Seneka - 7 wspaniałych cytatów tego rzymskiego filozofa

Seneka - 7 wspaniałych cytatów tego rzymskiego filozofa

Ostatnia aktualizacja: 12 września, 2018

Może znasz rzymskiego filozofa, który nazywał się Seneka, a może po raz pierwszy słyszysz jego imię? Bez względu na wszystko, spodoba Ci się nasz artykuł o jego cytatach, które przetrwały upływ czasu, ponieważ są prawdziwymi perłami mądrości. Nie mogło być inaczej w przypadku jednej z najwybitniejszych postaci Cesarstwa Rzymskiego, którego pisma miały wielki wpływ na współczesnych mu ludzi.

Najważniejszym punktem myśli jakie wygłaszał Seneka jest ich etyczne przesłanie. Prawie wszystkie jego pisma, a właściwie całe jego życie, są wzorem moralności. Należał do filozoficznej szkoły stoicyzmu, która opowiadała się za umiarkowaniem. Żył w czasach, gdy nadmiar dóbr był na porządku dziennym.

“Jeśli poddasz się naturze, nigdy nie będziesz biedny; jeśli poddasz się opinii, nigdy nie będziesz bogaty.”

-Seneka-

Imponująca inteligencja i zdolności oratorskie tego wielkiego myśliciela doprowadziły do wielu spisków przeciwko niemu i budziły niesłychaną zazdrość. Seneka przez całe życie cierpiał na nawracającą astmę. Żył także w pobliżu wielkiej władzy, wiedzy i filozofii. Oto niektóre z myśli Seneki, które zostały przekazane dla potomności.

1. Zaryzykować czy nie

Jeden z najlepszych cytatów Seneki mówi: “Nie ośmielamy się robić wielu rzeczy, ponieważ są one trudne, ale są takie, ponieważ nie odważamy się ich spróbować”. Spostrzegawcza refleksja, która jest jeszcze bardziej imponująca, jeśli wziąć pod uwagę, że dokonano jej około 2000 lat temu.

Mężczyzna idący po linie między górami.

Seneka miał na myśli to, że rzeczy mogą być znacznie bardziej skomplikowane w naszych umysłach niż w rzeczywistości. Rozumiał, że ludzie mają skłonność do tworzenia wydumanych problemów, a wszystko to dzieje się z powodu strachu jaki odczuwamy.

2. Seneka – jeden z najpiękniejszych cytatów

Jest to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych rzeczy, które napisał Seneka. Powiedział: “Po co narzekać na morze, jeśli znowu unosisz się na jego falach?” W tym krótkim cytacie możemy docenić jego zdolności poetyckie, jego delikatną wrażliwość i klarowny realizm.

Powiedzenie odnosi się do faktu, że dana osoba nie ma powodu narzekać na to, czego aktywnie poszukuje. Podkreśla, że ​​być może pierwszy raz da się wybaczyć, ale nie, jeśli wciąż powtarzamy to samo. Jeśli znowu będziesz żeglował, to dlatego, że wcześniej to robiłeś. Jeśli Ci się to nie podoba, dlaczego robisz to ponownie?

3. Ukryta i jawna nienawiść

Jeśli była jedna rzecz, o której Seneka wiedział aż nazbyt wiele – to nienawiść. Nigdy nie był człowiekiem, który ulegałby konspiracji lub snuł spiski przeciwko innym. Mimo to jego inteligencja i zdolności wzbudzały podejrzenia, zazdrość i ostrożność.

Kobieta z ptakami we włosach.

Być może dlatego jedna z sentencji Seneki brzmi następująco: “Ukryta nienawiść jest gorsza niż jawna nienawiść”. Jest wysoce prawdopodobne, że wszyscy doświadczyliśmy tej prawdy w pewnym momencie naszego życia. Często najbardziej gorzka nienawiść jest najmniej widoczna.

4. Wartość trudności

Jako dobry stoik, Seneka przywiązywał wielką wagę do trudności z jakimi musimy się mierzyć. Nie nadawał im negatywnego znaczenia, nie uniknął ich. Wręcz przeciwnie. Twierdził, że problemy są źródłem wzrostu i postępu.

Zostało to wspaniale uchwycone w następującym cytacie: “Trudności wzmacniają umysł, podobnie jak praca wzmacnia ciało”. Innymi słowy, Seneka postrzegał trudności jako okazję do rozwijania zdolności rozumowania.

5. Zarządzanie gniewem

Oto kolejna z fraz Seneki, która zaskakuje nas z powodu swojej prostoty i głębi. “Największym lekarstwem na złość jest opóźnienie”. Stanowi doskonałe rozwiązanie aby nauczyć się zarządzać złością. Jest to prosta i niezwykle skuteczna formuła dla tych, którzy wprowadzają ją w życie.

Jest to sposób, który nigdy nie zawodzi. W większości przypadków gniew da się kontrolować, jeśli zrobimy sobie małą przerwę. Po prostu usiądź cicho i spokojnie przez kilka minut. Spokój powróci a my w ten sposób nigdy nie powiemy rzeczy, których będziemy żałować w przyszłości.

6. Odwaga życia

Życie Seneki z pewnością nie było różanym ogrodem. Zwłaszcza za panowania Kaliguli, który ścigał go niestrudzenie kierując się czystą zazdrością. To samo stało się z Neronem, jego uczniem, który ostatecznie skazał go na śmierć.

Musimy dodać do tego fakt, że Seneka zawsze cierpiał z powodu bardzo złego stanu zdrowia i ataków astmy. Być może z tego powodu jedna z jego fraz, która przeszła do historii, mówi: “Czasami samo życie jest aktem odwagi”.

7. Logika dobrych nawyków

Seneka udziela nam tutaj nauki na temat dobrych nawyków a jego uwagi są wyjątkowo mądre i spostrzegawcze. Mówi on: “Dobre nawyki wzajemnie się uzupełniają i dlatego trwają.” Jak zawsze, w jednym krótkim zdaniu, podsumowuje świat mądrości.

Kobieta na polu pszenicy.

Udowadnia, że dobre nawyki nie są odosobnią rzeczywistością. Dobry nawyk nie przetrwa pośród wielu negatywnych. Aby być stabilnym, muszą również być spójne.

Istnieją setki cytatów Seneki, a wszystkie są równie niezwykłe. Nic dziwnego, że jego myśli przełamały bariery czasu i że są całkowicie aktualne w czasach, w których obecnie żyjemy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.