Poznaj najważniejsze cytaty Zenona z Kition

Poznaj najważniejsze cytaty Zenona z Kition

Ostatnia aktualizacja: 20 sierpnia, 2021

Przeczytaj dzisiejszy artykuł i poznaj najważniejsze cytaty Zenona z Kition.

Niektóre cytaty Zenona z Kition wiążą się z podstawowymi założeniami jego szkoły filozoficznej: istnieje naturalny, racjonalny porządek rzeczy, a dobroć wynika z przystosowania się do tego porządku.

Zenon z Kition to ojciec stoicyzmu, chociaż niektórzy z jego następców, jak choćby Seneka czy Marek Aureliusz, są lepiej znani. Nauczał pod słynnym portykiem ozdobionym pięknymi malowidłami. Słowo stoik pochodzi od greckiego słowa stōïkos, oznaczającego “ze stoa [portyku lub ganku]”.

Stoicy bronili życia opartego na rozsądku, rozwagi i umiarkowanej przyjemności. Poza tym wiele z jego rozmyślań koncentrowało się na etycy. Dokładanie to widać w cytatach Zenona z Kition: zainteresowanie wpajaniem sposobu życia bazującego na takich wartościach. Oto kilka z jego najlepszych cytatów.

“Złe uczucie to zamieszanie umysłu, który odraża rozsądek i występuje przeciwko naturze.”

-Zenon z Kition-

Zenon z Kition i siła

Wiele cytatów Zenona z Kition wychwala akt myślenia. Uznają je za centrum i źródło wszystkiego. Jeden z jego cytatów pokazuje to w wyraźny sposób: “Myślenie musi być silniejsze niż materia, a wola musi być silniejsza niż cierpienie fizyczne czy moralne”.

Widać wyraźne, że stoicy uznają myślenie i wolę za najważniejsze cechy rodzaju ludzkiego.

Kobieta

Najbardziej bolesna strata

To jeden z najsłynniejszych cytatów Zenona z Kition: “Żadna strata nie powinna wzbudzać większego żalu niż utrata czasu, bo ona jest nieodwracalna”.

W niniejszym cytacie chodzi o nieodwracalne marnowanie czasu. Czas przemija i nie ma możliwości odwrócenia jego biegu. Nie można powtórzyć żadnego momentu. Zmarnowane chwile już nigdy nie powrócą.

Wychowywanie dziecka w negatywnym świecie

Chociaż stoicy zaczęli budować swoją filozofię w okolicy III w. p.n.e., to wiele z ich założeń nadal jest aktualnych w dniu dzisiejszym. Ten cytat stanowi doskonały przykład: “Kiedy łączysz wiarę, nadzieję i miłość, możesz wychować pozytywne dziecko w negatywnym świecie”.

Za czasów stoików narzędzia, których obecnie używamy w psychologii i pedagogii, nie były znane. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że korzenie wielu z nich znajdują się w zdrowym rozsądku, nic dziwnego, że Zenon z Kition stworzył cytat, który nadal ma znaczenie.

Dziecko

Powinniśmy bardziej słuchać

Oto kolejny słynny cytat Zenona z Kition: “Mamy dwoje uszu i jedne usta, abyśmy słuchali dwa razy tyle, co mówili”.

Mówi, że powinniśmy uważać na to, co mówimy. Filozof zauważył, że słuchanie jest ważniejsze od mówienia. Zaprasza nas do zwracania uwagi na innych i odpowiadania w inteligentny sposób po dokładnej analizie i zrozumieniu tego, co zostało powiedziane.

Prawdziwa fortuna

Zenon z Kition załadował kiedyś wszystko, co posiadał na statek, który utonął niedługo po odbiciu od brzegu. Kiedy o tym usłyszał, powiedział po prostu: “Fortuna pragnie, abym miał więcej wolności, by filozofować”.

Ten cytat stanowi doskonały przykład stoickiej filozofii. Ta szkoła myśli filozoficznej wierzyła w akceptowanie i rozumienie rzeczywistości. Oznacza to, że wszystko, co się dzieje, wynika z racjonalności. Musimy to zrozumieć i wyciągać z tego lekcje.

Niektórzy twierdzą, że Zenon z Kition uczył dłużej niż 30 lat. Jednak zabił się, gdy miał 72 lata. Samobójstwo zdarzało się bardzo często pośród filozofów tamtych czasów. (Była to kwestia honoru, godności i jakości życia).

Przekonania Zenona wpływały na innych filozofów jeszcze przez kilka wieków po jego śmierci.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cappelletti, A. J. (Ed.). (1996). Los estoicos antiguos. Gredos.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.