Ofiara narcyza - jaki posiada profil osobowości?

Czym charakteryzuje się ofiara narcyza? Osoby o osobowości narcystycznej szukają osób o specyficznym profilu, aby czerpać z nich korzyści.
Ofiara narcyza - jaki posiada profil osobowości?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Narcyzami kieruje szereg świadomych i nieświadomych potrzeb. W tym sensie nie różnią się od zwykłych śmiertelników. Jednak szukają walidacji, aby wzmocnić swój wizerunek i poczucie własnej wartości oraz uzyskać szereg korzyści społecznych, emocjonalnych, a nawet ekonomicznych. Robią to, zachowując się raczej samolubnie, w sposób, którego przeciętna osoba nawet by nie rozważyła. Oczywiście również ofiara narcyza musi posiadać określony profil osobowości.

W większości przypadków potrzebują określonego rodzaju figury lub figur obok nich. Tak zaczyna się ich polowanie. To poszukiwanie, które staje się coraz bardziej wyrafinowane, gdy ustalają, kto będzie dla nich przydatny, a kto nie. Kiedy drapieżnik tego typu skanuje horyzont społeczny w poszukiwaniu młodej „gazeli”, bardzo łatwo jest omyłkowo paść jego ofiarą. Ofiara narcyza nie jest kruchą, naiwną, wrażliwą istotą gotową wpaść w sieć jakiegokolwiek manipulatora lub emocjonalnego oszusta. Wręcz przeciwnie, cele narcyzów są wzniosłe. Celują w inteligentnych, utalentowanych ludzi.

Narcyzi czerpią przyjemność z tego, że mają pod swoją kontrolą kogoś upartego, niezależnego i utalentowanego.

Ona i on w kawiarni
Narcyz stara się uzależnić od siebie swoją ofiarę.

Ofiara narcyza – jak zostaje wybrana?

Związek z narcyzem jest jak bycie na kolejce górskiej. Na początku doświadczasz niesamowitego przypływu emocji. W rzeczywistości wszystko jest spektakularne i prawie idealne. Zapierają dech w piersiach. Są olśniewające. Wydaje się, że dokładnie wiedzą, jakie przyciski muszą nacisnąć, aby nadal Cię zachwycać. Co więcej, wydają się być osobą, której najbardziej potrzebujesz w danym momencie. To sprawia, że stajesz się od nich zależny.

Jednak po tym wzroście następuje gwałtowny upadek. Może to być pierwsze rozczarowanie lub oznaka emocjonalnej agresji, gdy zaczniesz dostrzegać, jacy naprawdę są. Niemniej jednak nie jest ci łatwo odejść lub zakończyć związek. W rzeczywistości ta bolesna podróż wzlotów i upadków będzie trwała przez dłuższy czas.

Ten rodzaj cyklu cierpienia powoduje, że wielu zastanawia się, dlaczego im się to przydarzyło. Jak więc narcyzi wybierają swoje ofiary? Cóż, pierwszą rzeczą, którą musimy wyjaśnić, jest to, że wszyscy możemy wpaść w ich pułapki. Rzeczywiście, wszyscy jesteśmy w stanie stać się „gazelami”.

Czasami narcyz są tacy, jacy są ze względu na swoje rodziny. W rzeczywistości, niestety, narcystyczne matki i ojcowie są powszechną rzeczywistością. Przyjrzyjmy się cechom ludzi, którzy zwykle przyciągają narcyzów.

1. Ludzie z talentem

Narcyzów nie interesują nudni ludzie. Wolą utalentowanych, wyróżniających się w jakiś sposób, cnotliwych. Warto pamiętać, że narcyzi mają niską samoocenę, chcą wyglądać na kompetentnych i prestiżowych. Dlatego otaczanie się genialnymi ludźmi stawia ich w tej samej sytuacji.

2. Inteligentni ludzie

Z badań Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że narcyzi podziwiają inteligencję i uważają ją za niezbędne narzędzie do osiągnięcia sukcesu i uznania. Dlatego bardzo interesują ich wyjątkowo inteligentne postacie.

Rzeczywiście, posiadanie przy sobie postaci o wysokich zdolnościach poznawczych pomaga im się umocnić. Daje światu fałszywą iluzję, że posiadają intelektualną dominację, której w rzeczywistości często nie mają. Niemniej jednak nie popełnij błędu, narcyzi nie podziwiają swoich inteligentnych partnerów czy przyjaciół, są dla nich jedynie środkiem do celu.

3. Osoby z traumą lub pustką emocjonalną

Powtarzającą się cechą narcyzów jest to, że wymagają, aby ludzie, których kontrolują, stali się od nich zależni. Jednym ze sposobów, w jaki mogą to osiągnąć, jest wykorzystanie przeszłych traum lub emocjonalnej pustki w swoim życiu. Ponieważ znajomość ich słabych punktów daje im niemal stałą przewagę.

Na przykład na początku związku z narcyzem będą współczuć twoim ranom z wczoraj. W rzeczywistości będą wydawać się, że rozumieją cię bardziej niż ktokolwiek inny. Mogą nawet uciekać się do oszustwa i udawać, że przeszli przez podobną sytuację. Dlatego zaczynasz wierzyć, że nikt nie rozumie cię z taką intensywnością i nie jest tak dostrojony do twojego życia.

Jednak twoje pustki i przeszłe traumy są również ich strategiami, dzięki którym będziesz z nimi związany. Ponieważ strach przed porzuceniem lub samotnością to rzeczywistość, na której zbudowana jest twoja zależność.

Mężczyzna, w rozmowie skupiony na sobie
Narcyz szuka „dostawców”, czyli ludzi, którzy dają mu prestiż społeczny.

4. Wysoce empatyczny z niską samooceną

Jedną z konsekwencji, która często wychodzi na jaw, jest to, że osoby empatyczne i narcyzi często się do siebie przyciągają.

Osoby empatyczne są definiowane przez okazywanie wysokiego zrozumienia, współczucia i chęci nawiązania kontaktu. Narcyzi otrzymują od nich stały dopływ uznania i uwagi. W rzeczywistości ludzie empatyczni to gąbki emocjonalne, absorbujące od innych każde uczucie, potrzebę i stan. Jest to idealne rozwiązanie dla narcystycznej osobowości. Mają kogoś, kto jest w stanie zaspokoić każdą ich potrzebę.

Jest jeszcze inna zmienna obsługująca ten bolesny link. To niska samoocena. W rzeczywistości, kiedy wysoka empatia łączy się z nastawieniem typu „nie jestem wystarczający”, „boję się samotności” lub „nie jestem wystarczająco silny, aby sobie z tym poradzić”, narcyz będzie miał nieograniczona moc.

Wreszcie, jak wspomnieliśmy na początku, naprawdę łatwo jest złapać się w pajęczą sieć tego typu osobowości. Jednak ucieczka nie jest taka prosta. Musisz liczyć się z tym, że odzyskanie godności i dobrego samopoczucia oznacza podejmowanie decyzji i odejście od tego, co jest dla Ciebie niewygodne. Pamiętaj też, że jako gazela masz moc, by skakać i szybko biegać, kiedy tego potrzebujesz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aryee S., Chen Z. X., Sun L. Y., Debrah Y. A. (2007). Antecedents and outcomes of abusive supervision: test of a trickle-down model. J. Appl. Psychol. 92 191–201. 10.1037/0021-9010.92.1.191
  • Green A, Charles K. Voicing the Victims of Narcissistic Partners: A Qualitative Analysis of Responses to Narcissistic Injury and Self-Esteem Regulation. SAGE Open. April 2019. doi:10.1177/2158244019846693
  • Orth U., Luciano E. C. (2015). Self-esteem, narcissism, and stressful life events: testing for selection and socialization. J. Pers. Soc. Psychol. 109 707–721. 10.1037/pspp0000049
  • Nevicka, B., De Hoogh, A., Den Hartog, D. N., & Belschak, F. D. (2018). Narcissistic Leaders and Their Victims: Followers Low on Self-Esteem and Low on Core Self-Evaluations Suffer Most. Frontiers in psychology9, 422. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2018.00422
  •  Zajenkowski M, Dufner M. Why Do Narcissists Care So Much About Intelligence? Current Directions in Psychological Science. 2020;29(3):261-266. doi:10.1177/0963721420917152

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.