Błędne przekonania rodziców na temat wychowywania dzieci

Żadne dziecko nie jest takie samo jak inne pod względem zachowania, nastawienia i myśli. Dlatego wychowywanie dzieci jest dość złożonym procesem. Poznaj dziś popularne błędne przekonania rodziców na temat wychowywania dzieci!
Błędne przekonania rodziców na temat wychowywania dzieci
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Poznaj dziś popularne błędne przekonania rodziców na temat wychowywania dzieci! Wychowywanie potomstwa nie jest łatwym zadaniem. Rodzice muszą zawsze pamiętać o tym, że każde dziecko jest inne – żadne dziecko nie jest takie samo jak inne pod względem zachowania, nastawienia i myśli. Dzieci przychodzą na świat jako czysta kartka.

Najczęściej rodzice mają z góry ustalone poglądy na temat tego, jak powinni postępować. Zanim urodzi się ich dziecko, wydaje im się, że wiedzą wszystko o rodzicielstwie i że wykonają doskonałą robotę, jeśli będą przestrzegać zasad, które znajdują w książkach dla rodziców.

Wielu z nich nie zdaje sobie jednak sprawy, że gdy ich dzieci dorastają i uczą się, oni uczą się razem z nimi. Bycie rodzicem oznacza ciągłe uczenie się i odkrywanie coraz to nowej wiedzy o sobie samym.

A to oznacza, że rodzice nie są wolni od popełniania błędów. Gdy ich dziecko rośnie, oni także wciąż uczą się, jak najlepiej je wychowywać. Oznacza to, że uczenie się na własnych błędach jest niezbędne, jeśli chcą dobrze wychować swoje dzieci.

W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci zatem niektóre błędne przekonania rodziców na temat wychowywania dzieci. Poznaj je dla dobra swojego i swoich dzieci!

Typowe, błędne przekonania rodziców na temat wychowywania dzieci: „Rodzice mają zawsze rację!”

To błędne przekonanie rodziców na temat wychowywania dzieci jest właściwie dość staroświeckie. Większość dorosłych przynajmniej raz słyszała je od swoich własnych rodziców. Zgodnie z tym twierdzeniem to rodzice są przykładem dla swoich dzieci.

Nie mówimy oczywiście, że to zupełna nieprawda. Jednak bycie przykładem nie oznacza bycia doskonałym. Popełnianie błędów jest rzeczą ludzką, a rodzice nie są od tego zwolnieni. Ważne jest, aby pamiętać o tym, że jest to błędne przekonanie, ponieważ wywiera ono ogromną presję na dzieci.

Ojciec krzyczy na córke

Pomyśl o tym: jeśli uważasz, że Twoje umiejętności rodzicielskie są doskonałe, że rzadko popełniasz błędy i chcesz, aby Twoje dziecko było takie jak Ty, jak byś się czuł, gdybyś zobaczył, że Twoje dziecko nie jest tak „doskonałe” jak Ty? Czy uważasz, że presja, jaką na nie wywierasz, jest zdrowa? Nie tylko dlatego, że może je to zestresować.

Ponadto eksperci doskonale zdają sobie sprawę z tego, że rodzice cały czas popełniają błędy. Jednak nie upominają ich za to, ponieważ jest to całkowicie normalne zjawisko. Wręcz przeciwnie, uważają, że błędy są doskonałą okazją do nauki.

„Nie mów «nie» swojemu dziecku, to je tylko frustruje!”

Niektórzy rodzice uważają, że powiedzenie dziecku „nie” jest złym pomysłem i zamiast tego powinni zawsze dawać mu to, czego chce, aby było szczęśliwe. Jednak frustracja jest normalną częścią życia. Czy to oznacza, że ​​powinieneś celowo frustrować swoje dzieci? Nie.

Rzeczy nie są ani czarne, ani białe, wszystko ma swoje niuanse, szczególnie jeśli chodzi o rodzicielstwo i wychowywanie dzieci. Dlatego nie powinieneś zgadzać się na wszystko ani też odmawiać życzeniom dziecka tylko dlatego, że tak chcesz.

Jeśli Twoje dziecko wpada w złość, dawanie mu tego, czego chce, aby przestało płakać, nie jest rozwiązaniem. Właściwie działa to zupełnie odwrotnie. Zdecydowana reakcja i zachęcanie dziecka do ponownego przemyślenia swojego nastawienia zwykle daje lepsze rezultaty. Pamiętaj tylko, aby mieć do niego cierpliwość. W końcu to tylko dziecko.

Wiemy, że nie zawsze jest to łatwe. Czasami trudno jest być cierpliwym, zwłaszcza gdy zachowanie naszego malucha jest nieodpowiednie. Jednak z czasem zaczniesz widzieć pozytywne tego wyniki. Z jednej strony poprawia to zachowanie i nastawienie dzieci. Z drugiej strony uczy rodziców, aby twardo trzymali się swoich przekonań.

„Wiem dokładnie, czego potrzebuje moje dziecko”: powszechny błąd dotyczący wychowywania dzieci

To kolejne błędne przekonania rodziców na temat wychowywania dzieci. Idzie w parze z pierwszym, o którym wspomnieliśmy. Odpowiedz na to: czy rzeczywiście możemy wiedzieć, czego chcą nasze dzieci? Czy jesteśmy tak empatyczni, że jesteśmy w stanie wejść do ich umysłu i dokładnie wiedzieć, czego potrzebują i czego pragną?

Rodzice, którzy w to wierzą, popadają chętnie w postawy pełne autorytarności. W konsekwencji ignorują idee i potrzeby swojego dziecka. Co by było, gdyby sytuacja się odwróciła? Założę się, że nie spodobałoby Ci się, gdyby ludzie Cię nie słuchali, nie cenili ani nie rozumieli. Dlaczego więc miałbyś postępować w ten sposób w stosunku do swojego dziecka?

Rodzice nie powinni wpadać w pułapkę myślenia, że lepiej wiedzą, czego potrzebują ich dzieci. Jednym z naszych obowiązków jako rodziców jest wsłuchiwanie się w ich potrzeby i staranie się im sprostać, o ile są one w zasięgu naszych możliwości.

„Moje dziecko będzie UWIELBIAĆ te nowe zajęcia!”

To niesamowite, jak powszechne jest to błędne przekonanie. Bardzo często (jeśli nie w większości) rodzice chcą, aby ich dzieci lubiły to samo, co oni. Co gorsza, zmuszają je do udziału w zajęciach, których nie lubią, aby mogły osiągnąć rzeczy, których oni sami nie byli w stanie.

Na przykład, jeśli lubimy piłkę nożną, możemy nalegać, aby nasze dziecko ją regularnie trenowało. Albo też chcemy, aby było malarzem, pisarzem, aktorem, sportowcem, muzykiem… a może zamiast tego powinniśmy po prostu zapytać, czym się nasze dziecko interesuje?

Smutne dziecko

Może Twoje dziecko nie ma takich samych pragnień jak Ty. Nie ma w tym nic złego ani w zachęcaniu ich do wypróbowywania różnych rzeczy i sprawdzania, czy mu się spodobają. Niektóre dzieci mają takie same zainteresowania jak ich rodzice!

Jednak błędem jest zmuszanie dziecka do wykonywania czynności, których nie lubi, tylko dlatego, że my tego chcemy. Wszyscy chcemy robić rzeczy, które nas uszczęśliwiają, a dzieci nie są tutaj wyjątkiem!

„Jesteśmy rodzicami, więc to my tutaj decydujemy”.

To kolejne błędne przekonania rodziców na temat wychowywania dzieci, które stosuje jednak w praktyce wielu z nas. W ogromnej liczbie przypadków rozmowa kończy się stwierdzeniami takimi jak „Ponieważ tak powiedziałem!” lub „Zrobisz to, bo mieszkasz w moim domu!”

Czy możesz sobie wyobrazić bezsilność i frustrację, jaką wywołuje to u dzieci? Czy kiedykolwiek próbowałeś postawić się na ich miejscu?

Wyobraź sobie, jak bardzo byś się sfrustrował, gdyby szef udzielił Ci takich odpowiedzi. Twoje dzieci czują to samo. Pamiętaj, że nawet jeśli jesteś rodzicem, one powinny również mieć pewną niezależność i choć trochę głosu w domu.

Oczywiście rodzice mają większe doświadczenie i zawsze chcą tego, co najlepsze dla swoich dzieci. Powinieneś jednak wziąć również pod uwagę opinie swojego dziecka. To zachęci je do zaufania i polegania na Tobie w przyszłości.

Prawda jest taka, że bez względu na to, jak trudne może to być, musisz starać się dyskutować ze swoimi dziećmi tak spokojnie, jak to tylko możliwe. Porozumienie się z dzieckiem zawsze będzie lepsze niż uciekanie się do kar cielesnych lub gniewu.

Ten artykuł ma być wskazówką dla rodziców. Jednak nie oczekujemy, że będą przestrzegać wszystkich zasad na każdym kroku. Jeśli te błędne przekonania rodziców na temat wychowywania dzieci nie wydają Ci się istotne, być może powinieneś poeksperymentować z nimi i samemu zobaczyć rezultaty.

Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę ze sposobu, w jaki Twoje dzieci reagują na bodźce, abyś nauczył się tego, co jest dla nich najlepsze.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.