Odrabianie pracy domowej – jak zachęcić do niej dziecko?

Odrabianie pracy domowej

Każdego popołudnia po szkole rozgrywa się ta sama „tragedia”: czas na odrabianie pracy domowej. Nie przypomina to obrazu, który widzimy w reklamach. Nie, zwykle jest to czas pełen konfliktów. W większości przypadków dzieci nie chcą odrabiać zadań domowych, a Ty, jako rodzic, musisz zebrać całą swoją cierpliwość, aby usiadły przy biurku, skoncentrowały się i zrobiły, co trzeba.

Tupią nogami i krzyczą „nie”. Mają napady złości, próbując uciec od czegoś, czego naprawdę nie lubią. Wtedy mamy i tatusiowie tracą cierpliwość i się gniewają.

Mamy więc pytanie: czy jest coś, co możesz zrobić, aby ta sytuacja była łatwiejsza? Nie ma magicznego zaklęcia, ale są pewne sztuczki, których możesz użyć, aby wszystko było łatwiejsze do opanowania… Odrabianie pracy domowej przez dziecko nie musi być cowieczornym koszmarem!

„Geniusz to źródlo wszystkich największych osiągnięć, ale jedynym sposobem ich zrealizowania jest ciężka praca”.
Piet Joubert

Odrabianie pracy domowej: gdzie dziecko odrabia lekcje?

Pierwszym krokiem, który możesz podjąć, aby ułatwić dziecku odrabianie pracy domowej jest wybranie odpowiedniego miejsca w domu, w którym można się skupić. To może wydawać Ci się nieistotne, ale nic bardziej mylnego. Prawda jest taka, że ​​dzieci łatwiej wyrabiają sobie nawyk, jeśli zawsze robią coś w tym samym miejscu. Odrabianie pracy domowej nie jest od tego wyjątkiem.

Więc jaki jest najlepszy pokój w domu na odrabianie pracy domowej? To zależy od dziecka. Ale nadal możemy powiedzieć, że ogólnie rzecz biorąc, spokojna przestrzeń jest najlepsza. To może być pokój dziecka lub salon. Wybór w zasadzie zależy od jednego: co może rozpraszać uwagę dziecka w tych miejscach.

Inną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że niektóre dzieci lubią pracować w samotności, podczas gdy inne wolą, gdy ich rodzice są w pobliżu i potrzebują ich w razie pytań. Dlatego ważne jest, aby rodzice i dzieci doszli do porozumienia w tej sprawie. Rozważ to podczas wybierania miejsca do nauki.

„Jesteśmy tym, co robimy wielokrotnie. Doskonałość zatem nie jest aktem, ale nawykiem”.
-Arystoteles-

Odrabianie pracy domowej przy biurku

Jak wygląda miejsce na odrabianie pracy domowej?

Ale nie wystarczy wybrać pokoju. Musisz także pomyśleć o tym, co znajduje się w tym pomieszczeniu. Jeśli chcesz im pomóc w codziennej nauce, zapewnij im stół lub biurko, przy którym dzieci mogą wygodnie siedzieć.

Ważne jest także, aby wszystkie materiały, których mogą potrzebować do odrobienia pracy domowej były pod ręką. Jeśli jest to Wasza wspólna przestrzeń, dobrym pomysłem jest zorganizowanie przenośnego pudełka, w którym można umieścić wszystkie ołówki, długopisy, linijki i dokumenty, z których dzieci będą korzystać codziennie.

Jeśli dziecko ma biurko w swoim pokoju i dobrze się tam czuje, może włożyć wszystkie te rzeczy do szuflad. Dobrym sposobem na zmotywowanie dziecka do nauki jest pozostawienie mu nieco swobody w dekorowanie jego przestrzeni do pracy.

Jednak przed chwilą wspomnieliśmy o rozpraszaczach i ważne jest, aby upewnić się, że w miejscu przeznaczonym na odrabianie pracy domowej nie ma zbyt wiele bodźców, które odciągają uwagę dziecka od nauki.

Zatemperowany ołówek leży na zeszycie

Kiedy dziecko odrabia lekcje?

W dzisiejszych czasach normalne jest, że dzieci mają dodatkowe zajęcia przez wiele dni w tygodniu. Dlatego w niektóre dni może się zdarzyć, że dzieci siadają do odrabiania zajęć o późnej porze. Pamiętaj więc, że im później zaczną, tym bardziej będą zmęczone i tym trudniej będzie im zacząć.

Więc ruszaj do akcji tak szybko jak to możliwe. Nie znaczy to jednak, że dzieci muszą odrabiać lekcje zaraz po wejściu do domu. Oczywiście w przypadku niektórych dzieci ta praktyka może się sprawdzić, ale inne dzieci muszą odpocząć i zjeść przekąskę, zanim siądą do pracy. Najważniejsze jest to, aby starać się zachować spójny harmonogram.

Kiedy siadają do nauki, dobrym sposobem na rozpoczęcie jest zastanowienie się nad tym, co jest do zrobienia i jak długo to zajmie. W ten sposób można sprawdzić, czy dziecko wie, co ma robić, i czy ma wszystko, czego potrzebuje, aby to zrobić. Pomocne jest także zaplanowanie przerw przed przystąpieniem do pracy.

Na koniec nie zapominaj o jednej technice, która pomoże Twoim dzieciom szybciej wypracować dobre nawyki: wsparcie. Może to oznaczać przeznaczenie czasu na wspólną zabawę po zakończeniu nauki. Lub może to oznaczać nawet stworzenie systemu nagród, w którym nagroda za efektywne odrabianie pracy domowe są większe, ale dostępne później. Chodzi o to, że ciężka praca ma swoje zalety, i to jest wiadomość, którą chcesz przekazać swoim dzieciom.

„Żadne wyzwanie nie jest szczególnie trudne, jeśli podzielisz je na mniejsze zadania”.
-Henry Ford-

Zdjęcia dzięki uprzejmości Aarona Burdena, Andrew Neela i Angeliny Litvin.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Jaycox, L. H., Reivich, K. J., Gillham, J., & Seligman, M. E. P. (1994). Prevention of depressive symptoms in school children. Behaviour Research and Therapy. https://doi.org/10.1016/0005-7967(94)90160-0
  • Problems, C. (2010). The effects of a multiyear universal social-emotional learning program: The role of student and school characteristics. Journal of Consulting and Clinical Psychology. https://doi.org/10.1037/a0018607
  • Duncan, G. J., Dowsett, C. J., Claessens, A., Magnuson, K., Huston, A. C., Klebanov, P., … Japel, C. (2007). School Readiness and Later Achievement. Developmental Psychology. https://doi.org/10.1037/0012-1649.43.6.1428
Scroll to Top