Dominuje cię zazdrość? Zamień ją na zdrowe poczucie własnej wartości

Dominuje cię zazdrość? Połóż jej kres już dziś. Poczucie własnej wartości, bezpieczeństwo i zaufanie to elementy wspierające ten proces.
Dominuje cię zazdrość? Zamień ją na zdrowe poczucie własnej wartości
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Każdy z nas był kiedyś w sytuacji, gdy zupełnie bierze nad nami zazdrość. Zazdrość bierze się ze strachu przed utratą kogoś. Jednak w ten rodzaj strachu zwykle zaangażowane są trzy osoby. Na początek ten, kto jest zazdrosny. Jest też osoba, którą boisz się stracić. Po trzecie, ten, który chce odebrać ci tę osobę.

„Zazdrość rodzi się tylko z niepewności i musi być podsycana strachem”.

-Maya Angelou-

Zazdrość może zniszczyć związek, ponieważ powoduje wielką nieufność. Jednak idzie dalej. W rzeczywistości uczucie tak skrajnej zazdrości zdradza zazdrosną osobę jako osobę bardzo niepewną siebie.

Dzisiaj przyjrzymy się dogłębnie zazdrości, aby móc ją zrozumieć i przekształcić w poczucie własnej wartości. Poczucie własnej wartości, którego brakuje zazdrosnym ludziom.

Zazdrość – czy rzeczywiście masz do niej powody?

Osoby, które są ofiarami zazdrości, często myślą, że ich partner nie ma powodu, by tak się czuć. W końcu, jeśli nie dają im powodu do zazdrości, dlaczego tak się dzieje?

W rzeczywistości, jeśli cierpisz z powodu zazdrości, zwykle masz do niej więcej powodów, niż mogłoby się wydawać. Niemniej jednak nie usprawiedliwia to twojej zazdrości.

Rozstająca sie para. Zazdrość zniszczy każdy związek.

Po pierwsze, jeśli jesteś zazdrosny, masz wyjątkowo niską samoocenę. W rzeczywistości masz tendencję do myślenia, że wszyscy inni są lepsi od ciebie.

Poza tym jesteś naprawdę niepewny. Z tego powodu możesz spróbować sprawować całkowitą kontrolę nad swoim partnerem. Może się to zdarzyć, zwłaszcza gdy twój partner był wcześniej niewierny. Dlatego czujesz się niepewnie, na wypadek, gdyby miał zrobić to samo.

Czasami możesz być zazdrosny o coś, co tak naprawdę nie istnieje. To wynik przesady spowodowanej tym, co sobie wyobrażasz, ale co nie jest prawdziwe.

Właściwie zachowujesz się w ten sposób, ponieważ sprawia to, że naprawdę niepokoi cię myśl, że mógłby cię on oszukać. Kiedy próbujesz uniknąć tych uczuć niepokoju, odczuwasz więcej strachu, który budzi zazdrość.

Co możesz zrobić? W rzeczywistości możesz pomyśleć o tym, skąd bierze się twoja niepewność i odłożyć na bok pragnienie posiadania partnera. Tylko w ten sposób będziesz mógł być szczęśliwy i uwolnić się od uczucia zazdrości.

Zaufanie – popraw swoją samoocenę

Jeśli chcesz przestać być osobą zazdrosną, pierwszą rzeczą do zrobienia jest zbudowanie zdrowej samooceny. Dlatego musisz być bardziej pewny siebie, myśleć o sobie i pracować nad swoimi lękami. W końcu skądś one pochodzą. Musisz dowiedzieć się, skąd i położyć im kres.

Na przykład zastanów się, jak bardzo przeszkadza ci to, że inni patrzą na twojego partnera. Dlaczego cię to obraża? Powinieneś czuć dumę. W końcu inni mogą patrzeć na twojego partnera, ale ostatecznie jest on tylko twój. Ty go wybrałeś. Dlaczego miałbyś myśleć, że ktoś inny może ci je odebrać?

Kiedy zaczniesz ufać partnerowi i poczujesz się bezpieczniej, zaczniesz widzieć wszystko w jaśniejszy i spokojniejszy sposób. Co więcej, poczujesz ulgę, ponieważ nie będziesz już musiał kontrolować swojego partnera. Niemniej jednak musisz pamiętać, że nikt nikogo nie posiada. Wszyscy jesteśmy wolni. Nie oznacza to jednak, że twój partner zostawi cię dla innej osoby.

Kobieta tańczy na plaży

Jeśli wcześniej byłeś niewierny, a twoja zazdrość jest spowodowana obawą, że twój partner może zrobić to samo, postaw się na jego miejscu. Już popełniłeś błąd, więc wiesz, że wszyscy możemy zawieść. Nie możesz też potępiać i osądzać swojego partnera za coś, co i tobie się przydarzyło. Potrzeba konsekwencji.

Z drugiej strony, być może twój partner był niewierny. W tym przypadku czujesz zazdrość, że twój partner, którego tak bardzo kochasz, był ci niewierny. W konsekwencji już mu nie ufasz. Jeśli nie jesteś w stanie wybaczyć niewierności, musisz pamiętać, że taki związek nie ma przyszłości. Prędzej czy później się zakończy.

„Tracimy wiele rzeczy po prostu ze strachu przed ich utratą”.

-Paulo Coelho-

Wnioski

Czy jesteś zazdrosną osobą? Jeśli tak i chcesz go rozwiązać, poszukaj przyczyny tej zazdrości. Jeśli nie możesz go rozwiązać, możesz nie być z odpowiednią osobą.

Musisz wiedzieć, że jeśli dręczy cię zazdrość, twój związek nigdy nie będzie zdrowy. Musisz myśleć o sobie i o tym, jak bezpiecznie chcesz się czuć. W rzeczywistości musisz zwiększyć swoją samoocenę i pewność siebie.

W rzeczywistości czasami osoba, z powodu której dominuje cię zazdrość, istnieje tylko w twojej wyobraźni…


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.