Negocjowanie z nastolatkiem jest trudne, ale ważne

Negocjowanie z nastolatkiem jest trudne, ale ważne
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Okres dojrzewania jest często nazywany buntowniczym etapem życia. Dzieci przechodzą szereg zmian hormonalnych, a jednocześnie szukają własnej tożsamości. Wszystko to powoduje, że pragną niezależności. Zaczynają wierzyć, że ich rodzice nie rozumieją ich i że mogą kontrolować swoje życie. Dlatego na tym trudnym etapie ich życia, musisz nauczyć się umiejętności jaką jest negocjowanie z nastolatkiem.

Negocjowanie z nastolatkiem nie tylko oszczędzi Ci problemów, ale także pomoże mu poczuć, że jest traktowany jak osoba dorosła. To zachęci go do przestrzegania zasad panujących w domu. Pomoże Ci także porozmawiać o trudnych sytuacjach i rozwiązać je. Jednak przede wszystkim, pomoże im poczuć się kochanym.

Rozpoczęcie negocjacji ze swoim nastoletnim dzieckiem spowoduje pokazanie im, że bierzesz pod uwagę ich opinię. To zwiększy ich pewność pod względem tego, że mogą dzielić się z Tobą tym, co ich niepokoi.

Czasami nastolatki mają tendencję do dystansowania się, a ponieważ nie wiemy jak do nich podejść, czują się bardzo samotne. Czują, że ich rodzice ich nie rozumieją i nie mogą im ufać. Dlatego negocjowanie z nastolatkiem może znacznie poprawić takie przypadki.

Negocjowanie z nastolatkiem przyczynia się do wkładu wartości

Wszyscy rodzice wiedzą, jak ważne jest przekazywanie wartości od najmłodszych lat. Zdrowe wartości, które pozwalają młodym ludziom kierować swoim zachowaniem i podejmować właściwe decyzje dla siebie. Jednak nie zawsze wiemy, jak robić to poprawnie. Negocjowanie z nastolatkiem jest jedną z tych rzeczy. Ale jak ten sposób nauczania, uczy nas i ich?

  • Poprawia radzenie sobie z emocjami – negocjowanie z nastolatkiem pozwoli im także nauczyć się negocjować. Zdadzą sobie sprawę, że bardzo trudno jest osiągnąć porozumienie, gdy jedna z zaangażowanych stron jest kontrolowana przez gniew, frustrację lub smutek.
  • Przynosi pewność siebie i spójność – niespójność w relacjach rodzinnych może wywołać emocjonalne wybuchy u twojego nastolatka. Negocjacje pomogą wam wszystkim zaufać sobie nawzajem i być spójnym z tym co mówisz, myślisz i robisz.
  • Pomaga wyrażać uczucia – negocjując z nastolatkiem, musisz mówić szczerze.
    Powinieneś wyrazić, w jaki sposób każdy z członków się czuje i zapewnić możliwe rozwiązania konfliktu. Pomoże to twojemu nastolatkowi wyrazić uczucia i wypowiedzieć to co myślą, nie zakładając, że ich nie zrozumiemy.
Nastolatka

“Nastolatki wydają się najtrudniejszymi ludźmi do wychowania, ale jeśli Ci się uda, twoje nauki będą trwały całe życie”.

Ustalanie limitów

Wszyscy wiedzą, że muszą istnieć porozumienia, ograniczenia i pewne zasady, które ułatwiają życie i pomagają uniknąć konfliktów. Ponieważ mamy zasady z naszym partnerem, takie jak nie chodzenie po dywanach z brudnymi stopami, w taki sam sposób musimy mieć je z naszymi dziećmi.

Musimy uzgodnić czas, na który muszą wrócić, jeśli wychodzą z przyjaciółmi. Również w przypadku niektórych zabronionych czynności wewnątrz lub na zewnątrz domu (palenie, picie alkoholu, spanie u znajomych itp.). Dla każdej rodziny umowy będą się różnić. Najlepiej jest negocjować, słuchać opinii różnych członków i ustalać pewne zasady, które wszyscy uważają za sprawiedliwe.

Błędy, które popełniamy podczas negocjacji z nastolatkami

Negocjowanie z nastolatkiem nie jest tak proste, jak mogłoby się to wydawać. Ale ta trudność czasami nie pochodzi od dziecka, ale od Ciebie jako rodzica. Przekonanie, że ma być tak jak ty mówisz powoduje, że w domu panuje niemal dyktatorska władza, nie biorąc pod uwagę opinii twojego nastolatka. Wszystko to może sabotować negocjacje, zanim nawet się zaczną.

Dlatego musisz traktować swoje nastoletnie dziecko jako osobę dorosłą, która dorasta i ciągle się uczy. Oni nie są już małymi dziećmi. Są to ludzie z własnymi opiniami, którzy są w stanie zrozumieć wiele błędów, które popełniają, a także tych, których Ty dokonujesz. To prawda, że nigdy nie będzie i nie powinno być to relacją symetryczną, ale najlepiej, aby ta asymetria zmniejszyła się z biegiem lat. Słuchanie dzieci może pozwolić ci dużo się o sobie nauczyć.

Negocjowanie z nastolatkiem

Podczas negocjacji z nastolatkiem musisz wyeliminować pewne “fałszywe przedstawienia”.Jednym z nich będzie: “Jestem ojcem, więc rób to, co mówię”. Jest to okropne podejście w negocjacjach. Nakłada zasadę autorytetu, która zapobiega wszelkiego rodzaju dialogowi.

Kiedy rodzice nadużywają tej zasady, jest całkiem normalne, aby dziecko przestało wyrażać to, co na prawdę myśli. Będą robić rzeczy potajemnie i mieć nadzieję, że ich rodzice się nie dowiedzą lub będą bezpośrednio nieposłuszni pragnieniom ich rodziców. Ale jedno jest pewne – nie będą sobie zawracać głowy omawianiem spraw ponieważ wiedzą, że nie ma szansy na ich rozwiązanie.

Unikaj manipulacji

Należy również unikać wszelkich prób manipulowania, a także niekonsekwencji. Jeśli już coś uzgodniłeś, nie powinieneś nigdy łamać tej umowy. Wielu rodziców robi to i usprawiedliwia stwierdzeniami takimi jak: “Nie zmienię tego, co robiłem przez całe życie” lub “Mogę robić, co chcę, ale ty nie możesz”. Takie sytuacje tylko wywołają gniew i popchną twojego nastolatka jeszcze dalej.

“Wiek dorastania jest najbardziej zagmatwanym etapem życia. Jesteśmy traktowani jak dzieci, ale oczekuje się, że będziemy zachowywać się jak dorośli.”

Konsekwencje popełnienia pewnych błędów podczas negocjacji z nastolatkiem są takie, że związek z nimi może być poważnie osłabiony. Nie będzie harmonii ani możliwości rozwoju. Powinniśmy pamiętać, że wszyscy możemy uczyć się od wszystkich.

Jako rodzic jesteś także przewodnikiem. Nie oznacza to jednak, że powinieneś być autorytarny i narzucać rzeczy i po prostu oczekiwać, że Twoje nastoletnie dziecko się podporządkuje. Dlaczego by o tym nie rozmawiać i negocjować? To nie znaczy, że stracisz ich szacunek, ani nie sprawi to, że relacja będzie symetryczna.

Negocjowanie z nastolatkiem

Musimy wziąć pod uwagę, że nasze dzieci są ludźmi z uczuciami, a podczas okresu dorastania zaczynają budować swoją tożsamość i określać swoje wartości. Mogą myśleć samodzielnie, mieć pewne opinie na różne tematy i powinniśmy szanować je coraz bardziej w miarę ich dorastania. Jeśli nauczymy się rozsądnie z nimi negocjować, nasza relacja z naszymi dziećmi, którą tak bardzo cenimy, przyniesie wielkie korzyści.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.