Upraszczanie życia, by mieć więcej wolnego czasu

Upraszczanie życia, by mieć więcej wolnego czasu

Ostatnia aktualizacja: 20 września, 2018

Upraszczanie życia to czynność, która może sprawić wiele przyjemności zanim przyjdą ostateczne rezultaty. Kiedy tak pomyśleć, wiele codziennie wykonywanych czynności nie jest tak zadowalających, jak być powinny. Nie przynoszą też rezultatu współmiernego do podejmowanych wysiłków.

Tak nie powinno się dziać. Nasz czas jest zbyt cenny, więc należy go wykorzystać do maksimum. Być może właśnie to jest moment na rozpoczęcie procesu, jakim jest upraszczanie życia.

Czasem tak bardzo poświęcamy się naszym obowiązkom, że zapominamy cieszyć się małymi przyjemnościami, na które nie pozwalamy sobie z braku czasu. Żyjemy w stu procentach podporządkowani zegarkowi. Stale się też zamartwiamy. Nie bierzemy jednak pod uwagę, że prostsze życie stanowiłoby rozwiązanie wszystkich naszych problemów.

“Prostota jest najlepszym urokiem o wielkiej mocy”

-Louisa May Alcott-

Upraszczanie życie nie jest jednak tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Chodzi głównie o to, żeby oszczędzać czas i móc poświęcić go na to, co lubimy. Żeby wspomóc Cię w tym postanowieniu, prezentujemy 10 prostych kroków, które pozwalają przeprowadzić upraszczanie życia.

Upraszczanie życia – 10 sprawdzonych rad

Zacznijmy od czasu, który zajmuje sprzątanie w domu. Podstawą jest nie inwestowanie zbyt dużej ilości czasu w zadania, które absorbują wiele energii.

Buty na wycieraczce

Aby więc nie poświęcać czasu na stałe czyszczenie podłogi trzeba zrobić coś, żeby się ona nie brudziła. Najlepszą metodą jest zostawianie butów przy wejściu do domu. To stary dobry zwyczaj, który nadal znajduje zastosowanie w wielu kulturach. To bardzo praktyczne rozwiązanie. Poza praktycznością warto wspomnieć też, że chodzenie w domu na boso dodatkowo relaksuje oraz jest higieniczne dla stóp.

Inna dobra rada to ta, żeby zawsze jeść posiłki z talerza. Bardzo łatwo jest przyzwyczaić się do jedzenia w przelocie roznosząc jednocześnie okruszki po całym domu. O wiele mniej czasu zajmuje jednak umycie talerza, niż późniejsze odkurzanie z resztek różnych miejsc i pomieszczeń domu. Zastosowanie tej rady znacznie uprości Ci życie.

Prosty styl życia

Warto poddać ocenie i przywrócić wartość chwil, które spędzamy w domu. Niezależnie od tego, czy mieszkamy sami, czy z partnerem, dobrze jest nadać znaczenie temu, że możemy cieszyć się pozostawaniem w domu. Łatwiej jest uprościć swoje życie, kiedy docenia się te chwile.

Pierwszym sposobem na dokonanie tego jest odłączenie się od wszelkich urządzeń umożliwiających komunikację. Mamy tu na myśli również urządzenia takie jak telewizor, telefon czy komputer. Zarezerwuj czas raczej na rozmowy z członkami rodziny, na lekturę lub rzeczywisty wypoczynek.

Inna doskonała rada zachęca do cotygodniowego sprawdzania czy sposób, w jaki wykonujemy naszą pracę jest skuteczny, czy nie. Jakie działania powinny być wykonane w jak najkrótszym czasie? Jak mogę zoptymalizować metody pracy, żeby można ją było wykonywać szybciej i przy mniejszym wysiłku?

Przejrzysty budżet ułatwia życie

Pieniądze to element, który często przykuwa dużą część naszej uwagi, czasu i energii. Nic lepiej nie upraszcza życia, jak czytelny bilans przychodów i kosztów. Budżet spisany na papierze stanowi w dzisiejszych czasach prawdziwą potrzebę. Życie okazuje się o wiele łatwiejsze, gdy wiemy czym dysponujemy i możemy sprawować nad tym kontrolę.

Skarbonka - oszczędności

Podobnie jest z naszymi możliwościami kredytowymi. Mając świadomość tego jaką kwotą dysponujemy, łatwiej będzie nam kontrolować wysokość i regularność spłacanych comiesięcznych rat. Dzięki dobrej organizacji temat zaciągniętych pożyczek nie będzie nas przyprawiał o ból żołądka.

Upraszczanie życia dobrze wpływa na zdrowie

O ile w pracy nie wymagają od Ciebie idealnego wyglądu nie musisz popadać w obsesję jeśli chodzi o wygląd fizyczny. Nie musisz każdego dnia spędzać na siłowni. W rzeczywistości półgodzinny lekki jogging lub intensywny spacer są wystarczające, aby cieszyć się dobrą kondycją i być sprawnym fizycznie.

Warto opanować również jedną z wielu technik relaksacyjnych, które pozwalają uzyskać równowagę. W przypadku występowania bezsenności lub niepokoju, lepiej postawić na takie naturalne strategie, niż stale faszerować się tabletkami. Na dłuższą metę okazuje się to stanowić lepsze rozwiązanie.

Prostota w życiu osobistym

W tym kontekście rada jest niezwykle prosta. Nie usiłuj zmieniać wszystkich dookoła. Skoncentruj się na tym, co możesz zmienić w samym sobie. Postanów sobie, że będziesz dla innych wzorem godnym naśladowania. Nikt i nic na świecie nie zmieni się tylko dlatego, że coś Ci się nie podoba.

Człowiek nad morzem

Warto też raz w roku zaplanować zupełne wycofanie się z życia socjalnego. Możesz udać się w jakieś odosobnione miejsce, by oderwać się od codzienności. To dotlenia, relaksuje, pozwala zlokalizować to, co jeszcze powinniśmy w sobie zmienić.

Jeśli uda Ci się uprościć życie, zyskasz bardzo dużo. Przede wszystkim, spokój. Kiedy udaje nam się osiągnąć tę wewnętrzną równowagę, dosłownie wszystko staje się łatwiejsze. Żyje się tylko raz, nie marnuj więc czasu na to, co jest bezwartościowe.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.