Istnieje wielu psychologów, którzy twierdzą, że poranne ścielenie łóżka to nawyk bardzo korzystny. Jest to z pewnością czynność, którą warto wpoić naszym dzieciom każdego dnia przed pójściem do szkoły.
Jednak zwyczaj ten wykracza poza prosty fakt wygładzenia pościeli i odpowiedniego ułożenia poduszek. Oznacza on właściwe zarządzanie własnym czasem. Każdy dzień bowiem ma pewne rutyny i zadania do wykonania, a niektóre z tych obowiązków zaczynają się już wcześnie rano.
Niektórzy psychologowie twierdzą, że poranne ścielenie łóżka i sprzątanie pokoju może być sposobem na zachęcenie cię do działania. Daje bowiem poczucie, że jesteś w stanie zorganizować się na nadchodzący dzień.
Inni jednak traktują poranne ścielenie łóżka jako czynność wykonywaną wyłącznie przez perfekcjonistów i ludzi bardzo wymagających. Dlatego są zarówno obrońcy, jak i przeciwnicy kultywowania tego nawyku. Przyjrzyjmy się temu tematowi bardziej szczegółowo. Może się to wydawać trywialne, ale z pewnością zapewni ci interesujący temat do przemyśleń.
Poranne ścielenie łóżka może być szkodliwe dla zdrowia
Czy wiesz, że wśród twoich prześcieradeł kryją się mali lokatorzy, którzy mogą wywołać u ciebie dolegliwości i sprawić ci więcej niż jeden problem? W rzeczywistości powinieneś być wdzięczny, że są tylko malutkie, ponieważ po powiększeniu wyglądają jak prawdziwe potwory, warte pojawienia się w każdym koszmarze. Mamy na myśli roztocza.
Twoje łóżko jest dla nich pożywką. Rzeczywiście, temperatura jest dla nich idealna, aby robić to, co lubią najbardziej: rozmnażać się i wypróżniać. Kochają one materace, kołdry, prześcieradła, poduszki, a także pluszaki.
Pomimo tego, że nie możesz ich zobaczyć, mogą sprawić ci duże problemy. Na przykład, jeśli masz alergię lub cierpisz na astmę, twoja sytuacja może się znacznie pogorszyć, jeśli nie masz zwyczaju od czasu do czasu wymieniać pościeli.
Nawet jeśli nie masz problemów z alergią, obecność tych mikroskopijnych istot może powodować dyskomfort. Na przykład niepokój, trudności z zasypianiem i nerwowość. Rzeczywiście, możesz źle spać wskutek obecności tych małych organizmów.
Temperatura łóżka, wilgotność i pot tworzą idealny scenariusz dla roztoczy. Dlatego nie należy ścielić łóżka zaraz po wstaniu. Poranne ścielenie łóżka stwarza dla nich bowiem idealne warunki. Idealnym rozwiązaniem jest otwarcie okien i wpuszczenie świeżego powietrza do pomieszczenia na kilka godzin, aby przewietrzyć pościel i narzutę. Potem – już bez wymówek – pościel łóżko.
Jednak według dr Pedro Ojedy, koordynatora ds. komunikacji Hiszpańskiego Towarzystwa Alergologii i Immunologii, pozostawienie łóżka bez pościeli nie rozwiązuje całkowicie problemu roztoczy. Jest tak, ponieważ nawet gdy już obumrą, nadal powodują problemy z alergią. Niemniej jednak, pomimo tego, zaleca się wietrzenie łóżka przez kilka godzin z rana.
Korzyści
Być może poranne ścielenie łóżka jest istotną częścią twojej codziennej rutyny. W rzeczywistości zdaniem ekspertów nawyk ten mówi coś o twojej osobowości. Z pewnością pozostawienie pościeli i uporządkowanie sypialni to dobry sposób na rozpoczęcie dnia i odpowiednie zagospodarowanie czasu.
To z kolei sposób na wpojenie pewnych wskazówek i obowiązków najmłodszym domownikom. Rzeczywiście, ścielenie łóżka może być pierwszym krokiem do wypełnienia innych obowiązków poza domem.
Jeśli w nocy dostaniesz się do swojego pokoju i odkryjesz, że łóżko jest niepościelone, możesz pomyśleć o sobie jako o kimś niedbałym. Z drugiej strony, być może to naprawdę nie ma dla ciebie znaczenia. Można więc powiedzieć, że poranne ścielenie łóżka lub nie, to po prostu kwestia osobistego wyboru.
Jednocześnie jednak, jak twierdzą niektórzy eksperci, codzienne wygładzanie pościeli jest sposobem na zademonstrowanie, że czas odpoczynku się skończył i że nadszedł czas na działanie. A ty, co o tym sądzisz?