Niespełnione marzenia - góry, na które nigdy nie wejdziesz

Niespełnione marzenia to cele, których nigdy nie osiągniesz. Jednak zaakceptowanie tego faktu to klucz do odzyskania dobrego samopoczucia.
Niespełnione marzenia - góry, na które nigdy nie wejdziesz

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Czym są niespełnione marzenia? Prawdopodobnie przywykłeś do przekonywania siebie, że jesteś w stanie osiągnąć wszystko, czego chcesz. Dzieje się tak ze względu na rodzaj społeczeństwa, w którym żyjemy. Mówi nam, że wystarczy tylko podjąć wysiłek, życzyć sobie dobrze i mieć nadzieję, a osiągniemy to. Jednak prędzej czy później dochodzisz do punktu, w którym zdajesz sobie sprawę, że niektóre z twoich celów pozostają niespełnione. Tak rodzą się niespełnione marzenia.

Żyjemy w kulturze, w której mówi się nam: „Nie ma rzeczy niemożliwych”. W konsekwencji zaakceptowanie faktu, że istnieją cele, których nigdy nie osiągniesz, może być frustrujące. Co więcej, to, czego nie osiągniesz, może zmienić twoją wizję siebie do tego stopnia, że zaczniesz postrzegać siebie jako omylnego lub wadliwego. W rzeczywistości łączenie koncepcji siebie i poczucia własnej wartości tylko z osiągniętymi celami może być często bardzo niebezpieczne.

Nie można ignorować faktu, że dzisiejszy świat staje się coraz bardziej konkurencyjny. Ponadto to, co uważasz za oczywiste, może nagle runąć jak „czarny łabędź” (całkowicie nieoczekiwane wydarzenie). Dlatego musisz zrozumieć i zaakceptować, że odniesienie sukcesu lub osiągnięcie swoich marzeń nie zależy w 100 procentach od Ciebie.

Presja społeczna może spowodować, że będziesz mieć negatywny obraz siebie, gdy nie osiągniesz tego, czego oczekują od ciebie inni.

Strapiony mężczyzna - niespełnone marzenia
Są marzenia, których nigdy nie zrealizujesz, ale możesz je zastąpić innymi.

Niespełnione marzenia – co z nimi zrobić?

Każdy ma niespełnione marzenia. W rzeczywistości osoba, która osiągnęła wszystko na swojej liście życiowych celów, jest niezwykle rzadka. To jest całkowicie normalne. Rzeczywiście, uświadomienie sobie, że wiele rzeczywistości, o których kiedyś marzyłeś jako dziecko, nigdy się nie wydarzy, jest czymś, przez co przechodzi większość ludzi.

Jednak to doświadczenie nie jest łatwe do zaakceptowania. Tym bardziej, jeśli na przykład nie spełniłeś oczekiwań, jakie postawili przed Tobą rodzice. Ta presja rodzinna i społeczna może oznaczać, że poczujesz się jak chodząca porażka.

Uniwersytet w Gandawie (Belgia) przeprowadził badanie, w którym stwierdzono, że chińska kultura, w przeciwieństwie do belgijskiej, ma tendencję do wywierania na dzieci ogromnej presji psychologicznej, jeśli chodzi o osiąganie określonych celów. Ponadto odkryli, że wielu rodziców, niezależnie od kultury, ma niespełnione marzenia, które mają nadzieję, że spełnią dla nich ich dzieci.

Poza wytrwałością: kiedy wysiłek nie przekłada się na sukces

Bez wątpienia znasz słynne powiedzenie Thomasa Edisona: „Wiele życiowych porażek to ludzie, którzy nie wiedzieli, jak blisko sukcesu byli, kiedy się poddali”. To przesłanie jest zarówno inspirujące, jak i prawdziwe. Niemniej jednak, gdy przeanalizuje się go szczegółowo i z właściwej perspektywy, jego znaczenie może być dość druzgocące.

To dlatego, że czasami w podróży życia musisz wiedzieć, kiedy się poddać, aby nie walić głową w ścianę. W rzeczywistości wiedza, kiedy się poddać i cofnąć, wymaga odwagi i inteligencji. Co więcej, chociaż wytrwałość jest cnotą, którą wszyscy powinniśmy kultywować, zrozumienie, kiedy zatrzymać się i skalibrować swoje perspektywy, jest doskonałym ćwiczeniem w zakresie dobrostanu psychicznego.

Oczywiście nauczono cię, jak wspaniale jest odnosić sukcesy. Jednak, co ciekawe, nikt nigdy nie wyjaśnił ci, jak radzić sobie z porażką. Nikt nie dał ci wskazówek, aby zrozumieć, czym jest doświadczenie. Tylko przystanek po drodze. Ponowna regulacja bramki. Spojrzenie wstecz, dzięki czemu możesz zrozumieć, co się stało i podjąć nowe decyzje, patrząc w przyszłość. Nie ma potrzeby być upartym lub osądzać siebie jako słabego lub omylnego.

Marzenia, których nie spełniasz, często stają się drzazgami w mięśniu poczucia własnej wartości. Przekształcają się w niezagojone rany, które mogą zniszczyć twoją samoświadomość. To nie w porządku.

Niespełnione marzenia i zdolności adaptacyjne

Wiele z twoich niespełnionych marzeń jest wyraźnym skutkiem okoliczności zewnętrznych. Nie możesz kontrolować wszystkich zmiennych w swojej życiowej podróży we wspinaniu się we własnych, osobistych górach. Zawsze pojawiają się chaotyczne czynniki, które wszystko zmieniają. Istnieją również ograniczenia, które odnajdujesz w sobie, które zmuszają cię do odtworzenia swoich kroków. Nic z tego nie jest końcem świata.

Wytrwałość i ciężka praca to dwie cenne cnoty, podobnie jak elastyczność i zdolność adaptacji. Wiedza o tym, jak dostosować swoje cele, samoregulować swoje poczucie porażki i zacząć ponownie zarządzać swoimi celami, to podstawowe filary dobrego samopoczucia psychicznego. W porządku, jeśli odpuścisz jeden lub dwa cele. Problem staje się tylko wtedy, gdy nie możesz zaproponować nowych i lepiej dostosowanych.

Kobieta na leśnej drodze.
Zdolność do zmiany orientacji celów i oczekiwań, po niepowodzeniu w czymś, jest najlepszym narzędziem życiowym, jakie możesz mieć.

Góry, na które nigdy nie wejdziesz, pozwolą Ci odkryć nowe ścieżki

Jest kilka pociągów, które już się dla ciebie nie zatrzymają. Są też góry, na które nigdy się nie wspinasz. To powiedziawszy, pośród tych okoliczności znajdziesz nowe ścieżki, które poprowadzą Cię do wspaniałych nowych scenariuszy. W końcu droga do samorealizacji prawie nigdy nie jest prosta.

Tylko ci, którzy uważnie przyjrzą się i poprawią swoje trasy, znajdą prawdziwe szczęście. Niespełnione marzenia to tylko życzenia z innego czasu, na które nie ma już miejsca w teraźniejszości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cohen GD. The course of unfulfilled dreams and unfinished business with aging. Am J Geriatr Psychiatry. 2001 Winter;9(1):1-5. PMID: 11156745.
  • Ryff C. D. (2014). Self Realization and Meaning Making in the Face of Adversity: A Eudaimonic Approach to Human Resilience. Journal of psychology in Africa (south of the Sahara, the Caribbean, and Afro-Latin America)24(1), 1–12. https://doi.org/10.1080/14330237.2014.904098

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.