Stan chemiczny naszego mózgu jest determinowany głównie przez uwalnianie neuroprzekaźników, które bezpośrednio wpływają na nasz nastrój. Substancje te są odpowiedzialne za utrzymywanie prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu i mogą być kluczem do poprawy naszych odczuć i postaw, a tym samym mogą pomóc w zwalczaniu chorób takich jak depresja i lęk. Dlatego dzisiaj postanowiliśmy przedstawić Ci pokarmy bogate w tryptofan, które mogą Ci w tym pomóc.
Tryptofan jest jednym z najważniejszych aminokwasów. Odpowiada za regulację funkcji takich jak sen, a także jest prekursorem neurotransmiterów, takich jak serotonina i melatonina. Teraz, gdy wyjaśniliśmy co to jest, zobaczmy jakie pokarmy bogate w tryptofan możesz spożywać, aby go regulować.
Po co jeść pokarmy bogate w tryptofan?
Ludzkie ciało potrzebuje ośmiu niezbędnych aminokwasów do prawidłowego funkcjonowania. Są to substancje, których organizm nie jest w stanie wyprodukować, więc musimy je włączyć poprzez naszą dietę. Tryptofan jest najtrudniejszy do zdobycia.
Jest on jednak najważniejszy ze wszystkich. Oprócz regulacji wyżej wymienionych funkcji, naukowcy odkryli, że to białko ma bardzo korzystny wpływ na nasze pragnienie niezdrowej żywności. Z drugiej strony uważa się, że tryptofan jest w stanie chronić nas przed niektórymi rodzajami raka i chorobami serca.
Tak więc, pokarmy bogate w tryptofan powinny być składnikiem zdrowej diety, aby znacznie poprawić jakość życia. W tym artykule będziemy mówić o następujących produktach spożywczych:
- Jajka.
- Mięso i ryby.
- Nabiał.
Zajmijmy się nimi trochę szerzej.
Jajka
Wiele osób uważa, że jajka mogą podnieść poziom cholesterolu, co może tłumaczyć, dlaczego osoby konsumujące jaja zawsze były uważane za niezbyt zdrowe. Odkryto jednak, że jajka wcale nie są złe. W rzeczywistości mogą mieć naprawdę pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
Zawierają wszystkie korzystne składniki dla naszego ciała. Dlatego, jeśli dopiero zaczynasz wybierać pokarmy bogate w tryptofan, zacznij od jajek. A jeśli miałbyś dostęp tylko do jednego składnika z naszej listy, byłby to Twój najlepszy wybór.
Należy pamiętać, że najwyższe stężenie tryptofanu znajduje się w żółtku, więc spożywanie wyłącznie białek nie będzie zbyt skuteczne, jeśli chcesz zwiększyć poziom tego aminokwasu.
Mięso i ryby
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała w 2014 r. raport, w którym omówiono związek między mięsem a niektórymi rodzajami raka. To wywołało burzę, ponieważ ludzie zaczęli kojarzyć to jedzenie tylko ze szkodliwymi skutkami. Jednak wyniki tego badania wymagają głębszej analizy.
To prawda, że czerwone mięso (takie jak mięso krowie lub mięso wieprzowe) może powodować pewne problemy zdrowotne. Jednak różne badania pokazują, że białe mięso (takie jak kurczak lub indyk) i ryby (zwłaszcza tasergal) mają przeważnie pozytywne skutki dla większości ludzi.
Oznacza to, że regularne spożywanie białego mięsa i ryb może pomóc jednostce utrzymać idealną wagę, a także stracić tłuszcz i nabrać mięśni. Innym ważnym faktem na temat tych produktów żywnościowych jest to, że pomagają regulować głód. Nie wahaj się zatem włączyć do swojej diety więcej mięsa i ryb – nie pożałujesz!
Nabiał
Ostatnie pokarmy bogate w tryptofan, o których będziemy mówić, to pochodne mleka. Chociaż wiele osób nie toleruje laktozy, osoby spożywające produkty mleczne powinny wiedzieć, że mają one wiele korzyści zdrowotnych.
W rzeczywistości związek między produktami mlecznymi a tryptofanem jest powszechnie znany. Jak myślisz, dlaczego zaleca się picie mleka przed snem? Ma to związek z siłą, jaką ten aminokwas ma w zwalczaniu bezsenności.
Pomimo tego, jak ważne jest spożywanie tych produktów, trzeba również pamiętać, że takie postępowanie nie gwarantuje dobrego poziomu tryptofanu. Ważne jest, aby ludzie utrzymywali zdrową i zrównoważoną dietę, ponieważ produkcja różnych przekaźników opiera się na kilku czynnikach. Na przykład ludzie potrzebują również magnezu i witaminy B6.
Nawet jeśli te pokarmy bogate w tryptofan nie są cudowne, zdecydowanie poprawią Twoje samopoczucie i jakość życia. Wypróbuj je już dziś!
“Jedzenie jest koniecznością, ale jedzenie inteligentnie jest sztuką”.
-François de la Rochefoucauld-
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Majkutewicz, P., Tyszko, P., & Okręglicka, K. (2014). PRACE POGLĄDOWE @BULLET REVIEWS Leczenie żywieniowe depresji Nutritional treatment of depression. Family Medicine & Primary Care Review.
- Stępień, A., Walecka-Kapica, E., Błońska, A., & Klupińska, G. (2014). Rola tryptofanu i serotoniny w patogenezie i leczeniu zespołu jelita nadwrażliwego. Folia Medica Lodziensia. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004
- Møller, S. E., Kirk, L., & Fogh, M. (1988). Tryptofan og aggressiv adfaerd. Nordic Journal of Psychiatry. https://doi.org/10.3109/08039488809103230