Kawa z przyjaciółmi uczyni wszystko łatwiejszym!

Kawa z przyjaciółmi uczyni wszystko łatwiejszym!

Ostatnia aktualizacja: 23 grudnia, 2017

Kawa, herbata, dobrzy przyjaciele i każdy problem wydaje się jakiś lżejszy. Magia tych katartycznych momentów polega po prostu na wiedzy jak doceniać chwilę i znaleźć ulgę w pogawędce ciesząc się jednocześnie gorącym napojem. Kawa z przyjaciółmi może wpływać na pozytywne zmiany w naszym mózgu. 

Mihaly Csikszentmihalyi to jeden z najbardziej znanych psychologów badających koncept szczęścia. Mówi on, że pomimo tego, iż spędzamy cały dzień otaczani przez ludzi oraz połączeni z technologią oraz stymulantem każdego rodzaju, czujemy się bardziej samotni, niż kiedykolwiek wcześniej.

Oderwaliśmy się od naszego szczęścia i zapomnieliśmy o wartości dobrych momentów, na które składa się siedzenie przy stole z przyjaciółmi, gdzie gorąca kawa w kubku jest tego idealnym dopełnieniem.

Nie powinniśmy czekać, aż te momenty same nadejdą. Zacznij być szczęśliwy już teraz, pozwól, aby pokój oraz harmonia wpłynęły do Twego wnętrza, a dobre momenty same przyjdą.

Te chwile odprężenia, które dają nam społeczne rytuały, takie jak wyjście na drinka, posiadają ważny cel: budować więzi emocjonalne. Kawa, herbata, czy wspólny posiłek to pozytywne doświadczenia. Aktywują one w naszym mózgu pewne procesy, które sprawiają, że jesteśmy bardziej komunikatywni. Ponadto relaksujemy się w obliczu stresu oraz tworzymy pozytywne wspomnienia.

kawa z przyjaciółmi nad jeziorem

Dobre momenty są silniejsze, niż te złe

Wspomnienie, które zostało zapamiętane jako emocjonalnie pozytywne, zostanie w naszym umyśle dłużej, niż to negatywne. Dobre momenty posiadają moc, trwałość oraz prawdziwą zdolność do poprawy naszego poczucia własnej wartości. Nie jest to czcze gadanie, lecz fakt potwierdzony badaniami na Uniwersytecie Limericku w Irlandii.

Wielkie szaleństwa pozostawiają za sobą dobre wspomnienia, ponieważ są odbiciem otwartych umysłów i ambitnych serc, które żyją “tu i teraz”.

Według naukowców przeprowadzających owe badania, nieco nieprzyjemne wydarzenia znikają z naszej pamięci poprzez prosty mechanizm obronny naszego mózgu. Szybko przetwarzamy negatywne aspekty, aby przystosować się do zmian. To, co pomaga nam w poruszaniu się do przodu to pozytywne wspomnienia, takie które optymalnie nakarmią to optymistyczne nastawienie, które popycha nas oraz motywuje każdego ranka.

przyjaźń

Coraz bardziej odłączamy się od rzeczywistości, od teraźniejszości. Spędzamy dnia na czynnościach, które określilibyśmy mianem “utrzymania przy życiu”: ubieranie się, łapanie autobusu, praca, powrót do domu. Żyjemy szybko, a jednocześnie oddalamy się od naszego głosu wewnętrznego oraz świata, gdzie gdzie dzieją się uczucia i emocje. 

Nie chodzi o to, że doświadczamy “złych momentów”, lecz zakorzeniamy w nas “neutralny rytm życia”, który dystansuje nas kompletnie od uczucia szczęścia. To jak próba uchwycenia wody w dłonie, ale nie wyczuwanie jej. Zdradzimy Ci jak przezwyciężyć ten stan.

Kawa, herbata i dobrzy przyjaciele

Wspominaliśmy już wcześniej korzyści płynące ze zdrowego rytuału gromadzenia się z przyjaciółmi – kawa czy herbata pomaga zbliżać. Każdy zwyczaj społeczny posiada cel, który czasem nam umyka z głowy. W tym przypadku jest to coś tak prostego, jak kawa z przyjacielem, która może przenieść nas od neutralnego rytmu życia do zdrowych i pozytywnych chwil.

Ten zwyczaj to tylko maleńki przykład tego, co moglibyśmy zrobić, by móc żyć bardziej w teraźniejszości, by zakorzenić się w wiecznym “tu i teraz”. Pomaga być bardziej świadomym naszego świata wewnętrznego, a jednocześnie tego niezwykłego bogactwa bodźców, uczuć oraz wiedzy płynącej ze świata zewnętrznego.

poranek, kawa i kot

Korzyści, jakie daje nam kawa w towarzystwie przyjaciół

Kawa wypita w dobrym towarzystwie może przynieść nam wiele korzyści:

  • Według artykułu opublikowanego w “Psychologia dzisiaj”, kofeina może poprawić nasze relacje społeczne działając jako delikatny stymulant. Optymalizuje funkcjonowanie neuroprzekaźników, by usprawnić pamięć, poczucie humoru oraz komunikację z innymi.
  • Przyjemne uczucie towarzyszące piciu napojów takich jak kawa czy herbata wytwarzane jest przez endorfiny. To wewnętrzne uczucie dobrobytu odpręża nas oraz sprawia, że bardziej cenimy sobie emocjonalne więzi z przyjaciółmi. Zdajemy sobie sprawę, że ci ludzie, którzy są dla nas ważni, odżywiają nasze emocje i zapewniają harmonię umysłu.
  • Przyjemność oraz dzielenie dobrych momentów pomaga nam być w teraźniejszości. Każde pozytywne doświadczenie, o którym wspomnieliśmy buduje emocjonalną oraz poznawczą rezerwę, która dodaje nam siły oraz daje autentyczne szczęście. Szczęcie, które zawiera się w drobnych rzeczach, rzeczach, które możemy rozwijać każdego dnia, i które działają terapeutycznie, zarówno dla serca, jak i umysłu. Zastosujmy to w praktyce. 
przyjaźń

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.