Poranne dosypianie - jaki wpływ wywiera na naszą aktywność?

Poranne dosypianie to powszechny nawyk, ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jak taka drzemka wpływa na Twoją codzienną aktywność?
Poranne dosypianie - jaki wpływ wywiera na naszą aktywność?
Ebiezer López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ebiezer López.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Czym jest poranne dosypianie? Czy potrzebujesz więcej niż dwóch alarmów, aby móc rano wstać? W rzeczywistości dość często odczuwa się chęć spania tylko przez te „pięć dodatkowych minut” i ustawia budzik na drzemkę. Jednak choć poranne dosypianie wydaje się nieszkodliwe, eksperci ostrzegają, że to niezdrowy nawyk. Rzeczywiście, naukowcy faktycznie zajęli się pytaniem, jak drzemka wpływa na ciebie rano.

W rzeczywistości nawet jeśli myślisz, że te pięć dodatkowych minut snu pomaga ci odpocząć, rzeczywistość jest inna. Dzieje się tak, ponieważ posiadanie więcej niż jednego budzika może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Dlatego najlepszą opcją jest kształcenie się i rozwijanie lepszych nawyków związanych ze snem, aby zdrowo wypoczywać.

Poranne dosypianie – konsekwencje złych nawyków

Dzisiejsze społeczeństwo charakteryzuje się szybkością, innowacyjnością i ciągłymi zmianami. Jest w tym dobra i zła strona. Z jednej strony postęp technologiczny pozwala cieszyć się wygodami, które ułatwiają życie. Jednak wiąże się to również z bardziej intensywnymi i częstszymi wymaganiami wobec ciebie.

Uczysz się, pracujesz, zakładasz rodzinę, masz przyjaciół itp. W rzeczywistości czasami masz wrażenie, że po prostu nie ma wystarczająco dużo godzin w ciągu dnia, aby sprostać wszystkim wymaganiom, jakie na Ciebie spoczywają. W związku z tym masz tendencję do niezdrowych nawyków związanych ze snem.

Kobieta wyłączająca budzik. Poranne dosypianie

Jedno z badań wykazało, że zaburzenia snu wpływają na społeczeństwo na całym świecie (Chattu i in., 2018). Co więcej, brak odpoczynku wiąże się z chorobami układu krążenia, lękiem, stresem, depresją i innymi schorzeniami.

Być może przyjęliście zwyczaj odkładania alarmu, aby móc trochę więcej odpocząć. Powodem, dla którego ten nawyk jest tak powszechny, jest to, że zwykle nie rozumiesz, jak wpływa na ciebie poranne drzemki. W rzeczywistości prawdopodobnie nawet myślisz, że to pozytywne działanie, ponieważ „wydłuża” twój czas snu.

Jednak drzemka jest negatywnym nawykiem, który może zaszkodzić na kilka sposobów. Ponadto ten nawyk może być oznaką niezdiagnozowanego zaburzenia snu, które wymaga uwagi.

Poranne dosypianie – jak wpływa na Ciebie nad ranem?

Często słyszysz lub czytasz o tym, jak ważne jest, aby spać co najmniej osiem godzin w nocy. Z tego powodu możesz pomyśleć, że drzemka jest dobrą opcją na wystarczającą ilość snu. Jednak jedną ważną rzeczą, którą musisz zrozumieć, jeśli chodzi o sen, jest to, że jest to cykl.

Kiedy kładziesz się spać, twoje ciało rozpoczyna szereg funkcji, które samo się regenerują. Aby był regenerujący, twój cykl snu powinien trwać nieprzerwanie co najmniej osiem godzin. Oznacza to, że podział snu, tak jak dzieje się to podczas drzemki, wpływa na Twój naturalny cykl snu.

Aby lepiej zilustrować, jak drzemka wpływa na Ciebie, pomyśl o swoim cyklu snu jak o grze wideo. Jeśli z jakiegoś powodu przegrasz, musisz od razu wrócić na pierwszy poziom. To samo dzieje się ze snem, za każdym razem, gdy się budzisz, anulujesz swój cykl snu, a kiedy wracasz do snu, zaczynasz nowy.

Kolejne przerwy w śnie zmieniają funkcjonowanie mózgu i reszty ciała. W związku z tym masz tendencję do odczuwania większego zmęczenia, kiedy wstajesz z łóżka, nawet jeśli „spałeś trochę więcej”. W dłuższej perspektywie ma to negatywne konsekwencje zdrowotne.

Dlatego, chociaż drzemka o dodatkowe dziesięć minut może być kusząca, lepiej wstać natychmiast. W przeciwnym razie możesz doświadczyć niektórych z następujących problemów zdrowotnych:

  • Zmęczenie.
  • Słaba wydajność w pracy, szkole itp.
  • Drażliwość.
  • Problemy z koncentracją.
  • Zaburzenia pamięci.
  • Zwiększony apetyt.
  • Zmieniony nastrój.

Według badań przeprowadzonych zarówno wśród nastolatków, jak i dorosłych, nawyki związane ze snem działają jako predyktor zdrowia psychicznego. Z tego powodu zachowania takie jak późne pójście spać, korzystanie z telefonu komórkowego przed snem lub późne spanie w dni robocze mogą powodować zakłócenia. (Zhang i in., 2018).

Kobieta w łóżku z telefonem komórkowym

Zalecenia dla lepszego wypoczynku

Oprócz unikania używania wielu alarmów do budzenia, zapewnienie lepszej higieny snu ma kluczowe znaczenie. Osiąga się to poprzez przyjęcie szeregu zdrowych nawyków w codziennym życiu, aby promować dobry sen w nocy. Oto niektóre z zachowań, które powinieneś wdrożyć, aby uzyskać więcej odpoczynku:

  • Nie spożywaj kofeiny później niż sześć godzin przed snem. Dotyczy to nie tylko kawy, ale także napojów gazowanych i energetyzujących.
  • Unikaj jedzenia na dwie godziny przed snem i spróbuj zjeść lekki obiad.
  • Wycisz wszystkie urządzenia elektroniczne. W rzeczywistości, jeśli to możliwe, zostaw je poza sypialnią.
  • Zredukuj oświetlenie do minimum.
  • Staraj się mieć wygodny materac w dobrym stanie.
  • Dostosuj temperaturę w pomieszczeniu, aby było wygodnie.
  • Nie używaj swojego pokoju jako miejsca do nauki.

Na koniec, oprócz zrozumienia, jak drzemka wpływa na Ciebie rano, ważne jest, aby wspomnieć o swoim rodzaju alarmu. Nie jest wskazane, aby mieć bardzo głośne alarmy, ponieważ mogą one stresować po przebudzeniu. Standardowy dźwięk o normalnej głośności powinien wystarczyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chattu, V. K., Manzar, M. D., Kumary, S., Burman, D., Spence, D. W., & Pandi-Perumal, S. R. (2018). The Global Problem of Insufficient Sleep and Its Serious Public Health Implications. Healthcare (Basel, Switzerland), 7(1), 1. https://doi.org/10.3390/healthcare7010001.
  • Zhang, J., Xu, Z., Zhao, K., Chen, T., Ye, X., Shen, Z., … & Li, S. (2018). Sleep habits, sleep problems, sleep hygiene, and their associations with mental health problems among adolescents. Journal of the American Psychiatric Nurses Association, 24(3), 223-234.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.