Otworzenie się na innych - dlaczego może sprawiać trudność?

Chciałbyś mieć bardziej otwartą postawę wobec ludzi wokół ciebie, ale nie wiesz jak to osiągnąć? Czy czujesz, że masz blokadę, która sprawia, że jesteś zbyt defensywny? Powiemy Ci kilka środków, które możesz podjąć, aby go rozwiązać.
Otworzenie się na innych - dlaczego może sprawiać trudność?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 23 lutego, 2023

Świat emocji i zarządzanie nimi może być trudne. Jeśli ktoś mówi, że otworzenie się na innych nie przychodzi mu łatwo, możemy założyć, że jest naprawdę nieśmiały, ma problemy z połączeniem się ze swoimi emocjami, a nawet jedno i drugie. Jednak w rzeczywistości nie musi tak być. W rzeczywistości istnieje wiele powodów, które mogą uniemożliwić nam dzielenie się naszymi emocjonalnymi światami z innymi.

Przed zbadaniem tych powodów warto pamiętać, że otworzenie się na innych jest konieczne. Stałe odpychanie innych, na dłuższą metę zrani nas samych. Rzeczywiście, chociaż radzenie sobie z trudnościami ze strategiami obronnymi może być w pewnych okolicznościach najmądrzejszą rzeczą do zrobienia, rzadko tak się dzieje.

Relacje społeczne są źródłem zdrowia i szczęścia. Jednak aby zbudować je na solidnym fundamencie, musimy stworzyć intymność, a to można osiągnąć tylko poprzez samoujawnienie. Oznacza to eksponowanie tego, co myślimy, jak się czujemy i jak postrzegamy świat.

Aby przetworzyć i przezwyciężyć negatywne i skomplikowane emocje, musimy pozwolić im oddychać. Innymi słowy, rozpoznaj ich, zidentyfikuj to, co próbują nam powiedzieć i skieruj ich energię na trasy, które nas najbardziej interesują. Jeśli nie jesteśmy w stanie tego zrobić, mogą się one zakorzenić, przedłużając w ten sposób dyskomfort, a nawet prowadząc do chorób somatycznych. Dlatego jeśli masz trudności z otwarciem się na innych, czytaj dalej.

Mężczyzna rozmawia z partnerką
Większość ludzi, którym trudno jest otworzyć się na innych, ma wielkie emocjonalne odłączenie od siebie.

Dlaczego jest ci trudno otworzyć się na innych?

Oto niektóre z głównych powodów, dla których możesz mieć trudności z dzieleniem się swoim wewnętrznym światem z innymi. Możesz identyfikować się z kilkoma z nich.

1. Masz niewielki związek ze swoimi emocjami

Jest wielu ludzi, którzy nie mają kontaktu z tym, co czują w swoim codziennym życiu. Mogą czuć się niespokojni, zestresowani, smutni lub sfrustrowani, ale nie zwracają uwagi na swój stan wewnętrzny i nie przestają się nad nim zastanawiać. Po prostu żyją na autopilocie.

Jeśli to brzmi jak ty, prawdopodobnie nawet nie będziesz wiedział, co się z tobą dzieje. W końcu, jeśli nie podzielisz się swoimi uczuciami ze sobą, będzie ci naprawdę trudno dzielić się nimi z innymi. W konsekwencji twoja ekspresja emocjonalna (kiedy się pojawi) będzie zwykle wybuchowa, impulsywna, nieasertywna i wcale nie zamierzona.

2. Brakuje Ci praktyki i umiejętności

Ekspresja emocjonalna to wyuczona umiejętność. Stanowi część wczesnej socjalizacji i jest związana ze środowiskiem rodzinnym, w którym dorastałeś. W rzeczywistości w wielu rodzinach nie mówi się o uczuciach, uczucia nie są otwarcie wyrażane, a każdy, kto otwarcie mówi o swoich uczuciach, jest określany jako słaby.

Jeśli wychowałeś się w takiej rodzinie, nie miałeś okazji ćwiczyć tej umiejętności. Chociaż możesz teraz chcieć zająć bardziej otwartą pozycję, prawdopodobnie nie wiesz jak. Może twoje poprzednie próby były tak niezdarne, że w końcu osiągnąłeś coś wręcz przeciwnego – manifestując jeszcze bardziej defensywną postawę, czując się tak bezbronnym.

3. Styl przywiązania unikającego

Styl przywiązania unikającego tworzy się, gdy niemowlę lub dziecko ma opiekunów, którzy nie reagują na ich wymagania i potrzeby. Kiedy niemowlę wyraża emocję, jego figury odniesienia odpowiadają obojętnie, wysyłając wiadomość, że dziecko będzie musiało samo zmierzyć się ze swoimi problemami. W ten sposób dziecko rozumie, że szukanie ochrony lub pomocy u innych jest bezużyteczne. W końcu, jeśli ludzie, którzy ich kochają, nie pomagają im, dlaczego ktoś obcy miałby im pomagać?

Jeśli to ty, ukryjesz to, co czujesz i wolisz zarządzać tym sam, co sprawi, że poczujesz się naprawdę nieswojo, gdy będziesz okazywać swoje emocje lub radzić sobie z emocjami innych.

4. Strach przed byciem bezbronnym

W przeciwieństwie do poprzedniego przypadku, w którym świat emocjonalny jest niewygodny, nawet w najbardziej intymnych związkach, są inne osoby, którym po prostu dużo czasu zajmuje otwarcie się na nowych ludzi. Mogą być w stanie wyrazić siebie i dzielić się uczuciami z bliskimi, ale jeśli chodzi o nawiązywanie nowych kontaktów, zwykle pozostają na powierzchni.

Jeśli dopasujesz się do tego wzorca, nie będziesz chciał wyglądać na bezbronnego lub słabego i nie będziesz chciał nadmiernie polegać na kimś, jeśli nie wiesz, czy możesz mu ufać. Aby jednak stworzyć więź, musisz zaryzykować. Jeśli tego nie zrobisz, Twój krąg społecznościowy zostanie naprawdę zmniejszony.

5. Syndrom białego rycerza

Wreszcie (i chociaż wydaje się to dziwne), możliwe, że jeśli masz trudności z otwarciem się na innych, możesz cierpieć na syndrom białego rycerza lub zbawiciela. Możesz nadmiernie dawać innym i całkowicie angażować się w ich życie, próbując rozwiązać ich problemy za nich.

Poczujesz się naprawdę komfortowo, rozmawiając o uczuciach innych ludzi, interweniując, a nawet przejmując nad nimi kontrolę. Niemniej jednak paradoksalnie, własne odczucia odkładasz na bok. Rzadko prosisz o pomoc lub opierasz się na innych, lub okazujesz jakąkolwiek potrzebę czułości i pocieszenia. Zamiast tego będziesz pierwszym, który zaoferuje to wszystko (nawet w ekstremalnej formie) osobom wokół ciebie.

Mężczyzna rozmawia z przyjaciółką. Otworzenie się na innych
Są ludzie, którzy tak bardzo skupiają się na innych, że odłączają się emocjonalnie od siebie.

Jak otworzyć się na innych

Jeśli masz trudności z emocjonalnym otwarciem się na innych, stracisz możliwość nawiązania kontaktu i otrzymania wsparcia. Oto kilka wskazówek, które możesz zastosować w praktyce, aby odwrócić tę sytuację:

  • Zacznij zwracać większą uwagę na siebie i łączyć się ze swoimi emocjami. Zamiast dać się ponieść emocjom lub je tłumić, poświęć chwilę na zastanowienie się nad tym, jak się czujesz, nazwij to doświadczenie i zrozum, dlaczego ono tam jest.
  • Zrozum, jak ważne jest tworzenie głębokich więzi z innymi. Przypomnij sobie wszystko, co tracisz z powodu strachu i wszystko, co zyskasz, pozwalając sobie na intymność z innymi. To cię zmotywuje.
  • Zacznij ćwiczyć. To najlepszy sposób na pokonanie strachu. Możesz zacząć od pisania terapeutycznego. Przyzwyczaj się do wyrażania swoich emocji w słowach. Następnie wybierz osobę, której ufasz i zacznij się z nią otwierać we własnym tempie. Zobaczysz, że ich reakcja jest przyjemniejsza, niż się spodziewałeś.
  • Obserwuj, doceniaj i doceniaj, kiedy inni się przed Tobą otwierają. Mogą służyć za wzór i inspirować do tego samego.

Krótko mówiąc, otwarcie się na innych polega na przezwyciężeniu strachu przed byciem wrażliwym i nadaniu emocjom znaczenia, na jakie zasługują. W końcu masz prawo do bycia wysłuchanym i wspieranym przez innych. Nie zaprzeczaj temu, niech tak się stanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Altman, I., & Taylor, D. A. (1973). Social penetration: The development of interpersonal relationships. Holt, Rinehart & Winston.
  • Mikulincer, M., & Nachshon, O. (1991). Attachment styles and patterns of self-disclosure. Journal of Personality and Social Psychology, 61(2), 321–331. https://doi.org/10.1037/0022-3514.61.2.321
  • Fernández Peña, R. (2005). Redes sociales, apoyo social y salud. Perifèria: revista de recerca i formació en antropologia, (3).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.