Do niedawna higiena jamy ustnej była promowana jako narzędzie utrzymania zdrowych zębów i dziąseł. Jednak wpływ, jaki wywiera opieka stomatologiczna wykracza daleko poza to, gdyż wpływa bezpośrednio na stan całego organizmu. Codzienne szczotkowanie, nitkowanie zębów i wizyty u dentysty mogą zapobiec chorobom i poprawić zdrowie emocjonalne.
Ogólnie rzecz biorąc, brakuje dokładnej wiedzy na temat wszystkich tych zależności, częściowo dlatego, że wiele z nich było badanych dopiero w ostatnim czasie. Poniżej przyjrzymy się, jak opieka stomatologiczna może wpłynąć na jakość życia danej osoby. Podamy również praktyczne wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób odpowiednio dbać o zdrowie jamy ustnej.
Opieka stomatologiczna a zdrowie psychiczne – związek
Często zły stan zębów i dziąseł jest wskaźnikiem leżącego u podstaw problemu psychicznego (stres, stany lękowe, depresja, zaburzenia odżywiania itp.). Bezpośrednio lub pośrednio stan jamy ustnej może mieć wpływ na stan emocjonalny danej osoby.
Na przykład implant dentystyczny z pojedynczym zębem nie służy wyłącznie celowi funkcjonalnemu. Przynosi również konsekwencje, jeśli chodzi o poczucie własnej wartości, pewność siebie i estetykę. Przyjrzyjmy się reperkusjom, aby ocenić wpływ zaniedbania higieny na poziom psychologiczny.
Przeczytaj także: Bruksizm i przyczyny, dla których zgrzytamy zębami
Brak opieki stomatologicznej wpływa na samoocenę
Według raportu Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego (ADA) aż 1 na 4 osoby unika uśmiechania się ze względu na wygląd zębów lub dziąseł. Co więcej, u 1 na 5 osób pojawia się stan lękowy z tych powodów. W rezultacie mogą rozwinąć się kompleksy, wycofanie i brak pewności siebie, co ma bezpośredni wpływ na poczucie własnej wartości.
Opieka stomatologiczna i jej wpływ na więzi społeczne
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje, że zdrowie jamy ustnej wpływa na jakość relacji społecznych. Osoba może unikać zajęć grupowych ze względu na problemy, takie jak nieświeży oddech, zapalenie przyzębia lub brakujące zęby. Strach przed oceną lub obniżona samoocena mogą ograniczać zdolność nawiązywania więzi z innymi.
Przyczynia się do pojawienia się zaburzeń
Chociaż związek ten jest nadal badany, to jak zauważyło Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne (APA), wydaje się, że istnieje związek między niektórymi chorobami jamy ustnej a demencją.
Z tego powodu ten sam podmiot zaleca, aby osoby, u których w rodzinie występowały demencje, utrzymywały odpowiednią higienę jamy ustnej i uzupełniały brakujące zęby implantami lub protezami zębowymi.
Opieka stomatologiczna i jej związek z ogólnym stanem zdrowia
Pielęgnacja zębów i dziąseł ma również wpływ na ogólny stan zdrowia organizmu. Poniżej podsumowujemy kilka interesujących zależności:
Właściwa higiena zębów sprzyja zdrowemu trawieniu
Zły stan zdrowia jamy ustnej może prowadzić do problemów z żuciem, trudności w prawidłowym trawieniu i problemów żołądkowych. Braki w uzębieniu, stany zapalne i inne problemy mogą utrudniać pierwszy etap rozkładu pokarmu i ograniczać ilość składników odżywczych przyjmowanych w ciągu dnia.
Pomaga zapobiegać chorobom
Chorób związanych z higieną jamy ustnej są dziesiątki. Niekontrolowana populacja bakterii w jamie ustnej może przyczynić się do takich schorzeń, jak zapalenie płuc, udar, zapalenie wsierdzia, a nawet powikłania podczas porodu i ciąży.
Przyczynia się do leczenia chorób przewlekłych
W związku z powyższym właściwa higiena jamy ustnej pomaga zapobiegać chorobom przewlekłym lub je kontrolować. Osoby, u których zdiagnozowano określone schorzenia lub które mają je w rodzinie, powinny zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację zębów i dziąseł. Jest to szczególnie ważne w przypadku cukrzycy i chorób układu krążenia.
Koniecznie przeczytaj również: Zgrzytanie zębami : przyczyny, objawy i leczenie
Opieka stomatologiczna i jej znaczenie dla ogólnego dobrego samopoczucia
Obecnie zdrowie to nie tylko brak choroby, ale również równowaga między dobrostanem fizycznym, psychicznym i społecznym. Powyżej przeanalizowaliśmy, jak niedbała higiena jamy ustnej może mieć wpływ na wszystkie te aspekty. Czyli innymi słowy, jak może zagrozić ogólnemu samopoczuciu. To bardzo istotne.
Na szczęście dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej nie jest skomplikowane. Zaczyna się od codziennego szczotkowania, płukania jamy ustnej, nitkowania zębów i regularnych wizyt u dentysty. Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie, zacznij od zwrócenia uwagi na to, jak dbasz o zęby i dziąsła.