Postracjonalistyczna psychoterapia poznawcza

Postracjonalistyczna psychoterapia poznawcza to niezwykle ciekawe podejście, które zakorzeniło się na początku XXI wieku. Może być naprawdę skuteczna w leczeniu problemów emocjonalnych.
Postracjonalistyczna psychoterapia poznawcza

Ostatnia aktualizacja: 11 maja, 2022

Postracjonalistyczna psychoterapia poznawcza to nurt psychologii wywodzący się z terapii poznawczej i konstruktywizmu. Został założony pod koniec lat 90. przez neuropsychiatrę Vittorio Guidano. Później jego idee rozwinęli inni psychologowie.

Podstawowa idea postracjonalistycznej psychoterapii poznawczej polega na tym, że każda osoba buduje rzeczywistość w unikalny i niepowtarzalny sposób. W ramach tego procesu język i tożsamość mają fundamentalne znaczenie. Celem terapii jest ułatwienie tej konstrukcji.

Chociaż postracjonalistyczna psychoterapia poznawcza przyjmuje formę interwencji klinicznej, jest również uważana za szkołę teoretyczną samą w sobie (pełne ramy pojęciowe). Postuluje, że osiągamy dobre samopoczucie, gdy udaje nam się nadać spójność i ciągłość naszej osobistej historii. Wyraża się to poprzez naszą spójną i elastyczną narrację o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy.

Rozwój osobowości następuje jako spiralny proces konstrukcji i rekonstrukcji, które wynikają ze zdolności do doświadczania siebie jako podmiotu i przedmiotu ”.

-Vittorio Guidano-

mężczyzna w terapii
Język i tożsamość to podstawowe pojęcia w postracjonalistycznej psychoterapii poznawczej.

Postracjonalistyczna psychoterapia poznawcza

Vittorio Guidano oparł swoją teorię na pracach Humberto Maturany i Francisco Vareli. Zaczął od modelu poznawczo-konstruktywistycznego. Główną ideą jest w nim to, że nie istnieje jednoznaczna i zdefiniowana rzeczywistość zewnętrzna. Twierdzi, że każdy z nas sam konstruuje i samoorganizuje własną tożsamość.

Dlatego też wiedzę generujemy z własnej interpretacji rzeczywistości. Robimy to, przetwarzając informacje dostarczane przez świat, na które wpływa nasza podmiotowość.

W przeciwieństwie do poprzedniego typu kognitywizmu, w postracjonalistycznej psychoterapii poznawczej emocje odgrywają ważną rolę. Są nawet ważniejsze niż poznanie. Ten nurt znalazł swoje pierwsze podstawy w książce „Procesy poznawcze i zaburzenia emocjonalne” autorstwa Vittorio Guidano i Giovanniego Liotti, opublikowanej w 1983 roku. Jednak ostateczną formę przybrał dopiero w 1999 roku.

Poziomy doświadczenia

Postracjonalistyczna psychoterapia poznawcza zakłada, że wszelkie ludzkie doświadczenia występują na dwóch poziomach. Takie poziomy istnieją i działają jednocześnie. Pierwszy odpowiada naszemu doświadczeniu ze światem jako takim. Drugi dotyczy naszej interpretacji lub wyjaśnienia tego doświadczenia:

  • Pierwszy poziom. Odpowiada naszym bezpośrednim przeżyciom. Tworzą go doznania, emocje i zachowania, które naturalnie w nas przepływają, gdy przeżywamy określone doświadczenie. To nieświadomy proces.
  • Drugi poziom. Dotyczy sposobu, w jaki interpretujemy nasze bezpośrednie doświadczenia. Obejmuje nasze rozumienie i porządkowanie idei i emocji w obliczu doświadczanej przez nas rzeczywistości. To świadomy proces.

W postracjonalistycznej psychoterapii poznawczej zadaniem terapeuty jest zajęcie się związkiem między doświadczeniem a jego interpretacją. Takie doświadczenie obejmuje tożsamość osobistą (ja). Kiedy nie ma ciągłości i spójności w tym obszarze jaźni, na przykład, kiedy nastąpi pęknięcie między dwoma poziomami, pojawiają się objawy psychologiczne. Na przykład lęk lub depresja.

Zmartwiona kobieta na terapii
Bezpośrednie doświadczenie i nasz sposób jego interpretacji to dwa podstawowe pojęcia w tego typu psychoterapii.

Terapia

Postracjonalistyczna psychoterapia poznawcza ma charakter współpracy. Innymi słowy, praca musi być obecna po obu stronach. Podstawowym używanym narzędziem jest samoobserwacja. Psychoterapeuta przeformułowuje problemy emocjonalne doświadczane przez pacjenta. Następnie pomaga mu uświadomić sobie swoje objawy, przetworzyć je i zintegrować z narracją ich osobistej historii. Daje to spójny żywotny odczyt.

Ten rodzaj terapii jest konwersacyjny i obejmuje rodzaj ukierunkowanego dialogu. Obie strony skupiają się na analizie sensorycznych, emocjonalnych, afektywnych, emocjonalnych i behawioralnych aspektów pacjenta.

Postracjonalistyczna psychoterapia poznawcza wykorzystuje również technikę Moviola. Swoją nazwą nawiązuje do pierwszej maszyny, która umożliwiała edycję filmów. W tego rodzaju psychoterapii coś podobnego przeprowadza się z pacjentem. Obejmuje trzy procesy:

  • Widok panoramiczny. Dzieli doświadczenie na sekwencję scen. To jak oglądanie filmu klatka po klatce. Daje przegląd sytuacji.
  • Redukcja. Określa szczegóły zmysłowe i emocjonalne, które są obecne w każdej ze zdefiniowanych scen. Przypomina to patrzenie przez szkło powiększające na każdy fragment doświadczenia, aby dostrzec wszystkie szczegóły.
  • Wzmocnienie. Gdy każda scena jest już w pełni szczegółowa, sekwencja jest przebudowywana. W ten sposób pacjent widzi inną panoramę niż ta, którą dostrzegł na początku. Następnie znajduje wspólny wątek.

Postracjonalistyczna psychoterapia poznawcza to naprawdę ciekawe podejście. Chociaż ma zastosowanie do wszystkich rodzajów objawów, może być niezwykle skuteczna w leczeniu problemów emocjonalnych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aguilar Prieto, A. G. (2014). Experiencia inmediata:¿ fundamento del encuentro hombre-mundo?. Intersticios19(41), 57-64.
  • Guidano, V. (2000). Psicoterapia cognitiva postracionalista y ciclo de vida individual. Revista de psicoterapia, 11(41), 35-65.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.