Mieszkanie blisko natury pomaga lepiej myśleć

Gdy umysł łączy się z otoczeniem, nasze myśli lepiej płyną. W tym celu nie ma nic lepszego niż tereny zielone.
Mieszkanie blisko natury pomaga lepiej myśleć

Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca, 2022

Jest zrozumiałe, że w miarę zbliżania się do parków i obszarów leśnych wdychasz więcej tlenu. W konsekwencji Twoje zdrowie fizyczne poprawia się, gdy znajdujesz się w pobliżu zielonych terenów. Czy jednak wiesz, że mieszkanie blisko natury pomaga też lepiej myśleć? Aspekt psychologii jest również brany pod uwagę w temacie zdrowia psychicznego w sytuacjach takich jak ta – w których wcześniej brano pod uwagę tylko aspekty fizyczne.

Istnieje kilka prac dotyczących korzyści płynących z życia w otoczeniu zieleni. Organizacje takie jak Światowa Organizacja Zdrowia już zadeklarowały, że oczekiwana długość życia rośnie dzięki obecności natury.

W poniższym artykule skupimy się na korzyściach dla zdrowia psychicznego, jakie daje mieszkanie w pobliżu parków, lasów, gór i innych terenów zielonych. Warto go przeczytać, ponieważ może być bardziej pomocny, niż mogłoby się wydawać.

Mieszkanie blisko natury – jakie ma korzyści?

Jako wyznacznik zdrowia zaproponowano tereny zielone. Ulepszają i poprawiają samopoczucie na różne sposoby. Badanie WHO stwierdza, że dwuprocentowy wzrost roślinności w promieniu 500 metrów od domu wiąże się z czteroprocentowym zmniejszeniem ryzyka przedwczesnej śmierci. Innymi słowy, natura wydłuża życie.

Z drugiej strony brak terenów zielonych ma więcej niż negatywny wpływ na zdrowie. Między innymi pogarsza alergie (i je wyzwala) i wiąże się z problemami z sercem i układem oddechowym oraz pojawieniem się raka.

kobieta w naturze
Życie blisko natury pomaga nam się odłączyć.

Parki i depresja

Intuicja zakorzeniona w doświadczeniu podpowiada nam, że wpływ zieleni na zdrowie psychiczne jest istotny. To zmienna, która zyskała na znaczeniu wraz z publikacją różnych badań na ten temat. Dzisiaj jest to niekwestionowany fakt.

Wycieczki w teren i spacery po parku to klasyczne czynności, które nadają się na odpoczynek i wyeliminowanie stresu dnia codziennego.

Ze względu na ich pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, tereny zielone zapobiegają również pewnym zaburzeniom psychicznym, takim jak depresja.

Efekty te były widoczne podczas niedawnej pandemii i lockdownu, kiedy częstość występowania depresji, lęków i innych zaburzeń gwałtownie wzrosła. Badania sugerowały zwrócenie się do natury w celu złagodzenia tych objawów. Wskazano również, że jest to idealny sposób na zapobieganie tego rodzaju zaburzeniom.

W jaki sposób tereny zielone pomagają lepiej myśleć?

Jakie dokładnie korzyści dla umysłu można uzyskać, mieszkając na wsi lub w parku? Istnieje kilka:

  • Zachęcają do kreatywności. Ogromna głębia natury, cisza i brak zanieczyszczeń pobudzają umysł i kreatywność.
  • Pomagają projektować, przetwarzać i rozwijać pomysły. Sprzyja to psychicznemu zanurzeniu i koncentracji.
  • Redukują gwałtowne impulsy. W przypadku braku zewnętrznych stresorów zielone obszary pomagają poprawić nastrój, więc gwałtowne wybuchy są rzadsze.
  • Są okazją do odprężenia. Negatywne, stresujące i niespokojne myśli zwykle przejmują nad Tobą kontrolę, gdy nie możesz uciec od gorączkowego tempa życia w mieście. Dlatego obecność zielonych przestrzeni pomaga lepiej myśleć – daje możliwość przerwania myśli i ponownego dostosowania się.

Jednym z aspektów, który musimy wziąć pod uwagę, badając te korzyści płynące z natury na psychikę, jest to, że nie jest jeszcze jasne, czy występują one niezależnie, czy są produktem antydepresyjnego działania terenów zielonych. Nie wiadomo, czy poprawa funkcji poznawczych wynika z łagodzenia objawów depresji. Dlatego wiele pozostaje do odkrycia.

Kobieta czytająca w oknie
Bliskość natury sprzyja rozwojowi projektów i pomysłów.

Tereny zielone to nasze podstawowe prawo

Ze względu na sumę korzyści związanych z mieszkaniem w pobliżu terenów zielonych, coraz większy nacisk kładzie się na zaludnianie miast drzewami i parkami. Nie tylko obecność zielonych przestrzeni pomaga nam lepiej myśleć. Nasze zdrowie jest podstawowym prawem i instytucje nie mają innego wyboru, jak zwracać baczną uwagę na tak ważny czynnik.

Upewnij się, że często chodzisz na spacery po terenach zielonych. Ponadto nie wspieraj akcji ścinania drzew w parkach w Twojej okolicy w celu budowania tam parkingów. Życie w mieście nie powinno być synonimem choroby.

To może Cię zainteresować ...
Jak kolory wpływają na Twój sen
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Jak kolory wpływają na Twój sen

Aby zapewnić sobie spokojny sen, musisz wiedzieć, jak kolory wpływają na Twój odpoczynek. Najlepiej wybrać kolor niebieski, zielony i biały.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alba Flores, D. S., & Ticona Choque, S. (2020). Espacios verdes, alternativa para prevenir la depresión durante la cuarentena. Revista de Investigacion Psicologica, (ESPECIAL), 92-99.
  • Rendón Gutiérrez, R. E. (2010). Espacios verdes públicos y calidad de vida. In 6to. Cogreso Internacional Ciudad y Territorio Virtual, Mexicali, 5, 6 y 7 Octubre 2010. Centre de Política de Sòl i Valoracions.
  • Martínez-Soto, J., Montero, M., López-Lena, M., & de la Roca Chiapas, J. M. (2016). Efectos psicoambientales de las áreas verdes en la salud mental. Interamerican journal of psychology50(2), 204-2014.
  • Merayo Rodríguez, J., Serrano Fuentes, N., & Marqués Sánchez, P. (2016). Influencia de los espacios verdes urbanos en la salud mental. Metas enferm, 20-26.
  • Sakhvidi, M. J. Z., Yang, J., Mehrparvar, A. H., Dzhambov, A. M., Ebrahimi, A., Dadvand, P., & Jacquemin, B. (2022). Exposure to greenspace and cancer incidence, prevalence, and mortality: A systematic review and meta-analyses. Science of The Total Environment, 156180.
  • Rojas-Rueda, D., Nieuwenhuijsen, M. J., Gascon, M., Perez-Leon, D., & Mudu, P. (2019). Green spaces and mortality: a systematic review and meta-analysis of cohort studies. The Lancet Planetary Health3(11), e469-e477.

Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.