Oscar Wilde: pasmo sukcesów i haniebne uwięzienie

Dziś przyjrzymy się bliżej życiu i twórczości jednego z najwybitniejszych dramaturgów wszech czasów. Genialny autor, który odniósł sukces, ale widział, jak jego życie całkowicie się rozpada po uwięzieniu za jego orientację homoseksualną w czasach hipokryzji i moralizmu w epoce wiktoriańskiej.
Oscar Wilde: pasmo sukcesów i haniebne uwięzienie

Ostatnia aktualizacja: 21 lutego, 2020

Dziś przyjrzymy się jednej z wielkich postaci literatury, której prace są znane na całym świecie. Oscar Wilde miał genialny talent i ekstrawagancką osobowość, która przyniosła mu tyle sukcesów, ile problemów.

“Portret Doriana Graya” lub “Bądźmy poważni na serio” to jedne z jego najbardziej uznanych dzieł. Ale z drugiej strony to te, które w ówczesnej epoce wiktoriańskiej wzbudziły krytykę największych moralistów w stosunku do jej autora. Możliwe, że punkt widzenia i styl, jakimi posługiwał się Oskar Wilde nie były w pełni zgodne z konwencjami tamtego okresu.

W dzisiejszych czasach Oskar Wilde jest dobrze znany a jego prace zostały przestudiowane i przetłumaczone na wiele języków. Uważa się go za jednego z najlepszych pisarzy tworzących w języku angielskim.

Ponadto pisarz ten wyróżnił się szczególnie ze względu na swój odważny temperament, i genialny sposób wyrażania siebie. Z drugiej strony sławę przyniosło mu haniebne uwięzienie za jego homoseksualizm, po którym nastąpiła przedwczesna śmierć autora.

Oscar Wilde: pierwsze lata jego życia

Oscar Wilde urodził się w Dublinie w październiku 1854 roku. Jego ojciec, jako lekarz, cieszył się pewnym statusem w społeczności. Założył też szpital, w którym leczy najbardziej poszkodowane osoby w społeczeństwie. Natomiast matka Oscara zajmowała się poezją i miała decydujący wpływ na rozwój młodego pisarza.

Jako dziecko Oscar Wilde wyróżniał się w szkole jako doskonały uczeń, a szczególne upodobanie miał do klasyków. Podczas studiów w Oksfordzie Wilde zaczął wybijać się w twórczym pisaniu. Jego umiejętność posługiwania się słowem pisanym doprowadziła go do zdobycia kilku nagród.

Po ukończeniu studiów w Oksfordzie przeprowadził się do Londynu z przyjacielem, portrecistą należącym do wyższej londyńskiej społeczności. To wtedy pisze swój pierwszy tomik wierszy. W następnym roku wybiera się w podróż do Nowego Jorku, gdzie przez prawie rok daje konferencje w rożnych miejscach.

Oskar Wilde w młodości

Po powrocie do kraju kontynuuje swoje odczyty i zaczyna ugruntowywać swoją pozycję jednego z głównych przedstawicieli estetyzmu. Estetyzm to ruch, który skupiał się na poszukiwaniu piękna ponad ideałami politycznymi lub społecznymi.

We wczesnych latach ulega zauroczeniu przez młodą Irlandkę, która jednak odmawia poślubienia go, aby wyjść za innego. Potem Oscar Wilde poznaje zamożną Angielkę, Constance Lloyd, z którą się ożeni i będzie miał dwoje dzieci. Rok później zaczyna prowadzić magazyn dla kobiet „Lady’s World”.

Jednak po skandalu związanym z uwięzieniem, jego żona porzuci go później i zmieni nazwisko jego dzieci, aby nie kojarzono ich z ojcem. Chociaż nigdy nie doszło do oficjalnego rozwodu, Wilde musiał zrzec się praw rodzicielskich swoich dzieci.

Jego najlepsze dzieła

Podczas siedmiu lat pracy jako redaktor w magazynie Lady’s World, Oscar Wilde przeżył okres szalonej kreatywności, podczas której wyprodukował prawie wszystkie swoje dzieła literackie.

W tym okresie opublikował zbiór opowiadań dla dzieci, Szczęśliwy książę i inne opowieści (The Happy Prince and Other Tales). Później jego styl zbliżył się do gatunku eseju w Intentions, serii prac wychwalających zasady estetyki.

Niedługo potem okazała się jego pierwsza i jedyna powieść zatytułowana Portret Doriana Graya. Chociaż obecnie dzieło Wilde’a uważa się za jedno z wielkich dzieł klasycznych, wówczas krytycy uważali powieść za całkowicie pozbawioną moralności.

Historia opowiada o dziwnym życiu młodego Doriana Graya. Rodzi się w nim pragnienie, aby jego portret zestarzał się, podczas gdy on zachowuje młodość i prowadzi życie w grzechu i rozpuście.

Później Oskar Wilde próbuje sił w dramaturgii pisząc sztukę Wachlarz Lady Windermere. Dzieło odnosi taki sukces, że autor nabiera przekonania, żeby całkowicie poświęcić się temu gatunkowi jako swojej głównej formie literackiej.

Jego kolejne sztuki to pomysłowe utwory satyryczne, pełne mrocznych i głębokich niuansów. Wśród nich znajduje się  jedno z jego najwybitniejszych dzieł Wilde’a: Bądźmy poważni na serio (The Importance of Being Earnest).

Skandal, jaki wywoła Oscar Wilde

Kiedy Oscar Wilde przeżywał tak słusznie osiągnięty sukces literacki, rozpoczął romantyczną relację z młodym mężczyzną, synem markiza z Queensberry. Wygląda na to, że w tamtym czasie homoseksualizm Oscara Wilde’a nie był dla nikogo tajemnicą. Jednak społeczeństwo tamtych czasów zachowywało pozory dopóty, dopóki nie dochodziło do skandali.

Potem jednak ojciec jego kochanka wysłał do domu Wilde’a dość niegrzeczną notę, która głęboko obraziła słynnego dramaturga. W konsekwencji Oscar Wilde postanowił pozwać go za zniesławienie, ale ta decyzja zrujnowała mu życie.

Portret pisarza

Prawnicy markiza wykorzystali bowiem wszystkie dostępne zasoby, aby przedstawić dowody homoseksualizmu Oscara Wilde’a. W wyniku procesu pisarz został skazany za homoseksualizm na dwa lata więzienia.

Po zwolnieniu z więzienia Oscar Wilde był zrujnowany fizycznie, emocjonalnie i ekonomicznie. Z własnej woli udał się na wygnanie do Francji, gdzie żył jakiś czas w złych warunkach. Wkrótce potem zmarł na zapalenie opon mózgowych w listopadzie 1900 roku, w wieku 46 lat.

Oscar Wilde podkreślał znaczenie bycia uczciwym

Co ciekawe, tytuł jednego z najważniejszych dzieł Oscara Wilde’a, The importance of being Earnest  dosłownie oznacza „znaczenie bycia uczciwym” lub “szczerym”. Jednak został on przetłumaczony na język polski jako „Bądźmy poważni na serio”.

W innych językach tytuł oddano jeszcze bardziej kuriozalnie, na przykład wersja hiszpańska brzmi “Znaczenie nazywania się Ernestem”.

Prawda jest taka, że ​​jest to tylko kolejna fałszywa nuta w biografii tego genialnego dramaturga. Nie wystarczyło, że jego życie rozpadło się z powodu jego orientacji seksualnej, w czasach, gdy homoseksualizm uważano za chorobę psychiczną.

Podczas procesu i skazania Wilde media powtórzyły sensacyjne wieści, które dotarły aż do ​​Stanów Zjednoczonych. Oscar Wilde nigdy się nie dowiedział, że jego uwięzienie dało początek bardzo powolnemu procesowi, który zakończył się dekryminalizacją homoseksualizmu jako przestępstwa.

Dziś Oscar Wilde jest uważany za kultową ofiarę obłudnego wiktoriańskiego purytanizmu, jaki panował w XIX wieku. Błyskotliwy autor, którego życie, niestety, nie nosiło tych samych śladów sukcesu. Po okresie sukcesów literackich w rozkwicie jego talentu, został skazany na wygnanie i nędzę.

Obecnie jego spuścizna jest jednak nadal bardzo żywa. A niektóre jego prace zostały przeniesione na ekran, powstały nawet filmy o życiu i twórczości samego autora. Wilde to jedna z wielu tragicznych postaci, których homoseksualizm został niestety potępiony. Historia, która pomaga nam się zastanowić, uświadomić sobie, że wciąż jest wiele do zrobienia w tej kwestii.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.