Niewrażliwi ludzie patrzą na świat z zawiązanymi oczami i z chłodem w sercu. Podczas gdy większość z nas łączy się z emocjonalną rzeczywistością innych ludzi, są tacy, którzy w ogóle nie reagują na nieszczęścia innych i często nawet nie dbają o nikogo poza sobą. Co jednak kryje się za tą niewrażliwością?
Niektórzy mówią, że to zło obecnych czasów. Brak zainteresowania i emocjonalny chłód wydają się dziś dominować w wielu codziennych sytuacjach. Chorobliwa ciekawość lub obojętność społeczna są coraz częstsze. Sprawiają, że ludzie odwracają się od tych, którzy mają trudności, i zamiast tego zwracają uwagę na swoje telefony komórkowe.
Ludzie, którzy nie chcą widzieć problemów, którzy uchylają się od odpowiedzialności i przedkładają własne dobro nad dobro innych, wykazują pewną formę niewrażliwości. To rodzaj egoizmu, który trudno dostrzec. Dzieje się tak dlatego, że w pewnym sensie nasz styl życia ma tendencję do tłumienia uczuć solidarności.
Widzimy brak wrażliwości u sąsiadów, którym nie zależy na mieszkającym samotnie starszym panu. Widzimy to u rówieśników dzieci, które są prześladowane, u ludzi, którzy nie przestają pytać swoich przyjaciół lub kolegów, dlaczego są tak smutni. Życie popędza nas we wszystkim i zawsze wydaje się, że są ważniejsze rzeczy do zrobienia.
Obojętność jest przeciwieństwem odpowiedzialności społecznej.
Niewrażliwi ludzie – czym się charakteryzują?
Elie Wiesel, rumuński pisarz, który przeżył pobyt w obozie koncentracyjnym, opisał kiedyś, czym była dla niego niewrażliwość i obojętność człowieka. Twierdził, że był to „dziwny i nienaturalny stan, w którym zacierają się granice między światłem a ciemnością, zmierzchem a świtem, zbrodnią a karą, okrucieństwem a współczuciem, dobrem a złem”.
Niewrażliwi ludzie przynoszą nieszczęście, a także cierpienie. Osoby te nie widzą i nie reagują na potrzeby i uczucia innych, a tym samym zachowują się w sposób szkodliwy i upokarzający. Nie łącząc się z rzeczywistością innych, zachowują się w sposób zimny i zastraszający.
Zobaczmy, jakie cechy definiują tego rodzaju ludzi.
Praktykują szkodliwą asertywność
W 2019 roku doktor David Watson i inni z University of Notre Dame przeprowadzili badanie (2019), które ujawniło coś dość interesującego. Stwierdzili, że niektóre osobowości wykazują pewien rodzaj patologicznej ekstrawersji. Pokazywał on wzór niewrażliwości. Jest to zachowanie, które przejawia się głównie poprzez szkodliwą szczerość.
Niewrażliwi ludzie stosują rodzaj szkodliwej asertywności. Innymi słowy, nie wahają się powiedzieć innym tego, co o nich myślą. Są to osoby, które są w stanie powiedzieć: „Mówię tak, jak jest; zawsze powiem Ci prawdę”. Jednak ich prawda zawsze pochodzi wyłącznie z ich własnego punktu widzenia i jest szkodliwa.
Bierna nieuprzejmość i wygłaszanie poniżających komentarzy pod pozorem mówienia prawdy to kolejna forma niewrażliwości.
Okazują brak instrumentalnego uczucia lub empatii
Niewrażliwi ludzie manifestują nawet swój brak uczucia w stosunku do partnera, rodziny lub przyjaciół. Co więcej, niezwykle często stosują to, co znamy jako instrumentalną empatię. Innymi słowy, łączą się z potrzebami innych tylko wtedy, gdy mają na to ochotę. Właściwie tylko wtedy, gdy mogą coś dostać w zamian.
Wydział psychiatrii w Harvard Medical School przeprowadził badania, które wskazują, że ta cecha jest powszechna w narcystycznym zaburzeniu osobowości.
Mają tendencję do dokuczania i zastraszania
Kiedy dana osoba nie identyfikuje się z kimś obok siebie, bardzo łatwo jest jej użyć kpiny, ironii i sarkazmu, które mogą być bolesne. Co więcej, znęcanie się jest częstym zachowaniem tej niewrażliwej osobowości. Niewrażliwi ludzie mają tendencję do wzmacniania w ten sposób swojego ego.
To często powoduje, że posuwają się za daleko w swoich żartach lub dotykają delikatnych tematów, które przekraczają dopuszczalne granice i zasady etyczne.
Brakuje im społecznej odpowiedzialności
Niewrażliwość przejawia się na wiele sposobów. Jednym z nich jest brak odpowiedzialności społecznej. Co to jednak oznacza? Oznacza to, że osoby te nie reagują na niesprawiedliwość lub dyskryminację w jakiejkolwiek formie, od manipulacji po przemoc.
Jest wielu niewrażliwych ludzi, którzy tak naprawdę nie wiedzą, że tacy są. Może to również dotyczyć Ciebie, jeśli nie reagujesz na niesprawiedliwości, które widzisz w pracy, na ulicy lub w innych miejscach.
Nie są otwarci na opinie inne niż własne
Ludzie niewrażliwi nie tolerują żadnej wizji, która jest inna niż ich własna. Postrzegają każdą przeciwną perspektywę jako zagrożenie. To sprawia, że trudno z nimi żyć. Trudno jest z nimi nawet porozmawiać.
Rzadko myślą, zanim coś powiedzą
Niewrażliwi ludzie rzadko myślą, zanim coś powiedzą. Nie zastanawiają się i nie dobierają właściwych słów, aby nie wyrządzać krzywdy i okazywać szacunek innym. Nie wzbogacają też dialogu, czyniąc go produktywnym i empatycznym. Robią coś przeciwnego. Jak wspomnieliśmy wcześniej, mają tendencję do szkodliwej szczerości, której towarzyszy niefiltrowana i impulsywna komunikacja.
Wykazują zachowania wykluczające
Ten niuans jest uderzający u osób, które nie są szczególnie wrażliwe. Definiuje ich brak świadomości emocjonalnej. Nie tylko nie łączą się z uczuciami innych, ale także nie rozumieją swoich.
Oznacza to, że kiedy widzą przyjaciela lub inną postać, która przechodzi przez trudną sytuację, czują się zirytowani. Nie wiedzą, jak zareagować i co robić. W końcu postanawiają unikać kontaktu, odpuszczać i nie reagować. Uważają, że lepiej jest trzymać z daleka osoby z ich problemami, aby chronić swoje osobiste terytorium. Wykluczanie innych to jeden ze sposobów na uczynienie ich życia bardziej komfortowym.
Jak widać, niewrażliwość jest plagą społeczną, która uwydatnia najciemniejszą część ludzkiej istoty.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Baskin-Sommers, A., Krusemark, E., & Ronningstam, E. (2014). Empathy in narcissistic personality disorder: from clinical and empirical perspectives. Personality disorders, 5(3), 323–333. https://doi.org/10.1037/per0000061
- Watson, D., Ellickson-Larew, S., Stanton, K., Levin-Aspenson, H. F., Khoo, S., Stasik-O’Brien, S. M., & Clark, L. A. (2019). Aspects of extraversion and their associations with psychopathology. Journal of Abnormal Psychology. doi:10.1037/abn0000459.