Bogactwo psychologiczne: klucz do szczęścia?

Co oznacza dla Ciebie dobre życie? Nauka mówi nam, że prawdziwa satysfakcja polega na posiadaniu „bogactwa psychologicznego”. Oznacza to cieszenie się znaczącymi doświadczeniami, które nas zmieniają i pozwalają nam dokonywać nowych odkryć.
Bogactwo psychologiczne: klucz do szczęścia?

Ostatnia aktualizacja: 15 maja, 2022

Co oznacza dla Ciebie szczęście? Może to otaczanie się swoimi bliskimi. Niewątpliwie będzie to cieszenie się dobrym zdrowiem i osiąganie zamierzonych planów. Jednak nauka twierdzi, że prawdziwy dobrostan jest wtedy, gdy posiadasz bogactwo psychologiczne. Oznacza to, że prawdziwa radość polega na posiadaniu szerokiego spektrum doświadczeń.

Aby lepiej zrozumieć tę koncepcję, pomyśl o osobie, która w obliczu śmierci dokonuje bilansu swojego istnienia. Wtedy stają się czegoś świadomi. To fakt, że ich życie było monotonne i pełne żalu, straconych szans i dróg, których nigdy nie odważyli się sprawdzić. To dlatego, że byli niezdecydowani lub przestraszeni. W efekcie stracili swoje bogactwo psychologiczne.

Doświadczamy tego rodzaju bogactwa, gdy gromadzimy wiele doświadczeń życiowych. Niektóre będą szczęśliwe, a inne będą mieć smak porażki lub głębokiego rozczarowania. Jednak wszystkie te doświadczenia pozwoliły nam uczyć się, odkrywać siebie, odwiedzać nowe miejsca i poznawać fascynujących ludzi. To sekret i idealna formuła, która przyczynia się do wewnętrznej równowagi, która sprawia, że czujemy się dobrze z samym sobą.

Bogactwo nie polega na tym, co posiadasz, ale na tym, co przeżyłeś.

Mężczyzna myślący o psychologicznym bogactwie
Otwartość na doświadczenia i łączenie się z możliwościami i ludźmi czyni nas „bogatymi”.

Bogactwo psychologiczne: jak je rozwijać

Wszyscy przychodzimy na ten świat z możliwością wzbogacenia się o nowe historie i scenariusze. Wszyscy możemy być milionerami z bogactwem, na które składają się ludzie i emocje. Dzień po dniu buduje to w nas podłoże uczenia się, zdobywania wrażeń i wspomnień, które stanowią dużą część tego, kim jesteśmy. Im więcej mamy doświadczeń, tym bardziej „kompletnie” się postrzegamy.

Dlatego też bogactwo psychologiczne można zdefiniować jako możliwość akumulacji jak największej ilości doświadczeń w naszym życiu. Jeśli są zróżnicowane i fascynujące i pozwalają nam zrelatywizować nasze perspektywy i otworzyć oczy, to jeszcze lepiej. W ten sposób tkamy nasze historie życia. Co więcej, im więcej odcieni jest w tkaninie naszego życia, tym piękniejsza będzie.

Shigehiro Oishi z University of Virginia i Erin C. Westgate z University of Florida ukuli ostatnio termin „bogactwo psychologiczne”. Ich praca badawcza miała na celu zbadanie, w jaki sposób ta koncepcja przyczyniła się do ludzkiego dobrostanu. Doszli do wniosku, że inwestowanie w bogactwo psychologiczne może poprawić jakość naszego życia.

Poza szczęściem i sensowną egzystencją istotne jest psychologiczne bogactwo. Oznacza to, że im więcej mamy doświadczeń, tym lepiej.

Odwieczne pytanie: co to znaczy mieć dobre życie?

Psychologia pozytywna spędziła dziesięciolecia próbując dać wytyczne i strategie promocji naszego zdrowia psychicznego. Ta gałąź psychologii próbowała nauczyć nas, jak być szczęśliwym. Wydaje się jednak, że pojęcie szczęścia jest często rozproszone, eteryczne, a nawet kontrowersyjne. Zasadniczo jest tak, ponieważ osiągnięcie tego stanu absolutnego szczęścia nie zawsze zależy od tego, co robimy lub czego nie robimy.

Przeciwności, zmiany, niepewność… W naszym złożonym kontekście społecznym nie wszystko jest pod naszą kontrolą. Z tego powodu do niedawna uznawano, że bardziej niż szukać szczęścia, powinniśmy precyzować nasze cele i znajdować sens w naszym życiu. To dlatego, że przyczynia się to również do naszego dobrego samopoczucia.

Ostatnie badania sugerują, że bogactwo psychologiczne jest nowo odkrytym czynnikiem, który także przyczynia się do naszego dobrego samopoczucia. Oznacza to poszukiwanie nowych doświadczeń, które zapewnią nam naukę i które „wzbogacają” nasze serca i umysły.

Jak osiągnąć psychologiczne bogactwo?

Przesłanie tej teorii wydaje się zarówno zrozumiałe, jak i inspirujące. Jak jednak osiągnąć psychologiczne bogactwo w swoim codziennym życiu? Jest to prostsze niż mogłoby się wydawać. Wystarczy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • Musisz skupić się na każdej czynności, zachowaniu i decyzji w celu osiągnięcia celu życiowego. Wiedza o tym, czego chcesz i co sprawia, że czujesz się dobrze, jest punktem wyjścia.
  • Druga strategia to „różnorodność”. Spróbuj urozmaicić swoje doświadczenia, odkrywaj nowe hobby, poznawaj różnych ludzi i uciekaj od rutyny, kiedy tylko jest to możliwe. Podróżowanie, życie w innych miastach, krajach, wykorzystywanie szans i wypełnianie dni doświadczeniami, a nie lękami, uczynią Cię naprawdę „bogatym”.
  • Innym decydującym czynnikiem jest angażowanie się w sytuacje, które pozwalają zobaczyć nowe perspektywy, poszerzyć umysł, zburzyć pewne ograniczające przekonania i odkryć nowe horyzonty.

Zajęcia takie jak czytanie, poznawanie nowych przyjaciół, nauka innych języków i podróżowanie wzbogacą Twoją egzystencję.

kobieta z walizką reprezentującą, że życie w innych krajach wyjaśnia obraz siebie

Jak być psychologicznie „bogatym”

Bogactwo, które przynosi szczęście i dobre samopoczucie psychiczne, nie zawsze pochodzi z konta bankowego. Oczywiście potrzebujesz środków, aby się utrzymać, ale osiągasz psychologiczne bogactwo przechodząc przez zdobywanie doświadczeń – im więcej tym lepiej. Również wtedy, gdy wiesz, jak wykorzystać każdą okazję i nie pozwalasz im umknąć.

Każdy może być „bogaty” psychicznie. Wszystko, co musisz zrobić, to aktywować lub przećwiczyć te czynności:

  • Spróbuj być ciekawym. Rzeczywistość jest pełna wydarzeń, o których warto się dowiedzieć i którymi warto się cieszyć.
  • Bądź otwarty na doświadczenia. Ćwicz wrażliwość artystyczną, elastyczne myślenie, więź emocjonalną i otwartość na innych.
  • Bądź rozważny i spostrzegawczy. Intensywnie odczuwaj życie poprzez swoje emocje, ale także przetwarzaj je analitycznie w celu ustalenia wartościowej nauki.

Podsumowując, poza szczęściem i celem życiowym, powinieneś ćwiczyć osiąganie psychologicznego bogactwa. Zasadniczo składa się ono z praktykowania tego, po co jesteś na tym świecie: przeżywania jak największej liczby doświadczeń.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Disabato DJ, Goodman FR, Kashdan TB, Short JL, Jarden A. Different types of well-being? A cross-cultural examination of hedonic and eudaimonic well-being. Psychol Assess. 2016 May;28(5):471-82. doi: 10.1037/pas0000209. Epub 2015 Sep 7. PMID: 26348031.
  • Oishi, S., & Westgate, E. C. (2021). A psychologically rich life: Beyond happiness and meaning. Psychological Review. Advance online publication. https://doi.org/10.1037/rev0000317
  • Ventegodt S, Andersen NJ, Merrick J. Quality of life philosophy I. Quality of life, happiness, and meaning in life. ScientificWorldJournal. 2003 Dec 1;3:1164-75. doi: 10.1100/tsw.2003.102. PMID: 14646011; PMCID: PMC5974893.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.