Podczas kłótni partner zamyka się w sobie - co zrobić?

Gdy twój partner zamyka się w sobie podczas kłótni, pomóż mu zastosować kilka strategii. W rzeczywistości jest to dość powszechna sytuacja.
Podczas kłótni partner zamyka się w sobie - co zrobić?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Czy twój partner zamyka się w sobie podczas kłótni? Czy odmawia powiedzenia czegokolwiek, pozostawiając Cię bez słowa? Tego typu zachowanie nie jest rzadkością. W rzeczywistości tak się często dzieje, pokazując, jak bardzo potrzebujemy jeszcze postępu i rozwoju w kwestiach komunikacji i inteligencji emocjonalnej.

Cyceron powiedział, że praktyczne doświadczenie wyostrza umiejętności wymagane do wygrania kłótni. Jednak prawda jest taka, że wiele osób wydaje się być niemal uczulonych na konfrontację. Odrzucają dyskusje i wymianę pomysłów w celu osiągnięcia porozumienia lub wniosków. Większość osób po prostu zamyka się w sobie i odchodzi.

Rzeczywiście, wielu postrzega dyskusje jako sytuacje zagrażające. Są to ludzie, którzy są albo psychicznie zablokowani, mają uczucie nagromadzonej złości, albo po prostu nie mają odpowiednich umiejętności asertywności.

Oczywiście wszyscy chcielibyśmy, aby związki były jak taniec. Z wyważonymi ruchami i idealną harmonią. Jednak nawet w tańcu trzeba umieć opanować ruchy, zarówno te łatwe, jak i te trudne. W ten sposób łatwiej jest poruszać się z większą opanowaniem i wstrzemięźliwością, stawiając czoła wszelkim nieprzewidzianym wydarzeniom i komplikacjom.

Nieporozumienie z partnerem

Gdy partner zamyka się w sobie podczas kłótni

Czy wiesz, jak się kłócić, czy jesteś jednym z tych, którzy tracą panowanie nad sobą lub się zamykają? Z reguły istnieją trzy rodzaje dynamiki. W centrum jest osoba sprawna i skuteczna w sztuce prowadzenia dyskusji. Po każdej stronie są problematyczne skrajności. Jest ten, który traci kontrolę i zaczyna krzyczeć, i ten, który nie chce mówić i odchodzi.

Nie jest łatwo być partnerem osoby, która milczy. Blokują rozmowę i odmawiają odpowiedzi. W konsekwencji nic nie zostaje rozwiązane. W rzeczywistości to wiedza o tym, jak się komunikować, gwarantuje przetrwanie i jakość afektywnego związku.

Tak ujawniły badania przeprowadzone na Uniwersytecie Georgia (Grecja). Stwierdziła, że jakość procesów komunikacyjnych zapowiada zaspokojenie jakiejkolwiek więzi afektywnej. Z tego powodu, jeśli twój partner zamyka się podczas dyskusji, musisz nad tym popracować i nauczyć się zarządzać. Nie jest dobrze zostawiać problemy w zawieszeniu. Bo małe nieporozumienia szybko przeradzają się w duże i wszystko zaczyna się walić.

Zrozum powód

Każdy z nas jest wynikiem złożonego wychowania. Niektórzy ludzie dorastali w środowisku rodzinnym, w którym nikt nie mówił dużo i gdzie jego emocje nie były brane pod uwagę. Oznacza to, że spędzili znaczną część swojego życia na wyciszaniu swoich potrzeb, pragnień, lęków i frustracji. Rzeczywiście, nie jest mu łatwo wyrazić słowami tego, co czuje na skutek spędzania swojego życia na tłumieniu swoich emocji.

Jeśli twój partner zamyka się podczas kłótni, dobrze wiedzieć dlaczego. Jednak nie popełnij błędu polegającego na zakładaniu z góry czegokolwiek. Po prostu zapytaj o tę sytuację.

  • Może nie wiedzieć, jak prowadzić dialog, w którym mogą bronić własnego stanowiska i dyskutować o kwestiach emocjonalnych.
  • Być może czuje się przytłoczony emocjami i brakuje mu umiejętności poradzenia sobie z nimi.
  • Może myśleć, że kłótnie donikąd Was nie zaprowadzą.
Kłótnia w związku

Limit czasu: daj sobie kilka godzin i wróć do tematu

Zdarza się każdemu. Czasami twoje emocje są tak przytłaczające, że nie możesz wyrazić siebie tak, jak chcesz. Dlatego jeśli Twój partner zamiera podczas kłótni, warto dać mu trochę czasu. Powiedz mu: „Rozumiem, jak się czujesz. Możemy to na razie zostawić i porozmawiać później, ponieważ ważne jest, abyśmy podeszli do sprawy na spokojnie”.

Dając im czas, mogą rozluźnić emocje, wyjaśnić swoje pomysły i przyjąć nową perspektywę. Rozmowa z partnerem czule, podczas gdy proponujesz odłożenie rozmowy, bez krytykowania go w jakikolwiek sposób, będzie przydatną taktyką. Niemniej jednak ważne jest, aby w końcu przeprowadzić dyskusję. Nie warto odpuszczać, a potem spędzać cały dzień na rozdrażnieniu.

Dyskusje, które są blokowane przez jednego partnera, stają się jak stojący staw, w którym gromadzą się frustracje, urazy i niedopowiedziane słowa.

Poszukaj innych opcji

Istnieją również inne kanały, za pomocą których możesz zachęcić do dialogu. Możesz na przykład zasugerować, aby zapisali to, co czują. Daj mu ołówek i kartkę papieru. Istnieją również inne zasoby, które możesz wypróbować:

  • Zapytaj łagodnie, co czuje i myśli.
  • Zaproponuj zrobienie czegoś, co rozbije napięcie. Na przykład wyjście na kolację lub na spacer. Czasami wprowadzenie innej aktywności i innego kontekstu uspokaja nerwy i zachęca do dialogu.

Wreszcie prawdą jest, że takie sytuacje nigdy nie są łatwe. Niektóre osoby okrywają się zbroją, zamykają się w sobie i stają się trudno dostępni. Wiedza o tym, jak się kłócić i dyskutować, ma kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia emocjonalnego i jest sztuką, w której wszyscy powinniśmy zdobyć umiejętności, aby żyć razem z sukcesem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.