Obstrukcjonistyczni partnerzy: niechętni do współpracy bliscy

Życie z partnerem obstrukcyjnym, który zaprzecza wszystkiemu i utrudnia życie, jest wyczerpujące. Z reguły takie zachowanie jest bardzo powszechne w profilach pasywno-agresywnych. Spójrzmy.
Obstrukcjonistyczni partnerzy: niechętni do współpracy bliscy

Ostatnia aktualizacja: 21 czerwca, 2022

Obstrukcjonistyczni partnerzy utrudniają współistnienie w relacji. Wszystko lub prawie wszystko zamieniają w problem. Charakteryzują się negatywnym podejściem, są wrogo nastawieni i prawie zawsze skłaniają się ku konfliktowi. Jednak najbardziej skomplikowane jest to, że często wykazują zachowania pasywno-agresywne. Co więcej, wiele z tych działań jest często przebiegłych i manipulacyjnych.

Oznacza to, że za każdym razem, gdy coś zasugerujesz lub spróbujesz rozwiązać konkretny problem, będą unikać odpowiedzialności i nic nie zrobią. Powoduje to, że Twój związek jest pełen nieporozumień. Jest tak, ponieważ jesteś jedyną osobą w relacji, która nad nią pracuje. Może to być dla Ciebie wyczerpujące.

Obstrukcjonizm to zachowanie, które definiuje wiele osób. Często może również ukrywać więcej niż jedną podstawową rzeczywistość psychologiczną. Spójrzmy.

Życie z kimś, kto jest negatywistą i obstrukcją, oznacza bycie nieustannie przysłoniętym płaszczem negatywności.

Reprezentacja par obstrukcyjnych
Obstrukcjonistycznej postawie towarzyszą częste gesty pogardy.

Obstrukcjonistyczni partnerzy

Niewiele jest rzeczy bardziej skomplikowanych niż życie z obstrukcyjnym partnerem. Być może najprostszą i najszybszą rzeczą do zrobienia w takich przypadkach jest zakończenie związku, unikając w ten sposób dalszego cierpienia i ataków na poczucie własnej wartości. Jednak zdarzają się sytuacje, w których zachowanie obstrukcjonistyczne pojawia się nagle, jako konsekwencja określonego doświadczenia.

Na przykład częstym wyzwalaczem jest długotrwałe bezrobocie. Często skutkuje to depresją i demonstracją tego rodzaju zachowań i postawy. W takich przypadkach za zachowaniem opozycyjnym często kryje się problem ze zdrowiem psychicznym i jako taki należy go zidentyfikować.

W innych przypadkach sama osoba może być nastawiona na nadużycia, wrogość i pogardę. Bardzo ważne jest, aby zidentyfikować tego rodzaju cechy.

Charakterystyka obstrukcyjnych partnerów

Obstrukcjonizm rozumiemy jako rodzaj zachowania, które utrudnia lub bojkotuje wszelkie próby osiągnięcia porozumienia. Na poziomie relacji może pojawić się podobna dynamika, motywowana przez partnera o wyraźnie problematycznej osobowości. Z reguły wykazują oni następujące cechy:

  • Niedojrzała i wroga komunikacja. To jest główna cecha obstrukcyjnego partnera. Nie rozumie, nie słucha, nie wyraża tego, czego chce, i używa milczenia jako kary.
  • Ciągłe zaprzeczanie. Tego rodzaju partnerzy są niezwykle uzdolnieni w zniekształcaniu rzeczywistości. W obliczu jakiegokolwiek problemu lub skomplikowanej sytuacji, postanawiają kłamać, bagatelizować sprawę i unikać wszelkiej odpowiedzialności.
  • Dobrowolne zapominanie. Kiedy o coś się ich prosi lub oczekuje się od nich działania lub wzięcia odpowiedzialności za określone zadanie, zawsze doświadczają nagłej “amnezji”.
  • Niejednoznaczność jako odpowiedź. Jeśli są zmuszeni do podjęcia decyzji lub wyjaśnienia pewnej kwestii, wybierają odpowiedź typu „ Tak… nie, mam na myśli nie” i „ Nie… nie, mam na myśli tak”. Ta niejednoznaczność sprawia, że wspólne życie jest niesamowicie trudne.
  • Stała blokada. Jest prawie niemożliwe, aby podjąć jakiekolwiek kroki lub planować coś z obstrukcyjnym partnerem, ponieważ widzi on we wszystkim wady. Co więcej, często nie daje jasno do zrozumienia, że czegoś chce lub nie. To kończy się odebraniem Ci chęci planowania czegokolwiek.
  • Niekompetencja we wszystkim. Są niekompetentni. Nie można im ufać, że cokolwiek zrobią. Wszystkie zadania zostawiają zrobione w połowie, lub delegują je innym i codziennie odwlekają.

Zachowania opozycyjne i obstrukcyjne mogą być cechą osobowości lub cechą zaburzenia psychicznego, takiego jak lęk lub depresja.

Co wyjaśnia zachowanie obstrukcyjnych partnerów?

Jedną z cech, które często kryją się za obstrukcyjnymi partnerami, jest osobowość pasywno-agresywna. Michigan State University (USA) przeprowadził badanie, w którym wyjaśniono, że ten stan nie jest już wymieniany jako samodzielna choroba w podręcznikach diagnostycznych. Nie jest już uważana za „zaburzenie” jako takie. Jednak nadal jest bardzo obecna w teoriach osobowości.

Jest to wyraźnie problematyczny profil, który jest powiązany z negatywnymi nastrojami i przekonaniami. Często ta skłonność do zachowań i postaw jest częścią temperamentu lub wrodzonej osobowości danej osoby. Niemniej jednak, jak powiedzieliśmy na początku, ten negatywizm może być przyczyną depresji lub zaburzeń lękowych.

Zawsze, gdy dane zachowanie koliduje z czyimś życiem, ważne jest, aby zrozumieć przyczynę. Z pewnością jest jasne, że nie można żyć z kimś, kto ma wszystkie powyższe cechy. Przed zakończeniem związku należy zawsze zasięgnąć specjalistycznej pomocy. Wtedy można wyjaśnić, co determinuje ich sposób bycia i reagowania.

bracia się kłócą
Zamiast krytykować obstrukcyjny sposób bycia partnera, lepiej uświadomić mu skutki jego zachowań.

Jak postępować z obstrukcyjnym partnerem

Kiedy masz do czynienia z partnerem, z którym trudno się porozumieć, który wszystkiemu zaprzecza i unika odpowiedzialności, musisz być ostrożna. To dlatego, że dyskusje, prośby o uwagę i stawianie ultimatum nie działają z tego rodzaju osobowością. Właściwie to Ty prawdopodobnie będziesz tą osobą, która straci zarówno cierpliwość, jak i wolę kontynuowania.

Musisz zachowywać się asertywnie, wyraźnie wskazując partnerowi, że w Waszym związku jest problem. Musisz mu powiedzieć o jego zachowaniach, które Cię krzywdzą i które Ci się nie podobają. Nie obwiniaj go. Zamiast tego skup się na tym, co robi, a nie na jego sposobie bycia.

Przygotuj się do wyznaczania granic. Ważne jest, aby jasno powiedzieć, co chcesz tolerować, a czego nie. Staraj się pamiętać, że Twój partner nie zawsze będzie wiedział, o co Ci chodzi. Musisz jednak mieć pełne zrozumienie, z kim masz do czynienia.

Możesz poprosić o pomoc psychologiczną. Jeśli po jakimś czasie nie ma postępów lub partner nie wykazuje chęci do zmiany, będziesz musiała podjąć decyzję. Pamiętaj, że jeśli ktoś utrudnia Wasze wspólne życie jako para, prawdopodobnie nie wie, jak zbudować szczęśliwy i wartościowy związek. Warto mieć to na uwadze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Blashfield RK, Intoccia V. Growth of the literature on the topic of personality disorders. American Journal of Psychiatry. 2000;167(3):472–473
  • Czajkowski N, Kendler KS, Jacobson KC, Tambs K, Røysamb E, Reichborn-Kjennerud T. Passive-aggressive (negativistic) personality disorder: a population-based twin study. Journal of Personality Disorders. 2008;22:109–122
  • Fossati A, Maffei C, Bagnato M, Donati D. A psychometric study of DSM-IV passive-aggressive (negativistic) personality disorder criteria. Journal of Personality Disorders. 2000;14:72–81.
  • Hopwood, C. J., Morey, L. C., Markowitz, J. C., Pinto, A., Skodol, A. E., Gunderson, J. G., Zanarini, M. C., Shea, M. T., Yen, S., McGlashan, T. H., Ansell, E. B., Grilo, C. M., & Sanislow, C. A. (2009). The construct validity of passive-aggressive personality disorder. Psychiatry72(3), 256–267. https://doi.org/10.1521/psyc.2009.72.3.256
  • Schriber, R. A., Chung, J. M., Sorensen, K. S., & Robins, R. W. (2017). Dispositional contempt: A first look at the contemptuous person. Journal of personality and social psychology113(2), 280–309. https://doi.org/10.1037/pspp0000101

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.