Mały Książę - 5 lekcji, które pomogą Ci stać się lepszą osobą

"Mały Książę" to jedna z najpoczytniejszych książek wszechczasów. Zostawia nam wiele lekcji, które mogą sprawić, że będziemy lepszymi ludźmi.
Mały Książę - 5 lekcji, które pomogą Ci stać się lepszą osobą
Rafa Aragón

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Rafa Aragón.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Książka Mały Książę, napisana przez Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, jest jedną z najpoczytniejszych książek wszechczasów. Chociaż jest uważana za książkę dla dzieci ze względu na prostotę narracji, porusza głębokie tematy, takie jak sens życia, miłość, przyjaźń, samotność i strata.

Mały Książę przenosi Cię do świata pełnego esencji połączonej z mądrością. Widzisz obrazy i sytuacje, które są doskonałym przykładem twoich trudności i absurdalnego sposobu, w jaki czasami się zachowujesz. Ponieważ życie w rzeczywistości nie jest tak skomplikowane, jak to często bywa.

Niewinna historia Małego Księcia pokazuje świat równoległy do rzeczywistości. Dotyczy prawdziwej istoty nas wszystkich i jest głęboką refleksją nad kondycją ludzkiej natury. W rzeczywistości jego nauki sprawiają, że kwestionujesz sposób, w jaki żyjesz i podnosisz świadomość, jak możesz nauczyć się być lepszym człowiekiem.

„Rzucają się w bystrza, ale nie wiedzą już, czego szukają. Dlatego się denerwują i kręcą się w kółko”.

-Antoine de Saint-Exupéry-

Mały Książę — praktyczne lekcje

Mały Książę uważany jest za arcydzieło. Rzeczywiście, jest w stanie zaskoczyć i przyciągnąć uwagę każdego, od dzieci po dorosłych. Jej piękno tkwi w głębokich naukach, które są uchwycone prostym językiem. Ponadto jest pełen słów, które przywołują wspaniałe obrazy, a także jest pełen wrażliwości i czułości.

Autor napisał tę pracę prosto z serca. Dlatego jego słowa dotarły do tak wielu osób. W rzeczywistości pięć mądrych refleksji, którymi dzielimy się poniżej, może zmienić twoje życie, jeśli będziesz ich przestrzegać.

1. Najważniejsze jest niewidoczne

To jedna z najbardziej znanych refleksji z „Małego Księcia”. W rzeczywistości jest to szczególnie istotne w dzisiejszym świecie. To dlatego, że powierzchownie jesteśmy przywiązani do materializmu, współzawodnictwa i pozorów.

„To, co najważniejsze, jest niewidoczne dla oka”, przypomina, że świat to o wiele więcej niż tylko pozory. Bo ważne są te rzeczy, których nie widać. Są to te, które są odczuwane, jak miłość, życzliwość, hojność i przyjaźń.

Szczegóły tkwią w drobiazgach, które często pozostają niezauważone. Rzeczy materialne są ulotne, a docenianie otoczenia ze względu na jego wygląd i materialność jest ścieżką, która niewątpliwie prowadzi tylko do cierpienia. Jednak miłość i życzliwość to dwa aspekty, które w zasadzie są niewidoczne, ale mają moc zmieniania świata.

Drzewo baobabu w „Małym Księciu”

2. Poznaj siebie, a będziesz w stanie lepiej zrozumieć innych

Poznawanie siebie jest zawsze bardziej skomplikowane niż osądzanie innych. Rzeczywiście, bardzo łatwo jest narzekać na to, jaki jest świat i jaki chciałbyś, żeby był. Jednak co sam robisz, aby przyczynić się do lepszego świata?

Moment, w którym uświadamiasz sobie, kim jesteś i zobowiązujesz się do bycia lepszą osobą, jest wtedy, gdy naprawdę jesteś gotowy do pomocy i dzielenia się swoją miłością z innymi ludźmi, którzy są częścią tego, kim jesteś. Nie ma dobrych ani złych ludzi. Są tacy, którzy robią, co mogą, najlepiej jak potrafią, dysponując tym, co mają. Człowiek nie może dać tego, czego nie ma, dlatego ważne jest, aby pielęgnować miłość.

„O wiele trudniej jest osądzać siebie niż osądzać innych. Jeśli uda ci się właściwie osądzić siebie, to naprawdę jesteś człowiekiem o prawdziwej mądrości”.

Kiedy zaczynasz rozumieć siebie, zaczynasz rozumieć innych. Zdajesz sobie sprawę, że inni szukają szczęścia tak jak ty. Jednak nie każdy szuka go we właściwy sposób. Niemniej jednak bez wątpienia zawsze warto spróbować zrozumieć błędy innych.

3. Miłość to wspólne patrzenie w przyszłość

Miłość dotyczy dwojga ludzi. Jednak ten szczególny związek traci znaczenie i siłę, jeśli nie ma wzajemności. Rzeczywiście, miłość buduje się poprzez współpracę. Jeśli jeden partner puszcza, druga osoba musi dźwigać cały ciężar. W ten sposób zostaje zniszczony.

Aby oboje ludzie szli w tym samym kierunku, kierując się siłą miłości, muszą dzielić się swoimi życiowymi celami. Fakt dzielenia radości, doświadczeń i wspólnych zainteresowań daje utrzymanie i witalność dwóm duszom, które uczestniczą w tej niezwykłej podróży zwanej miłością.

Mały Książę z różą

4. Utrzymaj swoje marzenia i swoją niewinność pomimo złych doświadczeń

W miarę gromadzenia doświadczeń wzrasta również twoja nieufność. Tracisz świeżość, którą daje ci niewinność. Obserwowanie, odkrywanie i doświadczanie nowego, które oferuje ci każdy dzień. Nie doceniasz tego, jak niezwykłe jest wszystko, co ci się przydarza.

Gdy przechodzisz przez udrękę trudnych sytuacji, nieuniknione jest odczuwanie bólu. To część Twojego rozwoju osobistego. Co więcej, musisz trzymać się swoich nadziei, aby móc nadal nadawać sens wszystkiemu, co ci się przydarza. Twoje nadzieje są przesiąknięte Twoimi uczuciami.

„Dorośli nigdy nie rozumieją niczego sami, a dla dzieci jest męczące ciągłe wyjaśnianie im rzeczy”.

Kiedy zdejmiesz tę zbroję, którą zbudowałeś wokół siebie, ponownie zaczniesz widzieć świat innymi oczami. Świeże oczy, które obserwują i doceniają, jak wspaniały jest wschód słońca, uścisk lub uśmiech.

5. Odważ się naprawdę poznać ludzi

Masz tendencję do zwracania zbyt dużej uwagi na to, co masz, a zbyt mało na to, kim jesteś. Wyprawa, by poznać kogoś dogłębnie, jest sposobem na odnalezienie jego prawdziwej esencji, najprawdziwszego piękna. Jednak masz tendencję do dokonywania zewnętrznych ocen z uprzedzeniami i nie dajesz sobie możliwości poznania czegokolwiek o drugiej osobie bez uwarunkowania tej wiedzy. W rzeczywistości możesz osiągnąć miłość tylko wtedy, gdy stworzysz możliwość poznania i zrozumienia innych.

„Dorośli lubią liczby. Kiedy mówisz im o nowym przyjacielu, nigdy nie zadają pytań o to, co naprawdę ma znaczenie. Nigdy nie pytają: „Jak brzmi jego głos?” – Jakie gry lubi najbardziej? – Czy on zbiera motyle? Pytają: „Ile ma lat?”. – Ilu ma braci? ‘Ile on waży?’ – Ile on ma pieniędzy? Dopiero wtedy myślą, że go znają.

Fascynujące jest to, że ta historia, która na pierwszy rzut oka wydaje się być przeznaczona tylko dla dzieci, zawiera tak wiele lekcji, które tylko dorosły może zrozumieć. Czytanie i ponowne czytanie przypomni Ci, że Mały Książę ma tak wiele, czego może Cię nauczyć. Która z naszych pięciu lekcji jest twoją ulubioną?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.