Szczęście to stan, a nie narzucony obowiązek

Szczęście to stan, a nie narzucony obowiązek

Ostatnia aktualizacja: 16 września, 2017

Szczęście ma duży związek z pozytywnym nastawieniem do życia, co bardzo przydaje nam się w stawianiu czoła codziennym problemom. Jednak ekstremalny optymizm, podobnie jak pesymizm, nie jest wskazany. Zdaje się, że we współczesnym świecie szczęście kojarzy się z dyktaturą euforii. 

W dzisiejszym artykule postaramy się zrozumieć jak odróżnić dyktat szczęścia od demokratycznej koegzystencji różnych emocji, włączając w to szczęście.

“Radość życia oznacza zawsze coś do zrobienia, kogoś do kochania oraz oczekiwania na coś.”

-Thomas Chalmers-

Szczęście oraz reklama

Szczęście to produkt kreowany przez reklamy. Mówią nam one co musimy kupić, co musimy zrobić oraz jakie książki psychologiczne musimy przeczytać, aby być szczęśliwymi. Tylko piękni, zdrowi oraz zadowoleni ludzie z magazynów osiągają sukces. 

Ci szczęśliwi, atrakcyjni oraz uśmiechnięci ludzie sprawiają, że sami czujemy się ze sobą gorzej. Sprawiają, że chcemy nabyć to, co oni posiadają, robić to, czym oni się zajmują oraz gonić szczęście w swoim życiu.

pochmurny dzień

“Moje szczęście to docenianie tego, co posiadam oraz brak pożądania rzeczy, których nie mam.”

-Lew Tołstoj-

Jaka uzyskać równowagę? Cóż, po prostu kupowanie tylko tego, czego potrzebujemy oraz co zgadza się z naszym charakterem i budżetem. To cieszenie się życiem, pomimo tak wielu przekazów, że to, co posiadamy, jest niewystarczające. 

Wiele z tych przekazów “piękna” doprowadziły do chorób takich jak anoreksja czy bulimia. Nie pozwólmy, aby stało się tak samo z modelem szczęścia. Przeżyjmy nasze życie w sposób naturalny.

Szczęście nie oznacza brak problemów

Szczęście to stan, przepływ, to moment, który może ofiarować nam życie w każdej chwili i w każdych okolicznościach. Myślenie, że szczęście może przytrafić się tylko w idealnych warunkach zaprzecza pięknu deszczowego dnia, który jest szary, lecz jednocześnie w jakiś sposób hipnotyzujący.

Nie wiesz kiedy pojawi się szczęśliwy moment lub kiedy niechciana sytuacja przerodzi się w coś pozytywnego. To, co jest pewne, to że nasze otwarte usposobienie pomoże nam zatrzymać w sobie wszystko, co pozytywne.

Szczęście akceptowania wszystkich emocji

W dzisiejszych czasach, znacznie częściej niż wcześniej stawiamy diagnozę naszym emocjom. Kiedy są przepełnione smutkiem, uważamy je za nieznośne i przepędzamy je.

Jeśli są zadowolone, pragniemy, żeby trwały wieki, naciągamy je, przeciążamy. W ten sposób ignorujemy podstawową cechę emocji: zwykle są intensywne oraz nietrwałe. 

Pragniemy, aby nasze umysły przetrzymywały to, co pozytywne, a wyrzucały wszystko, co negatywne. Jak wtedy mógłbyś odróżnić przyjemny stan od tego niechcianego? Co stałoby się z naszym instynktem przetrwania, gdybyśmy nie pamiętali o negatywnych sytuacjach? Jak moglibyśmy ewoluować, jako gatunek oraz jako ludzie?

Musimy poddać siebie samych analizie jako istot złożonych, zdolnych odczuwać cały szereg różnych emocji. Pozwalanie wszystkim emocjom nadejść oraz przyjmowanie ich to jedyna droga do pełnego przeżywania życia. 

emocje

Zadowolenie bez ideałów odarte jest ze znaczenia

Nie istnieje walka ani marzenie, które nie zawiera w sobie oddania i poświęcenia. Chociaż czasami, jeśli nasze marzenia naprawdę nas motywują, uważamy je po prostu jako część naszej drogi.

Mimo to, musimy pozostawić za sobą pewne rzeczy, które są nam drogie, aby osiągnąć większy cel. Przykładowo, wydaje się logiczne, że po dobrze zdanym egzaminie pragniemy iść na zabawę.

Tego rodzaju poświęcenie wcale nas nie przeraża. Jednakże rezygnowanie z czasu, który powinniśmy spędzać z bliskimi nam osobami kreuje w nas lęk oraz uczucie dyskomfortu.

“Szczęście nie jest robieniem tego, co się kocha, lecz kochaniem tego, co się robi.”

-Jean Paul Sartre-

Możemy zadecydować, że zawsze będziemy szczęśliwi, a przez to zrezygnować z celów, które wiemy, że na początku przysporzą nam trudności.

Jednak ta obsesyjna pogoń za szczęściem, za tym by czuć się świetnie w każdej chwili, wcale nie zapewnia dobrego zdrowia psychicznego. Potrzebujemy czasem stresu, rozczarowań oraz niepewności w życiu.

Dobre samopoczucie to norma kulturowa, która może doprowadzić nas do szaleństwa. Osoba, która posiada nadzieję oraz walczy o pewne ideały będzie w stanie lepiej radzić sobie z zaistniałymi problemami niż ta, która uważa szczęście za warunek podstawowy.

“Życie nie jest zadaniem do wykonania, podobnie jak szczęście nie jest narzuconym obowiązkiem.”


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.