Możesz pomyśleć, że nauki stoickich myślicieli i ogólnie ich filozofia życiowa są dalekie od naszej dzisiejszej rzeczywistości. Gdybyś jednak przestał analizować ich propozycje i podstawowe zasady, zobaczyłbyś, że z łatwością odnajdą się one w Twoim codziennym życiu. Co więcej, gdybyś je zastosował, niewątpliwie miałbyś prostszą, spokojniejszą i przyjemniejszą egzystencję.
Stoicyzm twierdzi, że wszystkie prawa wszechświata wraz z ich czynami i konsekwencjami są już określone. Dlatego człowiek może osiągnąć wolność tylko poprzez akceptację własnego przeznaczenia. Stoicy twierdzą również, że dobroć i cnota są dostępne tylko poprzez rozum i są dalekie od pasji i ekscesów.
Nauki stoickich myślicieli
1. To nie wydarzenia mają na Ciebie wpływ, ale to, jak je postrzegasz
Nie zdając sobie z tego sprawy, możesz być pesymistą. Zwłaszcza jeśli masz skłonność do obrażania się i uważasz, że padłeś ofiarą okoliczności. Jednak zawsze masz możliwość wyboru, w jaki sposób patrzysz na daną sytuację. Co więcej, Twój stan umysłu będzie zależał od tej decyzji.
To nie to, co się dzieje, wpływa na Ciebie, ale to, jak patrzysz na to, co się dzieje. Nikt Ci niczego nie narzuca, robisz to sobie sam, wybierając złą perspektywę. Na przykład, jeśli ktoś w ostatniej chwili anuluje randkę z Tobą, możesz poczuć się urażony, lekceważony i rozpocząć kłótnię. Z drugiej strony możesz zaakceptować rzeczywistość i podjąć wszelkie środki, które uważasz za odpowiednie, ale nie pozwól, aby wpłynęło to na Twój stan wewnętrzny. W końcu Twój spokój to Twoja własna sprawa.
2. Szczęście osiąga się przez cnotę
Dzisiejsze społeczeństwo jest szybkie, konkurencyjne i hiperkonsumpcyjne. Z tego powodu prawdopodobnie zacząłeś myśleć, że szczęście tkwi w społecznej aprobacie, materialnym sukcesie lub statusie. Niemniej jednak, zgodnie z naukami stoików, szczęście osiąga się po prostu robiąc to, co właściwe: to, co nakazuje Ci sumienie.
Bez wątpienia odczuwasz satysfakcję z rozweselania przyjaciela, gdy jest przygnębiony, pomagania nieznajomemu w odnalezieniu drogi lub oferowania osobie bez grosza pieniędzy lub jedzenia. To właśnie tego rodzaju działania sprawiają, że czujesz się spełniony.
3. Musisz słuchać swojego wnętrza, zgodnie z naukami stoików
Kontakt z własnymi emocjami i potrzebami jest niezbędny dla Twojego dobrego samopoczucia. Dlatego stoicy na koniec każdego dnia zapisywali w pamiętniku, jak się czuli. W ten sposób poznawali siebie głębiej i rozpoznawali to, co naprawdę czuli, w co wierzyli i za czym tęsknili.
Dzięki tej prostej praktyce możesz przetwarzać i uzewnętrzniać wszystko, co Ci przeszkadza lub nie odpowiada Twoim upodobaniom. Będziesz także mógł działać zgodnie ze swoimi myślami i emocjami, uznając, że nie zawsze możesz zadowolić wszystkich.
4. Przyzwyczajenie sprawia, że jesteś bardziej wydajny
Jako istota ludzka, zazwyczaj jesteś roztargniony i nieco leniwy. Dlatego ważne jest, abyś wypracował sobie nawyki, które pomogą Ci prowadzić bardziej zrównoważone życie. Na przykład dieta, ćwiczenia, czytanie, medytacja… Wszystko to są czynności, o których wiesz, że są zarówno korzystne, jak i pożądane. Jednak jeśli chodzi o wdrażanie ich w życie, zawsze znajdziesz wymówki, które sprawiają, że je odkładasz w czasie.
Wyrobienie nawyku to najlepszy sposób na zautomatyzowanie tych zachowań, które chcesz wprowadzić w życie. To najszybsza droga do wydajności i spójności.
5. Każdy wysiłek zostanie nagrodzony
Możesz mieć trudności z odstawieniem natychmiastowej gratyfikacji i nadanie priorytetu długoterminowym konsekwencjom. Dlatego właśnie palimy papierosy, pijemy alkohol, źle się odżywiamy lub pozostajemy w szkodliwych związkach. Jednak nauki stoików twierdzą, że każdy wysiłek zostanie nagrodzony.
Kiedy coś proponujesz i chcesz to spełnić, na początku może być to trudne i demotywujące. Niemniej jednak na dłuższą metę bez wątpienia odczujesz cenne korzyści ze swojego poświęcenia.
Za tymi prostymi wskazaniami kryje się wielka mądrość. Działają jako przewodnik, aby osiągnąć spokój i szczęście, które często są tak nieuchwytne. Stoicyzm to zmiana perspektywy i priorytetów. Rzeczywiście, chociaż na pierwszy rzut oka może się to wydawać dość utopijną koncepcją, wkrótce przekonasz się, jak skuteczne jest wprowadzanie jej pomysłów w życie.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Bera, E. G. (Ed.). (2002). Pensamiento estoico. Barcelona: Edhasa.
- Alvarez, C. P. (2000). La filosofía y el sabio Estoico: Examen de la virtud. Horizontes educacionales, (5), 27-35.