Wychowanie dziecka - 5 wartości jakie trzeba wpoić

Wychowanie dziecka - 5 wartości jakie trzeba wpoić

Ostatnia aktualizacja: 22 września, 2021

Wychowanie dziecka na dobrą i uczynną osobę to niektóre z najważniejszych lekcji, jakie powinniśmy mu wpoić w czasie dzieciństwa. Jeśli nam się uda, oddamy im wielką przysługę dla ich prawidłowego rozwoju i przyszłości. Wychowanie, jakie mu zapewnimy, pozostanie z nim na zawsze.

Wychowanie dziecka – niezbędne są wartości

Jeśli dziecko jest grzeczne i przyjacielskie, nie jest zbyt samolubne, ani agresywne, będzie bardziej doceniane przez innych i w przyszłości będzie budować zdrową samoocenę.

“Nie ma lepszego odkrycia ducha społeczeństwa, niż poprzez sposób, w jaki traktuje ono swoje dzieci.”

-Nelson Mandela-

Dobroduszne i pełne współczucia dzieci mają większą wrażliwość na świat, ludzi i zwierzęta, co pomaga im w tworzeniu lepszego świata.

Matka i syn - wychowanie

Wychowanie dzieci w duchu tych wartości nie jest łatwym zdaniem, ale poniżej znajduje się pięć kluczowych cech, na których powinniśmy się skupić, kiedy udzielamy życiowych lekcji swoim dzieciom:

1. Wdzięczność

Nauczenie swojego dziecka wagi wdzięczności będzie niczym położenie kamienia węgielnego w konstrukcji fundamentu naszego wielkiego zamku. Magiczne słowa (proszę i dziękuję) otwierają wiele drzwi dla tych, którzy ich używają i są najlepszą wizytówką. Wdzięczność jest pierwszym krokiem w kierunku naturalnego odczuwania uczynności i współczucia.

Jednakże naleganie, by nasze dzieci używały magicznych słów jest niewystarczające, jeśli nie przekażemy im ich prawdziwej wartości. Nie chodzi tylko o to, aby mówić dziękuję, lecz by czuć prawdziwą wdzięczność za to co posiadamy (za ich zabawki, za opiekę, którą je otaczasz, za możliwości które przed nimi stoją…).

Dziecko musi znać i rozumieć siłę wdzięczności przy tworzeniu większego dobra. W ten sposób zrozumieją wartość tego co posiadają i tego co otrzymują.

2. Solidarność

Solidarność składa się z dawania tego co mamy, nie tylko tego co mamy w zbytku.

Tak jak we wszystkim w życiu jesteśmy przykładami dla naszych dzieci i powinniśmy już w dzieciństwie przekazywać im należyte wychowanie o wartości dzielenia się i pomagania tym, którzy potrzebują naszej pomocy.

Dlatego ważne jest by wiedziały jak brać udział w projektach grupowych zaprojektowanych by rozwiązywać problemy, gdzie nie są one wskazane bezpośrednio, ale w taki sposób, gdzie ich życie pełne jest przykładów tego jak udzielać pomocy oraz jak wpływa to na lepsze życie innych.

Kompromisy społeczne są bardzo ważnym motywatorem i czymś co my, jako dorośli i nauczyciele mamy obowiązek im przekazać.

Dziewczynka z muszelkami

3. Inteligencja emocjonalna

“Od dziecka uczyli nas jak kształtuje się ciało, jego organy, kości, funkcje, umieszczenie. Ale nigdy nie dowiedzieliśmy się z czego zrobiona jest dusza.”

Mario Benedetti

To kolejna z cegieł jakie musimy złożyć w podwalinach wychowania dobrodusznych istotek. Dziecko powinno nauczyć się rozpoznawać i kontrolować swoje emocje.

Celem inteligencji emocjonalnej jest pielęgnowanie uczynności, pozwalając jej rosnąć razem z empatią i miłością. Emocje służą jako motywacja, ale też jako punkt startowy do dobrej komunikacji i szacunku do innych.

4. Wysiłek i współpraca

Kiedy czegoś pragniesz, musisz działać wspólnie. “Jeśli chcesz działać szybko, idź sam. Jeśli chcesz zajść daleko, idź w grupie.”

-Afrykańskie przysłowie-

Doskonale wiemy, że nasze dzieci mogą współpracować. I co więcej, takie działania czynią je bardzo szczęśliwymi. Kiedy tylko jest to więc możliwe, powinniśmy pozwolić im pomagać przy zajęciach domowych, a czasami możemy nauczyć ich, że każdy wysiłek czeka nagroda.

Balonik serce

5. Aspiracje

Wychowanie naszych dzieci w wartościach i pielęgnowanie ich wiedzy powoduje, że świat jest w zasięgu ich ręki. Mamy na myśli, że jeśli nie wiedzą, iż nie mogą dotknąć Księżyca, to nie będą próbowały tego robić – dlatego pozwól im próbować.

Syn na łódce z origami

Bardzo ważne jest by dać naszym dzieciom okazję na rozwój, na pielęgnowanie uczynności, współczucia i empatii w swoich sercach. W ten sposób stymulujemy ich szczęście i dobre samopoczucie, oczywiście co do całego świata.

Obrazek wiodący dzięki uprzejmości Teresy Ramos Chano.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.