Pożądanie seksualne - czy to problem gdy jest obniżone?

Pożądanie seksualne - czy to problem gdy jest obniżone?
Laura Reguera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Reguera.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Kiedy mówimy o problemach seksualnych, poruszamy takie tematy jak przedwczesny wytrysk czy trudność, z jaką niektóre kobiety osiągają orgazm. Ale czy to jedyne problemy? Czy niskie pożądanie seksualne też jest problemem?

Fakt jest taki, że wśród problemów, które mogą wpływać na nasze życie seksualne, są inne problemy, których nie potrafimy rozwiązać. Zdarza się, że nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zaliczają się one do problemów. W tym artykule skupimy się na fazie poprzedzającej stosunek seksualny, czyli na chwili, kiedy rodzi się pożądanie seksualne. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat!

Jak przebiega reakcja seksualna u człowieka?

Na początek należy zwrócić uwagę na to, że reakcja seksualna u człowieka składa się z pięciu faz. Są to kolejno:

  • Pożądanie seksualne: Tu rodzi się reakcja seksualna. Ta faza charakteryzuje się pojawieniem seksualnych myśli lub fantazji, pragnieniem zainicjowania aktywności seksualnej oraz możliwymi zmianami hormonalnymi.
  • Pobudzenie: To jest druga faza. Tutaj ludzie mają subiektywne uczucie podniecenia. Ale nie tylko. Jest to także moment, kiedy ciało przygotowuje się do aktywności seksualnej. Innymi słowy, ciało zarówno kobiety, jak i mężczyzny przygotowuje się na seks.
  • Orgazm: Oprócz serii skurczów zarówno u mężczyzn, jak i kobiety, orgazmy wywołują uczucie przyjemności.
  • Ustępowanie podniecenia: po orgazmie pojawia się uczucie ulgi i zrelaksowania, gdy ciało wraca do swojego poprzedniego stanu.
  • Satysfakcja seksualna: jest to subiektywny psychologiczny element satysfakcji ze stosunku seksualnego. Jest to ostatnia faza reakcji seksualnej.
Niski popęd seksualny - para o zachodzie słońca

Niskie pożądanie seksualne – czy to problem?

Różne problemy na tle seksualnym mogą pojawić się już w pierwszej fazie. Jednym z takich problemów jest niskie pożądanie seksualne. Z drugiej strony zbyt wysoki popęd płciowy także może być problematyczny.

Mimo to najczęstszą dysfunkcją na tym etapie jest całkowite zahamowanie popędu seksualnego, co może prowadzić do awersji do seksu. Innymi słowy, seks staje się obowiązkiem. Dana osoba nie odczuwa z niego przyjemności. Zahamowanie pożądania seksualnego jest nienormalnym i uporczywym zredukowaniem chęci do wykonywania czynności seksualnych.

„Istnieje tylko jedna siła napędowa: pożądanie”.

-Arystoteles-

Dlaczego tak się dzieje? Przyczyny są dość zróżnicowane. Zacznijmy od relacji. Konflikty w związku, popadnięcie w rutynę lub zaburzenia na tle seksualnym u jednej ze stron mogą zahamować pożądanie seksualne. Pożądanie rodzi się z oczekiwania przyjemnej sytuacji. Tak więc, jeśli seks nie jest postrzegany jako całkowicie przyjemny, niskie pożądanie seksualne jest czymś naturalnym.

Są też inne przyczyny. Na poziomie fizycznym ważną rolę odgrywają zażywane leki i problemy ze zdrowiem. Doustne środki antykoncepcyjne i fizyczne zmęczenie także mogą zmniejszać pożądanie seksualne.

Następnie, jeśli chodzi o czynniki psychologiczne i indywidualne, istotne są:

  • lęk, stres i depresja,
  • ambiwalentna orientacja seksualna,
  • traumatyczne doświadczenia seksualne. Może to przekształcić zahamowanie w prawdziwą awersję do seksu: uczucie skrajnego obrzydzenia do stosunków seksualnych.
Niski popęd seksualny - para odwrócona od siebie w łóżku

Prawda jest taka, że ponieważ pożądanie seksualne jest pierwszą fazą reakcji seksualnej u człowieka, problemy na tym poziomie mogą być poważne. W razie tego typu problemów warto poszukać profesjonalnej pomocy u psychologa. To może pomóc!

Zdjęcia dzięki uprzejmości Sweet Ice Cream Photography, Charlie Hang i Jeremy Bishop.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.