Obciążenie psychiczne wynikające z macierzyństwa

Czy wiesz, co to jest obciążenie psychiczne i co ma wspólnego z podziałem zadań w opiece nad dziećmi?

Zestresowana matka z dziećmi

W jaki sposób rozkłada się obciążenie psychiczne pracą w Twoim domu i w Twojej rodzinie? Wiele par szybko odpowiada, że obowiązki są dzielone równo przez oboje partnerów. Na przykład jeden gotuje, a drugi myje, jeden kąpie dzieci, a drugi podaje im obiad. Na pierwszy rzut oka sytuacja wydaje się sprawiedliwa i zrównoważona, ale na kogo spada obciążenie psychiczne?

Jeśli wyjdziemy poza powierzchowną analizę, zobaczymy, że dom nie jest podtrzymywany wyłącznie wysiłkiem fizycznym. W rzeczywistości utrzymanie codziennej dynamiki wymaga świadomego wysiłku umysłowego w celu planowania, organizowania, przewidywania i podejmowania decyzji. To zadanie zwykle spada głównie na kobiety.

Jeśli trzymamy się domowych zadań życia we dwoje, często obserwujemy brak równowagi. Jednak gdy tworzy się rodzina i przybywają dzieci, przepaść ta się powiększa, a obciążenie psychiczne przyjmowane przez matki jest znacznie większe niż u ojców. Poniżej omawiamy te różnice.

Kobieta wyczerpana stresem
Obciążenie psychiczne w macierzyństwie może generować stres i niepokój.

Macierzyństwo a obciążenie psychiczne

Obciążenie psychiczne, do którego się odnosimy, obejmuje wszystkie te wcześniejsze i niewidoczne procesy, które są wymagane, aby móc wykonywać zadania fizyczne. Na przykład w firmie pracownik ogranicza się do przybycia do pracy i wypełnienia swojej misji. Niemniej jednak za nim kryje się cała praca wykonywana przez analityka lub grupę analityków. Muszą analizować, przetwarzać informacje, planować, organizować, wyznaczać cele, przewidywać możliwe awarie i rozwiązania, rozdzielać zadania itp.

Kiedy przełożymy to na codzienne życie domu i rodziny, obaj członkowie są pracownikami. To pracownicy, którzy wykonują widoczne zadania. Ponadto kobiety pełnią podwójną funkcję, ponieważ to na nie spadają wszystkie zadania związane z zarządzaniem. Aby odróżnić obie koncepcje, zobaczmy kilka przykładów. Zadania fizyczne i widoczne mogą wyglądać następująco:

  • Nastawianie pralki.
  • Przygotować obiad.
  • Kładzenie dziecka do łóżka.
  • Zabranie dziecka do szkoły lub do lekarza.
  • Zamiatanie i mycie podłogi.

Z drugiej strony obciążenie psychiczne znajduje odzwierciedlenie w zadaniach o następującym charakterze:

  • Zapamiętanie dnia i godziny wizyty lekarskiej.
  • Planowanie cotygodniowego menu posiłków.
  • Identyfikowanie i uzupełnianie wszelkich niezbędnych produktów, które są na wyczerpaniu.
  • Podpisanie upoważnienia na wycieczkę szkolną dziecka.
  • Zorganizowanie ubranek dla dzieci tak, aby były dostępne do różnych zajęć.

Konsekwencje obciążenia psychicznego kobiety i pary

Jak widać, pierwszą część zadań można rozłożyć równo, ale nie drugą część. Jednak pomysł, że to zadanie odpowiada kobiecie, jest tak znormalizowany, że oczekuje się nawet, że to ona powie partnerowi, co ma robić. Nie oczekuje się od mężczyzn, że będą podejmować tę inicjatywę, być w równym stopniu zaangażowani w potrzeby rodziny i wiedzieć, jak przewidywać, organizować i przejmować tego rodzaju pracę umysłową. Powoduje to konsekwencje na różnych poziomach.

Stres i niepokój

Niewątpliwie wzięcie na siebie ciężaru rodziny jest trudne. Dbanie o potrzeby każdego członka, organizowanie wszystkiego tak, aby szło jak w zegarku, zapamiętywanie spotkań i terminów, przewidywanie, podejmowanie decyzji i rozwiązywanie problemów to praca na cały etat. Jednak w dodatku dzisiaj wiele kobiet musi łączyć tę pracę z pracą poza domem.

W rzeczywistości kobiety weszły na rynek pracy, ale podział zadań i obowiązków domowych nie postępuje odpowiednio. Z tego powodu wielu z nich często czuje się przytłoczonych i zestresowanych w codziennym życiu. Ta sytuacja znacznie się pogarsza, gdy rodzą się dzieci, a obciążenie psychiczne wzrasta.

Niewidzialność

Jednym z najtrudniejszych aspektów obciążenia umysłowego jest to, że jest niewidoczny. Nikt nie dostrzega znaczenia kobiet i ich wyczerpania. Wiele kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy, że samodzielnie wykonują zadanie, którym należy się dzielić, po prostu zakładają, że jest to naturalne. Ponadto ich środowisko nie rozpoznaje ani nie docenia czasu i energii, które zainwestowali w te zadania.

Problemy z parą

Ta sytuacja jest niekorzystna nie tylko dla kobiety, ale dla obojga partnerów, ponieważ łatwo może doprowadzić do kłótni między partnerami. Wyczerpanie, poczucie niesprawiedliwości i niedocenianie własnej pracy mogą wywołać niezadowolenie i niechęć. W rzeczywistości może to doprowadzić do alienacji obu członków pary.

Para kłócąca się w salonie. Obciążenie psychiczne
Postrzeganie, że cała praca i wysiłek związany z obciążeniem psychicznym nie są doceniane, może powodować problemy w związku.

Rozłożenie obciążenia psychicznego w domu i w macierzyństwie

Aby uniknąć opisanych konsekwencji, należy mieć świadomość istnienia obciążenia psychicznego i zacząć sprawiedliwie rozdzielać obowiązki. Chociaż istnieją różne sposoby, aby to osiągnąć, jednym z najprostszych jest podzielenie ich na obszary. Na przykład gotowanie, zdrowie, zajęcia pozalekcyjne i higiena. Następnie każdy członek pary może fizycznie i psychicznie radzić sobie z tymi, które mu odpowiadają.

Gotowanie to nie tylko przygotowywanie posiłków, ale także planowanie menu i kupowanie jedzenia. Zdrowie to nie tylko zabieranie dzieci do lekarza, ale także bycie świadomym, kiedy przychodzą wizyty i umawianie wizyt. Dzięki takiemu podziałowi zadań na głębszym i pełniejszym poziomie powstanie bardziej sprawiedliwa i bardziej satysfakcjonująca sytuacja, z której skorzysta cała rodzina.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Agirre, A. (2016). Negociaciones de pareja: los trabajos domésticos, la crianza y la construcción de la maternidad y la paternidad. Papeles del CEIC. International Journal on Collective Identity Research, (1), 1-27.
  • Walzer, S. (1996). Thinking about the baby: Gender and divisions of infant care. Social Problems43(2), 219-234.
Scroll to Top