Społeczeństwo informacyjne: czym się charakteryzuje?

Społeczeństwo informacyjne: czym się charakteryzuje?
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 18 października, 2020

Obecnie otacza nas społeczeństwo informacyjne. To ekosystem uwarunkowany dostępną technologią, która umożliwia szybki dostęp do informacji i ich rozpowszechnianie. Jeśli się rozejrzymy, zdamy sobie sprawę, że rozwój technologiczny jest widoczny niemal wszędzie.

Innowacje technologiczne dotyczą głównie technologii informacyjno-komunikacyjnej. Stały się fundamentalnym filarem wszystkiego wokół nas, począwszy od dziedziny edukacji.

Społeczeństwo informacyjne – pochodzenie terminu

Termin społeczeństwo informacyjne jest używany od lat 80. XX wieku, kiedy wynaleziono Internet. Dlatego termin ten wiąże się z przejściem od społeczeństwa przemysłowego do postindustrialnego uzależnionego od ciągłego dostępu do informacji.

Dzięki informacjom ludzie tworzą wiedzę, która się rozprzestrzenia, jeszcze bardziej pogłębiając wiedzę.

Społeczeństwo informacyjne

Korzyści, jakie daje nam społeczeństwo informacyjne

Społeczeństwo informacyjne daje pewne korzyści kulturowe, społeczne, ekonomiczne i komunikacyjne. Istnienie sieci wiedzy i dostęp do niej oznacza, że ​​dysponujemy wieloma źródłami informacji na każdy interesujący nas temat.

Ponadto łatwość udostępniania i rozpowszechniania wszelkiego rodzaju treści, a także globalizacja są przyczyną rewolucji społecznej.

Granice społeczeństw informacyjnych

To, jak rozwija się społeczeństwo informacyjne zależy od ram prawnych i odpowiednich regulacji. Jeśli wszystko jest regulowane, rozwiązania i możliwości oferowane przez najnowsze technologie są bardzo korzystne dla społeczeństwa.

Jednak jeśli tak nie jest, technologia może doprowadzić do szerzenia się bezkarności w naszym społeczeństwie. Z drugiej strony, ta koncepcja społeczeństwa napędzanego rozwiązaniami technologicznymi stale się rozwija i zmienia, trzeba więc unikać pewnego rodzaju pęknięć społecznych.

Wiele platform praktycznie zmusza ludzi do korzystania z nich. Na przykład jest coraz więcej usług, z których można skorzystać tylko online. Ponadto przepaść cyfrowa dotyczy wielu płaszczyzn, takich jak ekonomia, geografia, płeć itp.

SIeć kontaktów

Społeczeństwa informacyjne jako część życia codziennego

Jeszcze kilka lat temu informacja była tylko koncepcją. Później stała się możliwą opcją. Dziś informacje są wszędzie, zwłaszcza w krajach rozwiniętych.

W krajach najbardziej rozwiniętych traktujemy tę koncepcję jako coś oczywistego, ponieważ nowe pokolenia rodzą się w kontekstach rządzonych przez innowacje technologiczne. Dlatego trudno im wyobrazić sobie świat, w którym takie narzędzia nie istnieją.

Rezultatem tego wzrostu jest świat pełen technologii, które osłabiają umiejętności społeczne. Wiele z tego, co jest teraz na ekranach, jeszcze nie tak dawno było w umysłach ludzi.

W przyszłości społeczeństwo informacyjne będzie się nadal rozwijać. Na pierwszy rzut oka zmiana ta może wyglądać obiecująco, przynosząc wyższy poziom trwałości, dobrobytu, wolności oraz rozwoju zawodowego i osobistego.

Jednak właściwa ewolucja takiego społeczeństwa zależy od nas i od dobrego wykorzystania dostępnych technologii. Innymi słowy, musimy być odpowiedzialni technologicznie, aby zapewnić sobie lepszą przyszłość.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.