Kilka ciekawostek o śmierci

Nadal nie do końca rozumiemy śmierć, chociaż w dużej mierze wiemy, jak ona działa. Istnieją pewne rytuały, wierzenia i setki ciekawych faktów związanych z tym tematem.

znak zapytania ze światłem

Śmierć jest jednym z najbardziej zagadkowych zjawisk, jakie istnieją, zwłaszcza z filozoficznego punktu widzenia. Reprezentuje „nieistnienie” i „nic” – dwa pojęcia, które są niezwykle trudne do przyswojenia przez ludzi. Właśnie dlatego bardzo często zaprzeczamy śmierci i zakładamy, że po tym końcowym momencie istnieje pewna rzeczywistość. Dziś omówimy kilka ciekawostek o śmierci.

Interesującym faktem dotyczącym śmierci jest to, że istnieją trzy rodzaje. Pierwszym jest śmierć mózgu. Ma to miejsce, gdy mózg przestaje działać, ale inne narządy nadal funkcjonują. Drugi to śmierć kliniczna. Jest to określenie sytuacji, gdy serce danej osoby przestaje bić. Trzeci rodzaj to śmierć biologiczna. Występuje po zakończeniu dwóch poprzednich.

Dla nauki wszelka aktywność fizyczna i umysłowa jednostki ustaje, gdy następuje śmierć biologiczna. Jednak wiele religii i innych systemów wierzeń uważa, że śmierć jako taka nie istnieje. Myślą, że to moment przejścia do innych form istnienia lub życia.

Śmierć jest czymś, czego nie powinniśmy się bać, ponieważ kiedy jesteśmy, śmierci nie ma, a kiedy śmierć jest, nas nie ma”.

-Antonio Machado-

czarno-biały mózg
Istnieją trzy typy śmierci: śmierć mózgu, śmierć kliniczna i śmierć biologiczna.

Kilka ciekawostek o śmierci

Chociaż może to być zaskakujące, ustalenie, czy dana osoba nie żyje, nie jest takie łatwe. Kilka wieków temu istniało miejsce zwane Szpitalem Umarłych. Tam składano zwłoki na jakiś czas, na wypadek gdyby zmarła osoba wróciła do życia. Była to bardzo powszechna praktyka. Ludzi uznawano za całkowicie martwych dopiero wtedy, gdy ich ciała zaczynały się rozkładać.

Przypadki „zmartwychwstania” nie należą jednak tylko do przeszłości, wręcz przeciwnie. Nie tak dawno można było przeczytać o ludziach, którzy “nie żyli”, a potem nagle „budzili się”. Jedną z najbardziej znanych osób była Peng Xiuhua, stuletnia kobieta z Chin.

Jej rodzina zauważyła, że kobieta zupełnie zesztywniała. Ponieważ była chora i w jej wieku spodziewano się, że w każdej chwili może umrzeć, jej bliscy zostawili ją na pewną śmierć. Jednak kiedy Peng leżała w trumnie, „obudziła się” i była zaskoczona dużą liczbą osób w jej domu. Nie jest to jedyny przypadek tego typu, ale jest jednym z najbardziej znanych. Pani Peng nigdy nie była martwa.

Co dzieje się z ciałem w chwili śmierci?

Innym aspektem, który budzi ciekawość, jest to, co dzieje się z ciałem, gdy ktoś umiera. Oprócz inaktywacji funkcji biologicznych, trzy godziny po śmierci ciało wchodzi w proces zwiększonej sztywności. Zjawisko to znika w ciągu 36 godzin.

Ponadto w chwili śmierci rozpoczyna się proces zwany autolizą. Polega na samozniszczeniu komórek organizmu. W miarę postępu ciało zaczyna uwalniać serię gazów. Prowadzi to do obrzęku. Obrzęk osiąga szczyt około czterech dni później.

Po śmierci organizm dosłownie pożera sam siebie. Ciało jest pełne mikroorganizmów, które generalnie nam sprzyjają za życia. Jednak po śmierci te mikroorganizmy zaczynają wyżerać nasze ciała od środka. W ten sposób następuje rozkład.

Martwa osoba
Według nauki wszyscy ostatecznie umieramy z tej samej przyczyny: braku tlenu.

Więcej ciekawostek

Szacuje się, że co sekundę umierają dwie osoby. Daje to liczbę około 55 milionów osób, które umierają każdego roku na całym świecie. Jednak światowa populacja jest tak duża, a wraz z rosnącym problemem dostępu do wolnych terenów, wiele miast nie ma nawet cmentarza. Nie ma dostępnej gleby, w której można by pochować zmarłych. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na kremację.

Krótko mówiąc, wszyscy umieramy z tej samej przyczyny: braku tlenu. To ostateczny powód we wszystkich przypadkach. Jeśli jednak trzymamy się statystyk, głównymi przyczynami są problemy z sercem, następnie udary, przewlekła obturacyjna choroba płuc, infekcje dróg oddechowych i nowotwory.

Ludziom tak trudno jest zaakceptować koniec życia, że rozpoczęto proces wielu projektów naukowych, aby spróbować pokonać śmierć. Jednym z nich jest Calico, zwany także projektem nieśmiertelności. Na razie celem firmy jest wydłużenie oczekiwanej długości życia jednostek od pięciu do dziesięciu lat, w dobrym zdrowiu. Jednak na dłuższą metę chcą całkowicie położyć kres śmierci. Czy uważasz, że to dziwny pomysł?

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

 

Scroll to Top