Energia przekazywana w tworzonych przez Ciebie relacjach

Energia przekazywana w tworzonych przez Ciebie relacjach
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Energia przekazywana przez Twoje relacje determinuje to jak wygląda Twoje życie. Żyjemy w świecie, w którym niemożliwe jest uciekanie od zewnętrznych emocji. To świat, w którym wyrazy twarzy, słowa i czyny innych ludzi mogą Cię urzekać lub sprawić, że poczujesz się nieswojo. Jako istoty ludzkie posiadamy niewidzialne włókna przepływające przez nasze ciała, które warunkują nas na różne sposoby. Niektórych z nich nawet nie zauważamy.

Na pierwszy rzut oka taki pomysł wydaje się mało prawdopodobny i fascynujący. Warto jednak wspomnieć, że w ostatnich latach nastąpił duży postęp w badaniu emocji, kinestezji i tego, co znamy jako energia. W dzisiejszych czasach zaczynają pojawiać się nowe badania i zdecydowanie warto o nich wspomnieć. Dobrym przykładem są badania nad czymś, co nazywa się “inteligencją ciała”.

Kiedy jesteś entuzjastycznie nastawiony do tego co robisz, czujesz tę pozytywną energię. To jest bardzo proste.

-Paulo Coelho-

Zgodnie z tą teorią wszyscy musimy być bardziej świadomi naszej wewnętrznej energii. Są to rodzaje energii, które trzymają się Twojego ciała, chociaż nie zawsze je rozpoznajesz. Kiedy więc mówimy “energia”, mówimy o stanach emocjonalnych, które albo Cię ograniczają albo pomagają poszerzyć horyzonty. Przekazujesz je także na innych ludzi.

Ta teoria wskazuje także na inne ciekawe rzeczy. Większość z nas nie wie, że żyjemy w świecie złożonym wyłącznie z emocjonalnych, mentalnych i cielesnych pól energetycznych. To wykracza poza materię, poza środowisko pracy ze współpracownikami. Wykracza poza ładny dom z małymi luksusami i wygodami. Poza tym wszystkim istnieje emocjonalna sieć obejmująca każdy aspekt naszego życia.

emocje

Energia przekazywana przez Twoje nastroje

Każda komórka, włókno nerwowe, sieć neuronowa i tkanka w Twoim ciele potrzebuje energii do działania. Istnieje ogromna sieć impulsów, które kontrolują wszystko co robimy jako istoty ludzkie. To właśnie tam Twoje neurony komunikują się ze sobą. Tworzą elektryczne fale mózgowe w oparciu o to co robisz, myślisz lub czujesz w danym momencie.

Jest jedna rzecz, która naprawdę wyróżnia się w tym wszystkim. Twój nastrój pozostawia “odcisk” w miejscach w których byłeś. Wcześniej rozmawialiśmy o środowisku pracy i domu. Pewnie wszyscy już to zauważyliście. Czasami gdy wchodzisz do domu przyjaciela lub rozpoczynasz nową pracę, coś w tym konkretnym miejscu sprawia, że ​​czujesz się niekomfortowo. Coś co znajduje się w tym miejscu obniża twój nastrój.

Emocje, a szczególnie te, które pochodzą ze stresu, napięcia i niepokoju, łatwo się rozprzestrzeniają. Psychologowie nazywają to “wymianą społeczną”. Zasadniczo prowadzi to do zmiany nastroju i stanu umysłu ze względu na postawę lub stan emocjonalny ludzi wokół ciebie. Ten “klimat” może mieć znacznie więcej negatywów niż pozytywów. Może powodować fizyczne wyczerpanie, niską motywację, zniekształcone myślenie, dyskomfort etc.

mężczyzna energia

Energia wydzielana przez Twoje relacje tworzy bardzo specyficzną atmosferę. To, jakie jest pole energetyczne (wzbogacające lub umniejszające), absolutnie zdecyduje czy przyniesie Ci dobre samopoczucie czy dyskomfort. Eksperci w tej dziedzinie twierdzą, że celem powinno być zapewnienie jednolitej wymiany. Innymi słowy, musisz stworzyć rodzaj emocjonalnej wzajemności, w której wszyscy odnoszą korzyści.

Jest to oczywiście dobry cel do osiągnięcia w każdej rodzinie, romantycznych związkach, w każdym środowisku pracy lub szkoły etc. Aby to zrobić musisz zacząć od samego siebie. Właśnie tu pojawia się inteligencja ciała.

Energia przekazywana w Twoich relacjach i klucz do dobrego samopoczucia

Każdy chce satysfakcjonujących, płynnych i znaczących związków. Ale przez większość czasu panuje napięcie zamiast harmonii. Możliwe, że ostatnio komunikacja między Tobą i partnerem, dziećmi lub współpracownikami była napięta. Możliwe, że zauważysz, że jesteś mniej produktywny lub mniej kreatywny w codziennych czynnościach.

Energia uwalniana przez Twoje relacje nie ma jednak związku z innymi ludźmi. Ważny jest również Twój związek z pracą lub aktywnością umysłową/fizyczną. Są to aspekty życia wymagające dużo energii (motywacja, zainteresowanie, pozytywne nastawienie…).

Chodzi o to, aby użyć wszystkich swoich emocji i stanów mentalnych na swoją korzyść. W ten sposób możesz zacząć cieszyć się wszystkim co robisz. Chodzi o to, aby poprawić osobiste relacje, pozytywnie wpłynąć na innych i stworzyć otoczenie z wzbogacającą energią.

osoba kolory

Zrozum swoje ciało, abyś mógł używać energii na swoją korzyść

  • Kiedy wstajesz rano, staraj się być świadomy tego jak się czujesz. Inteligencja ciała ma Ci przypomnieć, że wiele Twoich stanów emocjonalnych zakorzenia się w Twoim ciele. Napięcie, bóle brzucha, bóle głowy, ból mięśni… Wszystko to może pochodzić z emocji.
  • Pamiętaj, że dyskomfort fizyczny pojawia się często w Twoim języku i nastawieniu. Budzisz się zmęczony, nie chcesz nic robić i kończysz przekazując to wszystko na swojego partnera. To może sprawić, że zareagujesz nieuprzejmie, a nawet powiesz złośliwy komentarz.
  • Najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić to być świadomym swojego stanu emocjonalnego i znaleźć źródło problemu. Nie wystarczy po prostu to odłożyć. Nie możesz zażywać środki przeciwbólowe i iść dalej. Ta emocja, ten dyskomfort nadal będzie istnieć i może obniżyć jakość Twoich relacji.
  • Zmień bieguny energii. Prawdopodobnie nie masz zbyt wiele czasu po tym jak wstajesz aby uprawiać techniki relaksacyjne lub radzenia sobie ze stresem. Być może będziesz musiał je odłożyć, jednak powinieneś zrobić je w pewnym momencie. Jeśli chcesz zmienić przepływ swojej wewnętrznej, negatywnej energii, istnieje kilka prostych strategii, które szybko doprowadzą Cię do lepszego stanu emocjonalnego:
    • Zdrowe śniadanie
    • Słuchanie relaksującej muzyki w drodze do pracy
    • Wykonywanie głębokich oddechów podczas spacerów

Ostatni, ale nie mniej ważny szczegół, którego nigdy nie wolno zapomnieć. Energia, którą przekazujesz na innych ludzi jest tą samą energią, którą oni Ci oddadzą. Jeśli wprowadzisz napięcie, dyskomfort, negatywne wyrażenia i brak zainteresowania, otrzymasz te same rzeczy od innych. Energia uwalniana przez Twoje relacje pochodzi z wysiłków po obu stronach. Zacznij od inwestowania w siebie, aby dać z siebie wszystko dla innych.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.