Dlaczego jest nam potrzebne porządkowanie emocji? Czasami nie jesteś pewien, co tak naprawdę czujesz. Jednak w innych przypadkach pewne ekscesy przechylają równowagę twoich emocji w kierunku gniewu, smutku, niepokoju lub innego nieprzyjemnego uczucia, które negatywnie wpływa na samopoczucie. Z tego powodu dobrym pomysłem jest uporządkowanie emocji. Nie oznacza ono stawiania ich w szeregu i trzymania ich na dystans. Chodzi raczej o ich równoważenie.
Często okazuje się, że emocje nie są dokładnie zsynchronizowane. Na przykład pracowity dzień sprawia, że czujesz się wzburzony zarówno w umyśle, jak i w sercu. Zbyt duży kompromis lub zbyt duża presja wywiera ten sam efekt. Dlatego dobrym pomysłem jest zaprojektowanie rutyny, aby uporządkować emocje.
Często zapomina się o wprowadzaniu praktyk mających na celu utrzymanie równowagi emocjonalnej. Są one jednak niezwykle ważne, aby te rozproszone i niezasymilowane emocje nie powodowały dyskomfortu. W tym artykule omówimy trzy codzienne praktyki, które mogą pomóc Ci uporządkować emocje każdego dnia.
„ Nasze ciała to nasze ogrody – nasza wola to nasi ogrodnicy”.
-William Szekspir-
1. Porządkowanie emocji – śniadanie w ciszy
Jeśli zwykle jesz śniadanie w samotności, ta praktyka może być naprawdę pomocna w uporządkowaniu emocji. To dlatego, że początek dnia jest jednym z najważniejszych jego elementów. Niestety często jest to również jeden z okresów największego stresu i pośpiechu. Jednak rozpoczynanie dnia w ten sposób nie jest wygodne, ponieważ stawia cię w bezpośredniej niekorzystnej sytuacji.
Zjedzenie śniadania w ciszy oznacza wyłączenie telefonu komórkowego, odłożenie gazety (o ile zwykle ją czytasz), wyłączenie radia, telewizji i wszystkiego, co łączy Cię ze światem zewnętrznym. To czas, aby cieszyć się zarówno tym, co jesz, jak i ciszą. W rzeczywistości ten krótki okres jest sposobem na uspokojenie wód wewnętrznych. Ogólnym efektem jest uczucie większego spokoju.
Jeśli jesz śniadanie we dwoje lub z rodziną, możesz również do pewnego stopnia się rozłączyć. Na przykład nie rozmawiaj o czymś, co budzi niepokój, ale o stymulujących tematach, takich jak plany weekendowe, anegdoty lub wspomnienia tego, co dobrze zrobiłeś wczoraj. Stopniowo twój umysł przyzwyczai się do tego, że o tej porze dnia nie popadasz w negatywne myśli.
2. Ćwicz uważne oddychanie przez pięć minut
Jeśli chcesz uporządkować swoje emocje, idealnym rozwiązaniem jest to, że każdego dnia poświęcasz pięć minut swojego czasu na ćwiczenie świadomego oddychania. Dobry czas na to jest w połowie lub pod koniec dnia. Powinieneś być w miejscu, w którym nikt nie może ci przerwać. Jeszcze lepiej, jeśli nie ma hałasu z zewnątrz i jest to miłe miejsce.
Wystarczy usiąść w wygodnej pozycji, zamknąć oczy i zacząć bardzo powoli wdech i wydech. Nie musisz o niczym myśleć. To nie jest czas na zmartwienia, nierozwiązane problemy lub plany na później, które przychodzą ci do głowy.
Celem jest, abyś towarzyszył oddechowi podczas jego podróży. Skoncentruj się na tym, jak powietrze dostaje się do twojego ciała, a następnie trafia do płuc. Następnie po drodze opuszcza twoje ciało i ponownie wychodzi na zewnątrz. Pamiętaj, że musisz to robić tylko przez pięć minut dziennie, aby miało to duży wpływ na twoje życie. Jednak musisz to robić codziennie.
3. Nadaj sobie priorytet
Warto codziennie wprowadzać akt osobistego ustalania priorytetów. Rzeczywiście, każdy dzień jest dobrym dniem na zaspokojenie swoich potrzeb, gustów, preferencji lub spełniania marzeń. Zasługujesz na to każdego dnia i musisz znaleźć na to czas.
Możesz nie być w stanie cieszyć się dużymi nagrodami co tydzień, ale możesz cieszyć się każdym małym sukcesem, przyjemnością. Na przykład czasami wystarczy po prostu cieszyć się ciepłą kąpielą, nie martwiąc się o nic innego. Innym razem osiągniesz te same wyniki, wykonując czynność, która sprawia Ci przyjemność.
Możesz pomyśleć, że dzień nie jest wystarczająco długi na tego rodzaju zajęcia. Jeśli jednak spróbujesz, zobaczysz, że zawsze jest to możliwe. W rzeczywistości mały akt osobistego ustalenia priorytetów ma wspaniały wpływ na twój nastrój i radość z życia. Dlatego nie rezygnuj z niego.
Porządkowanie emocji powinno być czymś, co robisz na co dzień. Ponieważ tak jak zaburzenia emocjonalne mają efekt kumulacyjny, tak samo dzieje się z porządkiem. Dlatego jeśli wprowadzisz rutyny, które pomogą Ci na co dzień budować porządek, zobaczysz, jak w krótkim czasie Twój nastrój ustabilizuje się. Co więcej, znajdzie to odzwierciedlenie we wszystkich aspektach twojego życia.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
Camps, V. (2011). El gobierno de las emociones. El gobierno de las emociones, 1-333.