Jak sobie radzić z apatią w miejscu pracy?

Czy czujesz, że nigdzie się nie wybierasz? Czy wydaje Ci się, że mimo najlepszych wysiłków Twoja praca zawsze się nie udaje? Jeśli tak, możesz cierpieć na apatię w miejscu pracy.
Jak sobie radzić z apatią w miejscu pracy?

Ostatnia aktualizacja: 17 maja, 2022

Apatia w miejscu pracy jest zjawiskiem społecznym znanym od dziesięcioleci. Jednak do niedawna problem ten nie został nazwany ani scharakteryzowany jako taki. Niemniej jednak apatyczne twarze w biurze lub ciemne kręgi pasażerów w wagonie metra to znane obrazy, które dobrze reprezentują tę koncepcję.

Apatia w miejscu pracy nie tylko pracowników. Rzeczywiście, firmy wiedzą, że produktywność zależy w dużej mierze od szczęścia i motywacji ich pracowników. Dlatego za wszelką cenę chcą tego uniknąć. Z drugiej strony, poza wartościami korporacyjnymi, pracownicy chcą wiedzieć, że to, co robią, jest przydatne i przynosi korzyści na wszystkich poziomach.

Z tego powodu zamierzamy zbadać uczucie apatii w miejscu pracy, skąd ono pochodzi i jak je złagodzić. Dzieje się tak, ponieważ w łańcuchu produkcyjnym każde ogniwo jest ważne i należy o nie zadbać.

Apatia w miejscu pracy

Apatia to brak emocji, motywacji i entuzjazmu. W dzisiejszym społeczeństwie zachodnim prawie stała się pandemią. Zadajemy sobie pytanie, czy żyjemy, by pracować, czy pracujemy, by żyć? W każdym razie zatrudnienie jest niezwykle ważnym filarem życia ludzi. To dlatego, że ma wpływ zarówno na poziom przetrwania, jak i samopoczucie emocjonalne.

W związku z tym apatia w miejscu pracy powinna być postrzegana jako dość istotny problem. Oznacza to, że jednostka odczuje brak motywacji do wykonywania pracy i będzie liczyła dni do weekendu. To z kolei, jeśli się przedłuża, prowadzi do przewlekłego stresu i problemów związanych z depresją i lękiem.

Najczęstsze konsekwencje apatii w miejscu pracy to zmniejszona produktywność, słabe przywództwo i wkład w tworzenie złego środowiska pracy. W końcu to błędna spirala, która negatywnie wpływa na cały łańcuch produkcyjny i pracujących w nim ludzi.

Zmartwiony mężczyzna pracuje
Apatia w miejscu pracy, oprócz poczucia demotywacji, może prowadzić do depresji, stresu lub niepokoju.

Przyczyny apatii w miejscu pracy

Co sprawia, że człowiek traci motywację w pracy? Chociaż możesz znaleźć kilka odpowiedzi na to pytanie, oto niektóre z najczęstszych:

  • Niepewność. Harmonogramy niezgodne z życiem, wyjątkowo niskie pensje, nękanie w miejscu pracy i ogólnie złe warunki pracy.
  • Złe środowisko pracy. Toksyczne środowisko demotywuje pracownika, ponieważ godziny spędzane w pracy są pełne napięcia i negatywnych interakcji. Dlatego logiczne jest, że osoba taka będzie chciała mentalnie zdystansować się od swojej pracy.
  • Zadania rutynowe i mechaniczne. Na przykład w pracach fabrycznych wielogodzinne przenoszenie produktów na linii produkcyjnej jest niesamowitym obciążeniem fizycznym i psychicznym. W rzeczywistości, gdy pracownik zapamięta i zautomatyzuje zadania, nie ma dla niego stymulacji.
  • Brak możliwości rozwoju. W firmach, w których nie ma awansu wewnętrznego, pracownik może odczuwać apatię z powodu braku wyzwań. Co więcej, może mieć wrażenie, że utknie w tej samej pracy na zawsze.
  • Polityka firmy i wartości pracownika nie pokrywają się. Bycie zatrudnionym w zawodzie, który pracownik uważa za moralnie naganny, nieuchronnie prowadzi do rozwoju stresu i apatii jako mechanizmu obronnego.

Czynniki te, niezależnie lub splecione ze sobą, powodują duży dyskomfort psychiczny pracownika. W rzeczywistości zwykle albo porzucają swoją pozycję, albo zaczynają źle funkcjonować. Apatia w miejscu pracy to problem, któremu należy stawić czoła.

Zapobieganie apatii w miejscu pracy

Ponieważ firmy są sumą wysiłków ich części, uwzględnimy tutaj porady zarówno dla organizacji, jak i dla pracownika. Jako osoba fizyczna powinieneś zwrócić uwagę na oba zestawy wytycznych. W końcu musisz wiedzieć, co możesz dla siebie zrobić, ale także, o co powinieneś poprosić.

Wytyczne dla pracowników

Nie powinieneś zapominać o odpowiedzialności, jaką masz wobec siebie. Prawdopodobnie masz dobry powód, by odczuwać apatię, ale zawsze możesz coś zrobić, aby o siebie zadbać.

Środki te obejmują wystarczającą ilość snu, dobrą dietę i próbę skupienia się na pozytywnych aspektach swojej pracy. Mogą one jednak również pomóc w składaniu skarg do menedżerów, a także w proponowaniu rozwiązań problemów wykrytych w środowisku pracy.

Kobieta u terapeuty
Jeśli Twoja praca szkodzi zdrowiu psychicznemu i nie możesz odejść, udaj się do psychologa.

Wytyczne dla firm

Kiedy kogoś zatrudniasz, nie tylko nagradzasz go pensją. Chociaż musi to oczywiście być godne i zgodne z obejmowanym stanowiskiem, istnieją inne aspekty, które należy wziąć pod uwagę. Na przykład środowisko pracy, świadczenia społeczne, obciążenie pracą i wewnętrzny awans.

Posłuchaj pracowników wokół ciebie. Ich referencje i zachowanie są bezpośrednim odzwierciedleniem jakości Twojej firmy. Praca zespołowa musi być utrzymywana przez dłuższy czas. Niemniej jednak często łatwiej to powiedzieć niż zrobić.

Praca to nie wszystko. Jednak jego nieunikniony i obowiązkowy charakter sprawia, że apatia jest drogą ucieczki dla wielu osób, które czują się utknięte w negatywnej dynamice życiowej. W rzeczywistości ulepszanie tej dziedziny życia jest zadaniem każdego. Ponieważ nikt nie zasługuje na to, by być nieszczęśliwym w miejscu, w którym jego ciągłe wysiłki oznaczają jego zdolność do płacenia czynszu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Durán, M. M. (2010). Bienestar psicológico: el estrés y la calidad de vida en el contexto laboral. Revista nacional de administración1(1), 71-84.
  • Brancato, B., & Juri, F. (2011). ¿ Puede influir el clima laboral en la productividad? Universidad Nacional de Cuyo, Facultad de Ciencias Económicas, Mendoza.
  • Acevedo, D. (2012). Violencia laboral, género y salud. Trabajadoras y trabajadores de la manufactura. Salud de los Trabajadores20(2), 167-177.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.