Ćwiczenia poprawiające koncentrację i ułatwiające naukę

Czy trudno jest Ci skupić uwagę? Czy łatwo się rozpraszasz? Jeśli tak, nie martw się. W tym artykule przedstawimy Ci kilka wskazówek i ćwiczeń, które pomogą Ci poprawić koncentrację.
Ćwiczenia poprawiające koncentrację i ułatwiające naukę

Napisany przez Mariana Arias

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Czy znasz jakieś ćwiczenia poprawiające koncentrację i ułatwiające naukę? Koncentracja to czynność utrwalania zasobów poznawczych na danym przedmiocie przez określony czas. Ta orientacja Twoich procesów psychologicznych może być świadoma lub nieświadoma.

Koncentrując się, być może będziesz musiał postarać się zignorować pewne czynniki rozpraszające. Z drugiej strony może to nie być konieczne, jeśli temat, na którym się koncentrujesz, jest tak interesujący, że żaden rozpraszacz po prostu nie może konkurować o Twoją uwagę.

W dzisiejszym artykule porozmawiamy o przypadkach, w których świadomie chcesz zachować koncentrację i w których mogą wystąpić czynniki, które mogą jej zagrażać.

Ćwiczenia poprawiające koncentrację

Jeśli wykonasz pewne ćwiczenia poprawiające koncentrację i pamięć, będziesz w stanie lepiej wykorzystać swój czas. W końcu żyjesz w świecie, w którym prawie zawsze otaczają Cię potencjalne zakłócenia.

Oto kilka ćwiczeń, któe wzmocnią Twoją uwagę.

1. Medytacja

Kiedy medytujesz, zmniejszasz uczucie stresu, poprawiasz pamięć i zwiększasz zdolność koncentracji. Jednak aby osiągnąć pożądane rezultaty, musisz medytować codziennie. Jeśli nie będziesz tego robić wystarczająco często, nie osiągniesz swojego celu, jakim jest zwiększenie koncentracji.

Jeśli chcesz zacząć medytować, najlepiej przygotować wygodną i cichą przestrzeń oraz usiąść i zrelaksować się, głęboko oddychając. Możesz włączyć relaksującą muzykę lub zapalić świeczkę. Celem jest próba pozostania całkowicie zrelaksowanym i zwracanie uwagi tylko na swój oddech przez co najmniej dziesięć do 15 minut.

Kobieta medytuje
Medytacja pomaga w skupieniu umysłu.

2. Przełamanie rutyny

Dobra rutyna jest niezbędna do skutecznego radzenia sobie z codziennym życiem. Może to być na przykład zaplanowanie dnia szkolnego lub roboczego. Dlatego przed pójściem spać lub podczas śniadania zrób listę zadań na dany dzień.

W swoim planowaniu upewnij się, że uwzględniasz przerwy i czas wolny, aby Twój umysł miał czas na regenerację. Wiedza o tym, jak zarządzać czasem, pozwala zarówno zwiększyć koncentrację, jak i być bardziej produktywnym.

3. Ćwiczenia fizyczne

Chodzenie to jedno z najzdrowszych ćwiczeń dla organizmu. Zapamiętywanie miejsc, gdzie jesteś, dokąd zmierzasz lub jak tam dotrzeć, pomaga wzmocnić Twoją koncentrację i pamięć.

Ponadto, idąc, wykonaj następujące ćwiczenie. Policz swoje kroki w różnych sekwencjach: pięć, dziesięć, dziesięć po dziesięć, sto po sto. Dzięki temu będziesz mógł zwracać większą uwagę na swój chód, jednocześnie ćwicząc koncentrację i pamięć.

4. Wizualizacja

Przyglądaj się uważnie jakiemuś obiektowi przez jedną do dwóch minut: najpierw niech to będzie prosty przedmiot, a potem bardziej skomplikowany. Po skupieniu na nim uwagi zamknij oczy i stwórz mentalny obraz w swoim umyśle.

Celem tego ćwiczenia jest próba szczegółowej wizualizacji obiektu w celu jego odtworzenia. W ten sposób możesz sprawdzić swoją koncentrację i pojemność pamięci oraz zobaczyć, jak się poprawia.

5. Zagadki i puzzle

Układanie puzzli pomaga ćwiczyć pamięć i poprawiać koncentrację. Czynność ta sprawia, że myślisz logicznie, zastanawiasz się i wzmacniasz swoje rozumowanie oraz zdolności manualne i umysłowe.

Możesz kupić prawdziwą układankę. Jeśli jednak nie chcesz wydawać zbyt dużo pieniędzy lub nie masz dużo czasu, możesz wykonać kilka wirtualnych wyzwań o podobnym charakterze.

6. Hobby (wyszukiwanie słów, krzyżówki lub sudoku)

Gry umysłowe są nie tylko zabawne, ale także poprawiają pamięć i uwagę oraz koncentrację. Badania dowodzą, że mają one moc złagodzenia lub spowolnienia spadku funkcji poznawczych związanego z wiekiem.

kawałki puzzli
Im dłużej umysł jest aktywny, tym mniejsza szansa na rozproszenie.

Pomysły na poprawę koncentracji

Na koniec oto kilka wskazówek, które możesz wypróbować, wraz z ćwiczeniami koncentracji:

  • Nie wykonuj zbyt wielu zadań jednocześnie. Jeśli to zrobisz, Twój mózg i zdolności umysłowe zostaną przeładowane.
  • Zadbaj o odpowiednią higienę snu i zapewnij sobie odpowiedni odpoczynek w nocy.
  • Czas wolny, relaks i odpoczynek pomiędzy pracą, nauką lub codziennymi zadaniami pomaga zarówno mózgowi, jak i nastrojowi.
  • Odłącz się na chwilę od telefonu komórkowego, mediów społecznościowych i tym podobnych.
  • Kilku dietetyków zaleca zdrową dietę, zawierającą produkty poprawiające pamięć i koncentrację. Należą do nich ziarna kakaowe, daktyle, orzechy włoskie, owies, nasiona, soczewica, awokado, banany i jagody.
  • Lepiej pisać papierem i długopisem niż na komputerze. To dlatego, że wymaga to większej koncentracji i zapamiętywania.
  • Gry planszowe to jedne z najlepszych ćwiczeń na koncentrację.
  • Nauka gry w szachy lub domino jest doskonałym pomysłem, ponieważ tego rodzaju gry wymagają większej koncentracji.

Z reguły, kiedy ćwiczysz swój umysł, czujesz się bardziej zrelaksowany, a także zwiększasz produktywność. Koncentracja jest niezbędna w codziennym życiu, zwłaszcza jeśli musisz pracować lub uczyć się w domu, ze wszystkimi możliwymi rozproszeniami. Dlatego, jeśli trudno Ci się skoncentrować, ważne jest, abyś zastosował w praktyce niektóre ćwiczenia na poprawiające koncentrację.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.