Dobre samopoczucie: Jakie czynniki przede wszystkim na nie wpływają?

Dobre samopoczucie: Jakie czynniki przede wszystkim na nie wpływają?

Ostatnia aktualizacja: 06 sierpnia, 2019

Dobre samopoczucie to złożony ekosystemem. Przez “ekosystem” rozumiemy, że istnieje kilka czynników, które współdziałają jednocześnie, aby wpływać na to jak się czujemy. Każdy czynnik ma inny efekt i intensywność. Dobre samopoczucie to termin, który często słyszymy, jednak nie zawsze wiemy dokładnie, co to tak naprawdę znaczy.

Zazwyczaj składa się ono z sześciu różnych czynników. Są to: aspekty emocjonalne, intelektualne, zawodowe, fizyczne, społeczne i duchowe. Każdy z tych czynników może poprawić lub pogorszyć nasze życie w zależności od tego, co dzieje się w każdym z nich i dlatego są tak ważne dla naszego dobrego samopoczucia.

Nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy, wszystkie te czynniki lub zmienne mają duże znaczenie w naszym życiu. Musimy być ostrożni, ponieważ możemy myśleć, że nasze dobre samopoczucie zależy tylko od jednego lub dwóch z nich. Te jeden lub dwa aspekty mogą być tymi, które najbardziej nas martwią lub sprawiają nam przyjemność.

Musimy jednak zdać sobie sprawę z tego, że wszystkie one pracują razem. Razem pomagają uczynić nasze życie bogatym lub biednym. Przeanalizujmy każdy z nich bardziej szczegółowo.

“Bycie szczęśliwym oznacza, że ​​zdajesz sobie sprawę z tego, że masz to czego szukasz”.

Alan Cohen

Dobre samopoczucie i aspekt emocjonalny

Ten czynnik ma związek z rozpoznawaniem i akceptowaniem swoich emocji i uczuć. Obejmuje zdolność rozumowania w sposób spójny o samym sobie i byciu świadomym własnych mocnych stron i ograniczeń.

Wsparcie i dobre samopoczucie

Emocjonalne dobre samopoczucie to zdolność wyrażania swoich uczuć i rozumienia ich u innych. Jest to również umiejętność prawidłowej oceny samego siebie. Oprócz tego można to wyrazić jako asertywność i pro-aktywność.

Aspekt intelektualny

Intelektualne, dobre samopoczucie wiąże się ze zdolnością do wykonywania twórczych działań mentalnych. W ten sposób wykorzystujemy to czego się nauczyliśmy i doświadczyliśmy, aby rozwiązywać problemy zarówno codzienne, jak i te bardziej obszerne. Obejmuje to również zdolność wykrywania niespójności i poświęcanie im uwagi.

Doświadczamy dobrego samopoczucia intelektualnie, gdy posiadamy ciekawość i chęć do nauki. Próbujemy nowych sposobów rozwiązywania problemów. Aspekt ten obejmuje także badanie i ocenę różnych intelektualnych punktów widzenia.

Czynnik zawodowy

Dobre samopoczucie zawodowe ma miejsce wtedy, gdy czerpiemy satysfakcję z pracy, którą wykonujemy. To dobry stosunek do pracy i umiejętność znalezienia pracy zgodnej z naszymi zainteresowaniami.

Spotkanie w pracy

Dobre samopoczucie zawodowe ma miejsce, gdy rozwijamy nowe umiejętności w naszej pracy lub w czymkolwiek, czym zajmujemy się na co dzień. Kojarzymy także pracę z osobistymi wartościami i chęcią poprawy.

Dobre samopoczucie fizyczne

Dobre samopoczucie fizyczne ma związek z dbaniem o nasze zdrowie i wygląd. Aby to osiągnąć, musimy spełnić nasze potrzeby żywieniowe i ruchowe, pracować nad dobrymi nawykami i porzucić złe nawyki.

Fizyczne samopoczucie to zainteresowanie swoim ciałem i opieka nad nim. Jeśli je posiadasz, dbasz o swoją higienę osobistą i o to jak wyglądasz. Masz dobre samopoczucie, gdy Twoje codzienne czynności wskazują na utrzymywanie Twojego ciała w dobrym stanie.

Czynnik społeczny

Dobre samopoczucie społeczne wiąże się ze zdolnością do tworzenia zrównoważonych środowisk społecznych. Obejmuje to zdolność konstruktywnych związków z innymi ludźmi. Obejmuje to także zakończenie wszelkiego rodzaju związków, które powodują u Ciebie szkody.

Dobre samopoczucie społeczne opiera się na solidnych i stabilnych sieciach wsparcia opartych na wzajemnej pomocy i zrozumieniu. Szacunek jest także dobrym wyrazem bycia “zdrowym społecznie”. W ten sam sposób obejmuje możliwość ustalania limitów z tymi, którzy są wokół nas.

Dobre samopoczucie duchowe

Dobre samopoczucie duchowe ma związek ze znaczeniem i wagą, które dajemy życiu. Jest to ściśle związane z sensem, jaki nadajemy naszemu życiu. Duchowość jest wtedy, gdy widzisz fakty z perspektywy długoterminowej. Dzieje się tak, gdy przyjmujesz pewien zestaw wartości i jesteś z nim zgodny.

kobieta oddychająca świeżym powietrzem

 

Oznacza to zdolność do utożsamiania się z uniwersalnymi wartościami i trzymania się ich. Chęć walki o różne cele i aktywne uczestnictwo w nich jest także częścią dobrego samopoczucia duchowego. Można powiedzieć, że nasze duchowe samopoczucie jest sumą innych czynników.

Dobre samopoczucie jest wieloaspektowe

Jak widać, dobre samopoczucie to słowo, które obejmuje tak wiele różnych aspektów. Jak już powiedzieliśmy, wszystkie czynniki, które się w nim znajdują są stale obecne w naszym życiu. Czasami tracimy z oczu jeden lub więcej, ponieważ jesteśmy szczególnie wrażliwi na jeden konkretny.

Jednak zawsze ważne jest, aby pamiętać o tym, że ludzie są wielowymiarowi. Dlatego dobre samopoczucie jest tak złożonym obszarem. Staraj się nie tracić z oczu żadnego z aspektów, które ono obejmuje. Wszystkie są ze sobą powiązane, a więc gdy brakuje Ci jednego, wtedy inne aspekty, które dobrze sobie radzą mogą zacząć działać i je zrównoważyć.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.