Wychowanie dziecka - 5 wartości jakie trzeba wpoić

Wychowanie dziecka - 5 wartości jakie trzeba wpoić

Ostatnia aktualizacja: 22 września, 2021

Wychowanie dziecka na dobrą i uczynną osobę to niektóre z najważniejszych lekcji, jakie powinniśmy mu wpoić w czasie dzieciństwa. Jeśli nam się uda, oddamy im wielką przysługę dla ich prawidłowego rozwoju i przyszłości. Wychowanie, jakie mu zapewnimy, pozostanie z nim na zawsze.

Wychowanie dziecka – niezbędne są wartości

Jeśli dziecko jest grzeczne i przyjacielskie, nie jest zbyt samolubne, ani agresywne, będzie bardziej doceniane przez innych i w przyszłości będzie budować zdrową samoocenę.

“Nie ma lepszego odkrycia ducha społeczeństwa, niż poprzez sposób, w jaki traktuje ono swoje dzieci.”

-Nelson Mandela-

Dobroduszne i pełne współczucia dzieci mają większą wrażliwość na świat, ludzi i zwierzęta, co pomaga im w tworzeniu lepszego świata.

Matka i syn - wychowanie

Wychowanie dzieci w duchu tych wartości nie jest łatwym zdaniem, ale poniżej znajduje się pięć kluczowych cech, na których powinniśmy się skupić, kiedy udzielamy życiowych lekcji swoim dzieciom:

1. Wdzięczność

Nauczenie swojego dziecka wagi wdzięczności będzie niczym położenie kamienia węgielnego w konstrukcji fundamentu naszego wielkiego zamku. Magiczne słowa (proszę i dziękuję) otwierają wiele drzwi dla tych, którzy ich używają i są najlepszą wizytówką. Wdzięczność jest pierwszym krokiem w kierunku naturalnego odczuwania uczynności i współczucia.

Jednakże naleganie, by nasze dzieci używały magicznych słów jest niewystarczające, jeśli nie przekażemy im ich prawdziwej wartości. Nie chodzi tylko o to, aby mówić dziękuję, lecz by czuć prawdziwą wdzięczność za to co posiadamy (za ich zabawki, za opiekę, którą je otaczasz, za możliwości które przed nimi stoją…).

Dziecko musi znać i rozumieć siłę wdzięczności przy tworzeniu większego dobra. W ten sposób zrozumieją wartość tego co posiadają i tego co otrzymują.

2. Solidarność

Solidarność składa się z dawania tego co mamy, nie tylko tego co mamy w zbytku.

Tak jak we wszystkim w życiu jesteśmy przykładami dla naszych dzieci i powinniśmy już w dzieciństwie przekazywać im należyte wychowanie o wartości dzielenia się i pomagania tym, którzy potrzebują naszej pomocy.

Dlatego ważne jest by wiedziały jak brać udział w projektach grupowych zaprojektowanych by rozwiązywać problemy, gdzie nie są one wskazane bezpośrednio, ale w taki sposób, gdzie ich życie pełne jest przykładów tego jak udzielać pomocy oraz jak wpływa to na lepsze życie innych.

Kompromisy społeczne są bardzo ważnym motywatorem i czymś co my, jako dorośli i nauczyciele mamy obowiązek im przekazać.

Dziewczynka z muszelkami

3. Inteligencja emocjonalna

“Od dziecka uczyli nas jak kształtuje się ciało, jego organy, kości, funkcje, umieszczenie. Ale nigdy nie dowiedzieliśmy się z czego zrobiona jest dusza.”

Mario Benedetti

To kolejna z cegieł jakie musimy złożyć w podwalinach wychowania dobrodusznych istotek. Dziecko powinno nauczyć się rozpoznawać i kontrolować swoje emocje.

Celem inteligencji emocjonalnej jest pielęgnowanie uczynności, pozwalając jej rosnąć razem z empatią i miłością. Emocje służą jako motywacja, ale też jako punkt startowy do dobrej komunikacji i szacunku do innych.

4. Wysiłek i współpraca

Kiedy czegoś pragniesz, musisz działać wspólnie. “Jeśli chcesz działać szybko, idź sam. Jeśli chcesz zajść daleko, idź w grupie.”

-Afrykańskie przysłowie-

Doskonale wiemy, że nasze dzieci mogą współpracować. I co więcej, takie działania czynią je bardzo szczęśliwymi. Kiedy tylko jest to więc możliwe, powinniśmy pozwolić im pomagać przy zajęciach domowych, a czasami możemy nauczyć ich, że każdy wysiłek czeka nagroda.

Balonik serce

5. Aspiracje

Wychowanie naszych dzieci w wartościach i pielęgnowanie ich wiedzy powoduje, że świat jest w zasięgu ich ręki. Mamy na myśli, że jeśli nie wiedzą, iż nie mogą dotknąć Księżyca, to nie będą próbowały tego robić – dlatego pozwól im próbować.

Syn na łódce z origami

Bardzo ważne jest by dać naszym dzieciom okazję na rozwój, na pielęgnowanie uczynności, współczucia i empatii w swoich sercach. W ten sposób stymulujemy ich szczęście i dobre samopoczucie, oczywiście co do całego świata.

Obrazek wiodący dzięki uprzejmości Teresy Ramos Chano.

To może Cię zainteresować ...
Ojciec nigdy nie przestanie być ojcem, niezależnie od tego, co się dzieje
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Ojciec nigdy nie przestanie być ojcem, niezależnie od tego, co się dzieje

Zarówno dawniej, jak i dziś każdy prawdziwy ojciec czuje się zaangażowany w sukces jego dziecka. Jednak czasem ten sukces staje się ważniejszy niż ...


Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.