Czynniki wywołujące choroby - wykorzystaj umysł, by chronić serce

Czynniki wywołujące choroby - wykorzystaj umysł, by chronić serce

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2017

Ciągle słyszysz ogłoszenia, które ostrzegają przed zagrożeniami jakie niewłaściwy styl życia może stwarzać dla zdrowia. Otyłość, siedzący tryb życia, złe nawyki żywieniowe, spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, wysoki poziom cholesterolu … To wszystko są czynniki wywołujące choroby serca i innych problemów zdrowotnych.

Doskonale wiemy, że musimy jeść zdrowo, ćwiczyć umiarkowanie i unikać tytoniu i alkoholu, jeśli chcemy zapobiec tym problemom. Ale nie są to jedyne czynniki  wywołujące choroby wpływające na zdrowie; ważne jest również wzięcie pod uwagę wielu czynników psychologicznych i społecznych.

“Życie to 10% tego, co się nam przydarza, a 90% jak na to reagujemy”.

-Dennis P. Kimbro-

Czynniki wywołujące choroby jak na przykład negatywne emocje: jaki wpływ na serce ma odczuwanie złości

Stwierdzono, że gniew, lęk i depresja zwiększają prawdopodobieństwo chorób sercowo-naczyniowych. Jeśli chodzi o gniew, ważne jest, aby rozróżniać wewnętrzną złość (kiedy ją odczuwasz ,ale tłumisz w sobie), zewnętrzny gniew (kiedy reagujesz na coś agresywnie) i zarządzanie złością (kiedy skutecznie ją regulujesz).

Zaciśnięte pięści.

Okazuje się, że wewnętrzny gniew sprzyja rozwojowi chorób serca. Dzieje się tak dlatego, że pomimo iż tłumisz w sobie gniew, nie przestajesz go odczuwać. W rzeczywistości blokowanie go często powoduje, że emocjonalny niepokój staje się znacznie gorszy.

Powstrzymywanie gniewu może być tak samo szkodliwe jak wyrażanie go w sposób niekontrolowany. Najlepiej jest to zrobić tak, aby nie atakować osoby z którą się komunikujesz. Jednym ze sposobów może być zastosowanie technik asertywnych.

“Im mniej otworzysz swoje serce przed innymi, tym bardziej będzie ono cierpieć”.

-Deepak Chopra-

Zewnętrzny gniew może również wywołać podobne choroby, ale może być także czynnikiem chroniącym przed atakiem serca i udarem mózgu.

Jeśli chodzi o zarządzanie gniewem, osoby z chorobami serca, które mają małą zdolność do regulowania gniewu, wykazują zazwyczaj gorsze wyniki dotyczące układu sercowo-naczyniowego.

Uczucie niepokoju i smutek: nerwica emocjonalna i zdrowie serca

Nerwica emocjonalna zazwyczaj pojawia się po rozpoznaniu tego rodzaju choroby. Normalne jest, że z początku będziesz odczuwać to bardziej intensywnie, uczucie to zmniejszy się w momencie dostosowania się do zmiany stylu życia na inny. Najczęstszymi emocjami w takiej sytuacji będą uczucie niepokoju i smutek.

Wykazano, że u osób wykazujących wysoki poziom niepokoju po zawale serca prawdopodobieństwo powikłań wzrasta pięć razy. Dlatego tak ważne jest opracowanie strategii skutecznego regulowania lęku.

Czynniki wywołujące choroby - płacz. Płacząca dziewczyna.

Jeśli chodzi o smutek, gdy staje się patologiczny, skutkując objawami depresji lub też powodując depresję na wielką skalę, może być związany z rozwojem chorób serca.

Sprawi również, że ​​osoba ta będzie mniej podatna na proces leczenia. Normalnym jest odczuwanie smutku, gdy dowiadujesz się, że cierpisz na przewlekłą chorobę, ale koniecznie musisz popracować nad tym, by smutek ten się nie pogłębiał.

Wpływ stresu na serce

Ludzie zmagają się ze stresem i mają ciągle do czynienie z sytuacjami, które go wywołują na różne sposoby. Niektóre metody są bardziej użyteczne niż inne, ale każda może poprawić lub pogorszyć twoje samopoczucie.

Ogólnie rzecz biorąc, ludzie stosują różne strategie, aby spróbować rozwiązać problem, który spowodował ich niepokój, i/lub próbują poradzić sobie z uczuciami jakie to wywołało na różne sposoby.

Choroby przewlekłe, w tym choroby wpływające na serce, stanowią duże źródło stresu. Z tego powodu podjęto badania nad tym, jakie techniki zarządzania stresem są pomocne, a jakie szkodliwe.

Jeśli starasz się unikać lub uwolnić (zarówno z psychicznego jak i behawiorystycznego punktu widzenia) od spraw powodujących problemy z sercem, będziesz w gorszej sytuacji psychologicznej.

Wpłynie to na pogorszenie poziomu funkcjonowania, co pogorszy twoje zdrowie fizyczne.

Z drugiej strony skupienie się na rozwiązaniu problemu i pogodzenie się z rzeczami, których nie można zmienić, łączy się z lepszym doświadczeniem związanym z chorobą i mniejszą ilością objawów depresyjnych.

Tak więc, zastosowanie dwóch strategii radzenia sobie z tą samą chorobą fizyczną może mieć zasadnicze znaczenie w przebiegu choroby.

Wsparcie społeczne jest niezbędne dla zdrowia twojego serca

Wsparcie społeczne jest podstawowym narzędziem dla ogólnego dobrego samopoczucia. Po pierwsze – zmniejsza negatywny wpływ stresu. Promuje również rozwinięcie w sobie zwyczajów dotyczących zdrowego stylu życia i lepsze stosowanie się do zaleconego leczenia. Ponadto pomaga lepiej radzić sobie z chorobą.

Wiedza pacjenta o tym, jakie ma wsparcie jest bardzo istotna. Krótkotrwałe i długotrwałe odczuwanie cierpienia jest łączone z niskim wyobrażeniem społecznego wsparcia u osób początkowo zdrowych.

Okrąg z rąk.

  Wśród osób, które zostały już diagnozowane, rokowanie jest gorsze u osób z niskim wsparciem społecznym.

Pacjenci ci odczuwają większy niepokój psychiczny, wykazują więcej objawów związanych z problemami sercowymi, czerpią mniej satysfakcji z życia, charakteryzują się wyższym wskaźnikiem umieralności oraz są mniej przystosowani do radzenia sobie z chorobą (co jest dość istotnym czynnikiem, jak już się przekonaliśmy).

Widać więc, jak ważne jest wsparcie społeczne dla dobrego samopoczucia fizycznego i umysłowego. Potrzebne jest silne koło społecznego wsparcia, zwłaszcza u osób mających problemy z sercem. Warto też pamiętać o znaczeniu tego wsparcia.

“Ci, którzy kochają sercem, mówią sercem”

-Francisco de Quevedo-

Dlatego bardzo ważne jest, aby dbać o swoje serce, wprowadzając zdrowy styl życia – właściwą dietę i ćwiczenia. Ale nie lekceważ i nie zaniedbuj swojego zdrowia psychicznego i emocjonalnego podczas całego procesu.

Zobaczyliśmy już jak możemy się zabezpieczyć przed powyższymi chorobami, a nawet poprawić prognozy dla tych, którzy zostali już zdiagnozowani. Weźmy więc pod uwagę wszystkie czynniki wywołujące choroby. Dbajmy o siebie!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.