Odstaw telefon na kilka godzin i daj odpocząć mózgowi!

Dziewczyna na plaży i telefon

Telefon komórkowy nie jest już zasobem technologicznym. Stał się naszym najlepszym przyjacielem, którego nikt nie chce zostawić w domu. Jednak odstawienie telefonu na kilka godzin i „rozłączenie się” pozwala nam zregenerować nasze zdolności umysłowe do najwyższego poziomu.

Wszyscy jesteśmy w stanie odłożyć telefon. Ale na jak długo? Godzina, pół godziny, dwie minuty? Jest to test, który wszyscy powinniśmy zrobić w pewnym momencie, aby ocenić stopień naszej zależności. Czy tego chcemy, czy nie nasze smartfony stały się kolejną częścią ciała, bez której bardzo trudno jest nam się obejść.

Nazywamy je smartfonami, ponieważ mają funkcje, które ułatwiają nam życie. Jednak psychologia ostrzega, że nasze telefony komórkowe działają już jak dzika karta, jako substytut naszej własnej inteligencji. Oddajemy im funkcje, które sami powinniśmy wykonywać. Zrzucamy odpowiedzialność na nasz telefon ze względu na komfort, szybkość i wydajność.

Mężczyzna na plażyJeszcze nie tak dawno temu wielu z nas znało na pamięć numer telefonu naszych przyjaciół, rodziny, chłopaka lub dziewczyny. Teraz ledwo pamiętamy nasz własny. Co więcej, możemy również zauważyć, jak tracimy pewne umiejętności orientacyjne. Teraz używamy GPS do prawie wszystkiego pomijając ten logiczno-przestrzenny wysiłek, który może pomóc nam odnaleźć się w określonym miejscu.

Można powiedzieć, że doszliśmy do punktu, w którym to nie my kontrolujemy telefon komórkowy. To nasze urządzenie przejmuje kontrolę nad nami.

Pojawia się też inne zjawisko. Nie mniej interesujące, a jednocześnie bardzo niepokojące. Smartfony zmniejszają naszą wydajność, energię i motywację. W jaki sposób? Zobaczmy więcej danych na ten temat.

Musimy być mądrzejsi niż nasze smartfony, aby nie mogły nas one kontrolować.

Odłóż telefon na kilka godzin, to kwestia zdrowia

Naprawdę nic się nie stanie. Świat się nie zatrzyma. Jeśli ktoś do nas zadzwoni lub napisze, nie umrze, jeśli otrzyma naszą odpowiedź kilka godzin później. Wszystko pozostanie na swoim miejscu, każda osoba i każdy obowiązek do wypełnienia. Jednak po tym czasie jedynie my się zmienimy. A to dlatego, że będziemy czuć się znacznie lepiej odstawiając telefon komórkowy na pewien czas. To jest klucz.

Kobieta z telefonemJakkolwiek logiczne wydaje się to rozumowanie prawda jest taka, że ​​bardzo trudno jest nam się z nim zgodzić. Do tego stopnia, że ​​często nie zdajemy sobie sprawy z pewnych zachowań. Doszło do tego, że nawet w chwilach odpoczynku i bezczynności mamy pod ręką telefon. Przerwa w pracy, jazda metrem, czekanie w kolejce, czekanie na film w kinie… Każdy moment jest dobry, aby spojrzeć na telefon.

Efekty korzystania z telefonu, nawet w chwilach odpoczynku mogą być szkodliwe. Mózg potrzebuje co jakiś czas odpocząć, ale jeśli zamiast odpoczywać, damy mu intensywne bodźce ze smartfona, potrzeba ta nie zostanie spełniona. A konsekwencje tego są bardzo poważne. A przynajmniej tak mówi to interesujące badanie.

Wyczerpanie psychiczne, a telefony komórkowe

Rutgers University w New Jersey w Stanach Zjednoczonych przeprowadził badanie na dużej grupie swoich studentów. Ponad 400 uczniów wykonało serię ćwiczeń psychotechnicznych o względnym stopniu trudności. Połowie z nich pozwolono odpocząć godzinę przed przystąpieniem do testu. W tym czasie nie mogli korzystać z telefonów komórkowych.

Natomiast drugiej grupie eksperymentalnej pozwolono korzystać z telefonu podczas odpoczynku. Zgodnie z poprzednimi wytycznymi i po przeprowadzeniu testów wyniki były bardzo zaskakujące. Uczniowie, którzy korzystali z telefonu komórkowego w czasie przerwy popełniali o 22% więcej błędów niż ci, którzy nie korzystali z telefonu komórkowego.

Co więcej, potrzebowali prawie dwa razy tyle czasu, by przetworzyć i zrozumieć każde pytanie niż w przypadku osób, które zrezygnowały z telefonu. Dane te udowodniły coś, co naukowcy już dawno wiedzieli: urządzenia elektroniczne zmniejszają naszą zdolność uwagi i skuteczność rozwiązywania złożonych problemów. Co więcej, wykazano również, że już godzina odpoczynku od telefonu pozwala nam odzyskać energię mentalną.

Odłóż telefon, uwolnij się od niego na kilka godzin

Poprzednie badanie pokazuje nam, że nie doceniamy zasobów, których używają nasze telefony komórkowe. I nie chodzi nam o energię elektryczną, której używamy do ładowania baterii, ale o naszą energię, o nasze rezerwy poznawcze, o naszą elastyczność umysłową, o zdolność skupiania uwagi, obserwowania, reagowania, orientowania się w przestrzeni. A nawet o naszą zdolność nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi.

Jednak odpowiedzią na ten problem nie jest używanie „głupich” telefonów. Technologia ma pełne prawo być coraz bardziej wykwalifikowana, zaawansowana i wyszukana. Wszystko to przynosi nam wiele korzyści, dlatego jest to pozytywna zmiana. Kluczem jest to, jak korzystamy z tych zasobów. Nie musiałoby to być szkodliwe, gdybyśmy mieli większą kontrolę nad tymi urządzeniami.

Odstawienie telefonu na dwie godziny, trzy lub całe popołudnie wcale nie boli. Bycie cały czas online tak. Sprawia ból i wyczerpuje nasz mózg, tracimy refleks, umiejętności, a nawet pogarsza się nasze samopoczucie. Jest to coś, czego powinniśmy być bardzo świadomi, ponieważ, jak zauważa wielu ekspertów, doszliśmy do momentu, w którym stworzyliśmy emocjonalną więź z telefonem komórkowym. To już nie jest zwykły gadżet. To przyjaciel, którego nie możemy zostawić w domu.

Zastanówmy się nad tym. Odłączmy się, aby się naładować. Wyłączmy się, aby żyć.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Kang, S. H., & Kurtzberg, T. R. (2019). Reach for your cell phone at your own risk: The cognitive costs of media choice for breaks. Academy of Management Proceedings2019(1), 10664. https://doi.org/10.5465/ambpp.2019.10664abstract
Scroll to Top