Osoby inteligentne emocjonalnie — w jaki sposób się komunikują?

W jaki sposób osoby inteligentne emocjonalnie komunikują się z innymi? Oto kilka cennych strategii, które każdy powinien w sobie rozwijać.
Osoby inteligentne emocjonalnie — w jaki sposób się komunikują?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

W jaki sposób komunikują się osoby inteligentne emocjonalnie? Czy są cierpliwe, asertywne i empatyczne? W rzeczywistości umiejętność ta idzie znacznie dalej. Jest to dla nich narzędzie przetrwania, które oznacza umiejętność reagowania na nieprzewidziane wydarzenia. Przede wszystkim jest to sztuka łączenia się z innymi w inteligentny emocjonalnie sposób.

Osoby inteligentne emocjonalnie wiedzą, jak sprawić, by emocje działały na ich korzyść i jak poprawić jakość komunikacji z innymi.

Pojęcie inteligencji emocjonalnej często łączy się z Danielem Golemanem. Jednak to inna znana postać faktycznie wprowadziła, ukuła i rozwinęła tę koncepcję. To był Peter Salovey, psycholog z Uniwersytetu Yale. Wyjaśnił, że ten wymiar powinien być uzupełnieniem zwykłej inteligencji.

Salovey twierdził, że nie ma znaczenia, ile ktoś wie, liczy się to, jak to przekazuje. Nie ma też znaczenia, kim są lub jakie stanowisko ludzie zajmują, jeśli nie wiedzą, jak dojść do porozumienia i zrozumieć, kto jest przed nimi. Zauważył ponadto, że inteligentni emocjonalnie mężczyźni i kobiety potrafią odnosić się zarówno do siebie, jak i do innych tak, aby kształtować bardziej satysfakcjonujące życie.

Przyjrzyjmy się tym umiejętnościom komunikacyjnym.

Ona i on. Rozmowa

Osoby inteligentne emocjonalnie — strategie

Osoby inteligentne emocjonalnie nie rodzą się nimi. Sami rozwijają tę umiejętność, opracowując nowe strategie. Dlatego potrzebują siły woli, zaangażowania i znajomości umiejętności, które muszą być zastosowane.

W ostatnich latach odbyło się wiele kursów uczących tej umiejętności, ale w rzeczywistości okazują się one bezużyteczne. Rzeczywiście, tego rodzaju dyplomy nic nie znaczyły. Na takich kursach uczono na przykład, czym jest empatia, ale jeśli chodzi o komunikację, „absolwenci” często nadal nie byli w stanie słuchać i rozumieć osoby, która znajdowała się przed nimi.

W 2018 r. Uniwersytet Bahrajnu przeprowadził badanie, które zasugerowało, że każdy lider organizacji musi posiadać umiejętności w zakresie inteligencji emocjonalnej. Jednym ze sposobów rozpoczęcia tego procesu jest poznanie szeregu narzędzi w obszarze komunikacyjnym.

Samoregulacja emocji

Kiedy ludzie czują się źli lub sfrustrowani, komunikują się w agresywny sposób. Mówią rzeczy, których później żałują. W rzeczywistości niemożliwe staje się nawet wyrażenie tego, co naprawdę chcą powiedzieć. Ostatecznie każdy intensywny i niekontrolowany stan emocjonalny utrudnia akt komunikacji. Dlatego pierwszym krokiem w kierunku inteligencji emocjonalnej jest regulacja emocji. Spokojny umysł wyraża się lepiej.

Motywacja do pozytywnej komunikacji

Osoby inteligentne emocjonalnie nie tylko są zmotywowane do komunikowania się. Czują potrzebę zrobienia tego w pozytywny sposób. Co to znaczy? Oznacza to, że chcą rozumieć i dojść do porozumienia. Ponadto nie chcą narzucać innym swoich opinii, ale brać pod uwagę ich uczucia.

Komunikowanie się w pozytywny sposób wymaga również umiejętności kontrolowania komunikacji niewerbalnej. Na przykład gesty, przyjazny, ale nie wymuszony uśmiech, ton głosu itp. Tak naprawdę wszystko musi być zorientowane na ciepło i więź.

Empatia bez emocjonalnego zarażania

Ludzie inteligentni emocjonalnie wiedzą, jak zarządzać informacjami, które do nich docierają, dzięki swojej zdolności do okazywania empatii. Jest to zdolność postrzegania, rozumienia i łączenia się z emocjami i rzeczywistością innych. To podstawa dobrej komunikacji. Osoby empatyczne mają ogromną przewagę, jeśli chodzi o uzupełnianie swojej wiedzy o tym, co się dzieje. Co więcej, są w stanie wyrazić odpowiedź, nie przytłaczając innych emocjami.

Empatia jest również potrzebna, aby zrozumieć emocjonalną rzeczywistość drugiej osoby, ale bez zarażania się tymi emocjami. Weźmy na przykład przypadek rozgniewanego kolegi. Kiedy masz z nim do czynienia, nie ma sensu też wpadać w złość. Właściwie, żeby potrafić się kłócić, reagować i w odpowiedni sposób docierać do drugiej osoby, potrzebny jest spokój i równowaga.

Aktywne słuchanie

Osoby o wysokich umiejętnościach emocjonalnych słuchają, by rozumieć, a nie tylko odpowiadać. To może wydawać się proste. Jednak zwykle jest to największy problem w procesach komunikacyjnych. Bo ludzie po prostu się nie słuchają. Dlatego, aby kultywować inteligencję emocjonalną, konieczne jest nauczenie się prawidłowego słuchania.

Taką strategię zdefiniował psycholog Carl Rogers. Polega na zintegrowaniu następujących wymiarów:

  • Uważne słuchanie.
  • Umiejętność zwracania uwagi na to, co mówi druga osoba, bez zakładania lub przyjmowania czegoś za pewnik.
  • Otwartość na zrozumienie tego, co mówi druga osoba.
  • Aktywne słuchanie oznacza otwieranie się na drugiego. Oznacza to również, że nie skupiamy się na własnej reakcji.
Słuchające postacie

Emocjonalne łączniki w komunikacji

Ludzie często przeoczają wartość emocjonalnych łączników w procesie komunikacji. Są to małe gesty, których używają emocjonalnie inteligentni ludzie, aby inni zobaczyli (i poczuli), że są zrozumiani i że ich słowa, emocje i obecność są doceniane. Jednak w jaki sposób wykorzystują te zasoby?

Oto kilka przykładów:

  • Powtarzają część wiadomości, którą powiedziała druga osoba, aby pokazać jej zrozumienie. Na przykład: „Rozumiem, że w Twoim dziale sprawy są bardziej złożone ”.
  • Używają słów, które służą do potwierdzenia dialogu. Na przykład: „Rozumiem cię”, „To prawda”, „Oczywiście”, „Całkowicie się zgadzam” itp.

Wreszcie, zdobycie umiejętności w zakresie inteligencji emocjonalnej i sztuki efektywnej komunikacji wymaga czasu i wysiłku. Rzeczywiście, nie jest łatwo posiadać absolutną kontrolę emocjonalną i być w stanie mówić asertywnie. Jednak praktyka i wysiłek przyniosą efekty. W rzeczywistości wszyscy posiadamy zdolność ulepszania i rozwijania tych narzędzi życiowych.

„Nie zapominajmy, że małe emocje są wielkimi kapitanami naszego życia i jesteśmy im posłuszni, nie zdając sobie z tego sprawy”.

-Vincent van Gogh-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.