Z coraz krótszymi terminami każdego dnia często bardzo trudno jest skupić się na zadaniu, czy to w pracy, czy to w codziennym życiu.

W konsekwencji, aby zaoszczędzić czas, nasz umysł stara się robić wiele rzeczy jednocześnie. Taka praktyka często przynosi katastrofalne skutki. Za nasze niepowodzenia odpowiada wzrastająca liczba bodźców, przez które tracimy skupienie i koncentrację. W efekcie nie potrafimy skupić się na żadnym z zadań.

W tym artykule omawiamy najczęstsze czynniki rozpraszające, z którymi musimy się borykać każdego dnia, oraz sposoby na ich kontrolowanie.

Nie tylko bodźce zewnętrzne mogą nas rozpraszać, ale także natrętne myśli. Te myśli mogą nawet nie być związane z zadaniem, które wykonujemy.

Dlaczego się rozpraszamy

Nie możemy skupić się na pracy, tracimy skupienie i koncentrację, ponieważ w pewnym sensie jesteśmy do tego zaprogramowani. Nasz mózg jest zestawem narzędzi i ma wiele mechanizmów obronnych, które mogą wpływać na naszą koncentrację.

Kobieta próbuje skupić się na pracy

Jeden z najważniejszych jest bezpośrednio związany z bólem. Mamy tendencję do odwracania uwagi od rzeczy, które nas ranią, aby uniknąć cierpienia. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie odpychają te rzeczy, które powodują ból, aby uciec od tego uczucia.

Rozproszenie uwagi może być pozytywne w tym sensie lub przynajmniej możemy wykorzystać je na naszą korzyść. Jednak prawie zawsze widzimy to, co nas rozprasza w negatywny sposób.

Dzieje się tak, ponieważ brak koncentracji spowalnia nas i wpływa na naszą produktywność. Często problem polega na tym, że tracimy koncentrację, a niechciane myśli zaczynają przejmować nad nami kontrolę.

Co nas rozprasza?

Niektóre rozpraszacze są tak stare jak ludzie, a inne są tylko konsekwencją naszego współczesnego stylu życia. Możemy rozpraszać się latającą obok muchą lub wibracją telefonu komórkowego. Istnieją również pewne patologie, które bezpośrednio wpływają na to, że nie potrafimy skupić się na zadaniu.

Nie każdy jest jednakowo podatny na rozpraszacze. Jednak wszyscy możemy się zgodzić co do tego, że nowe technologie zmieniły sposób interakcji z naszym środowiskiem. Współcześnie zarządzamy swoim życiem na dwóch różnych płaszczyznach: fizycznej i wirtualnej.

Według badania przeprowadzonego przez Udemy 36% pokolenia Z i pokolenia milenialsów spędza 2 godziny lub więcej, korzystając ze swoich telefonów. 100 lat temu te same 2 godziny spędzaliśmy, odpoczywając, czytając lub spacerując po parku. Kiedy to zrozumiemy, łatwiej będzie nam wykonać kilka ćwiczeń na koncentrację.

Co mogę zrobić, żeby skupić się na tym, co ważne?

Oto kilka praktyk, które możesz zastosować w codziennym życiu, aby lepiej utrzymywać koncentrację:

  • Ustal priorytety: wybierz, co jest dla Ciebie najważniejsze, a co nie (Twoja praca, Twoja rodzina itp.).
  • Zrozum, że rozproszenie uwagi jest konieczne: nie jesteśmy maszynami. Dlatego musimy odpoczywać, jeść i spędzać czas w towarzystwie innych ludzi. Zapisz w kalendarzu, co robisz dla rozrywki. Niektóre z tych rzeczy mogą obejmować wyjście z przyjaciółmi, czytanie książki lub oglądanie telewizji. Jeśli uważasz, że te rzeczy są ważne, dlaczego nie są one częścią Twojego planu dnia?
  • Odłącz się: jak wspomnieliśmy powyżej, nasze wirtualne życie stanowi wyzwanie dla naszego życia fizycznego. Dlatego powinieneś zarezerwować ograniczony czas na korzystanie z mediów społecznościowych.
  • Wykonuj jedno zadanie na raz: wielozadaniowość nie jest dla każdego. Jeśli nie możesz się skupić, próbując robić dwie rzeczy na raz, wielozadaniowość może nie być Twoją mocną stroną. Zamiast tego staraj się wykonywać zadania po kolei.
  • Podejmuj realistyczne wyzwania: nie próbuj być kimś, kim nie jesteś. Jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie ukończyć zadania w dwie godziny, daj sobie czas, którego naprawdę potrzebujesz, aby je wykonać. Nie okłamuj siebie.

Rozproszenie uwagi jest niezbędną częścią życia

Nie powinniśmy zbytnio martwić się tym, że nie potrafimy skupić się na długo bez przerw – to nieuniknione. Ważniejsza jest umiejętność ponownego skupienia uwagi, ale także akceptacja utraty koncentracji jako niezbędnej części życia.

Nasz mózg nie jest zaprogramowany do ciągłej pracy w 100%. Dlatego powinniśmy nauczyć się rozpoznawać potrzeby naszego organizmu i zadbać o ich zaspokojenie. Zrób sobie przerwę, jedz i ćwicz. Wszystko to pomoże Ci skupić się podczas codziennych zadań.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.