Posiadanie optymistycznego partnera może pomóc Ci żyć dłużej

Jeśli masz szczęśliwego i pozytywnego partnera, który wszystko Ci ułatwia, poprawia się Twoje samopoczucie psychiczne. Co więcej, według nauki może nawet pomóc Ci żyć dłużej.

Roześmiana para w podeszłym wieku, pokazująca korzyści płynące z posiadania optymistycznego partnera.

Posiadanie optymistycznego partnera, który dostrzega rozwiązania każdego problemu i sprawia, że uśmiechasz się mimo wszystkich trudności, to coś więcej niż prezent od losu. Nauka twierdzi, że może to nawet wydłużyć życie. Jest tak, ponieważ kiedy jesteś motywowana i karmiona pozytywnymi emocjami, jesteś przepełniona szczęściem i pragniesz stawić czoła wszelkim trudnościom.

Podczas swojej podróży przez życie stajesz przed wieloma wyzwaniami. Nadejdą dni, kiedy poczujesz się przygnębiona lub stracisz zdrowie. Jednak wsparcie kogoś, kto patrzy na rzeczywistość w sposób pełen nadziei i dobrego humoru, ułatwia wszystko. To ludzie, którzy uzdrawiają i przynoszą światło, kiedy wszystko, co widzisz, to ciemność.

Pomysł, że posiadanie optymistycznego partnera może przedłużyć życie, jest dość ciekawy. Żyjemy w coraz bardziej starzejącym się społeczeństwie i fascynujące jest myślenie, że dobrym sposobem na dotarcie do jesieni życia jest bycie w związku z pozytywną osobą. Wydaje się, że ludzie, którzy zawsze postrzegają szklankę jako do połowy pełną i widzą garnek złota na końcu każdej tęczy, pozwalają nam lepiej radzić sobie ze stresem.

Ponadto naukowcy twierdzą, że posiadanie optymistycznego partnera pozwala nam zmniejszyć ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Para patrząca na siebie
Kiedy masz partnera, który zawsze Cię motywuje i ma pozytywne nastawienie, poprawia się Twoje samopoczucie fizyczne i psychiczne.

Posiadanie optymistycznego partnera poprawia długowieczność, samopoczucie i sprawność poznawczą

Posiadanie optymistycznego partnera nie oznacza spędzania życia z kimś, kto patrzy na świat przez różowe okulary. Jest to znacznie więcej. Optymistyczna osobowość stosuje konstruktywną postawę, koncentruje się na możliwościach, dostrzega rozwiązania każdego wyzwania i dodaje innym pewności siebie i radości w życiu.

To powiedziawszy, nie jest łatwo być tak optymistycznym, a tym bardziej być zdefiniowanym przez tę cechę. Jednak wszyscy znamy takich ludzi. Mogą to być przyjaciele, koledzy, rodzice… To mężczyźni i kobiety, uszyci ze specjalnego materiału. Dostarczają praktycznych rozwiązań każdego problemu i ułatwiają życie osobom w ich otoczeniu.

Wiemy również, że profile te są definiowane przez wyższy poziom subiektywnego dobrostanu w czasach przeciwności (Carver i in., 2010). Co więcej, są oni mniej podatni na zaburzenia nastroju i doświadczają lepszego zdrowia niż reszta z nas. Teraz nauka poszła o krok dalej i twierdzi, że posiadanie pozytywnego partnera pozwala nam nawet żyć dłużej.

Szczęśliwi i pozytywni ludzie zapewniają partnerom lepsze życie

W 2017 roku Michigan State University przeprowadził ciekawe badanie. Stwierdzono, że posiadanie optymistycznego i szczęśliwego partnera napełnia nas tymi samymi pozytywnymi emocjami walencyjnymi. To wpływa na nasze własne zdrowie. Korelacja jest również uzasadniona wieloma zmiennymi. Na przykład:

  • Optymistyczni mężczyźni i kobiety na ogół mają dobre sieci przyjaciół. Są niezwykle towarzyskimi postaciami, które nie wahają się szukać wsparcia, kiedy go potrzebują, i oferować je, gdy inni o to proszą. Oznacza to, że ich partnerzy są również zanurzeni w tej wzbogacającej dynamice.
  • Ponadto osoby te są zwykle definiowane przez zdrowsze nawyki związane ze stylem życia. Na przykład są aktywne i otwarte na doświadczenia i interakcje społeczne. Ma to pozytywny wpływ na ich zdrowie fizyczne i emocjonalne.
  • Optymizm wiąże się również ze wspólnym rozwiązywaniem problemów i skuteczniejszą komunikacją. Zmniejsza wpływ stresu i niepokoju.

Posiadanie optymistycznego partnera zmniejsza ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych

Z biegiem czasu oczekiwana długość życia znacznie się wydłużyła. W krajach rozwiniętych ludzie często dożywają 80, a nawet 90 lat. Chcemy jednak mieć pewność, że dotrzemy do tego wieku w dobrym zdrowiu i z pełnymi zdolnościami, abyśmy mogli nadal cieszyć się życiem, uczyć i eksperymentować.

W 2020 roku University of Michigan przeprowadził kolejne badanie. Badacze analizowali, czy posiadanie optymistycznego partnera chroni przed spadkiem funkcji poznawczych. Może to zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji. Jest tak, ponieważ dzielenie czasu z kimś stymulującym, kto daje nam tylko pozytywne emocje, wsparcie, uczucie i pozytywne nastawienie, działa jak składnik odżywczy dla zdrowia naszego mózgu.

Dłonie symbolizujące szczęście posiadania optymistycznego partnera
Partnerzy optymistyczni to ci, którzy wiedzą, jak udzielić wsparcia i z którymi masz mniej konfliktów.

Partnerzy, z którymi współistnienie jest proste i magiczne

Optymistyczni partnerzy ułatwiają wspólne życie. Nie oznacza to, że w takich relacjach nie ma różnic i nie będzie sporadycznych kłótni. Będą. Jednak pozytywni partnerzy w stanie rozwiązać spory w krótkim czasie i nie skupiają się na tym, co Was dzieli, ale na tym, co Was łączy.

Ułatwiają wszystko, przypominają Ci o Twoich mocnych stronach, dodają nadziei do Twojego życia i magii do Waszego związku. Wszelkie chwile stresu są krótkotrwałe, problemy są rozwiązywane, a oni zawsze znajdują wyjście z każdej trudnej sytuacji.

Ich optymizm nie jest naiwny, ale konstruktywny i praktyczny. Są sprzymierzeńcem w Twojej podróży przez życie, a ich entuzjazm pozytywnie wpływa na Twoje samopoczucie zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Carver, C. S., Scheier, M. F., & Segerstrom, S. C. (2010). Optimism. Clinical Psychology Review, 30(7), 879-889.
  • Chopik WJ, O’Brien E. Happy you, healthy me? Having a happy partner is independently associated with better health in oneself. Health Psychol. 2017 Jan;36(1):21-30. doi: 10.1037/hea0000432. Epub 2016 Sep 19. PMID: 27642761.
  • Scheier, M. F., & Carver, C. S. (1992). Effects of optimism on psychological and physical well-being: Theoretical overview and empirical update. Cognitive Therapy and Research, 16(2), 201-228.
  • Oh, J., Chopik, W. J., & Kim, E. S. (2020). The association between actor/partner optimism and cognitive functioning among older couples. Journal of personality, 88(4), 822–832. https://doi.org/10.1111/jopy.12529