Nietolerancyjne osoby – ich 7 najczęstszych postaw

Sztywność poglądów, fanatyzm, zazdrość i konfliktowość to typowe cechy charakteryzujące ten typ ludzi.

Nietolerancyjne osoby

Jak postrzegasz siebie? Czy zdarzyło Ci się zastanawiać nad tym, jak postrzegają Cię inne osoby? Istnieje kilka postaw, które na ogół przejawiają nietolerancyjne osoby. Możliwe, że jedną z nich masz Ty lub ja. Chcesz się dowiedzieć, jakie cechy charakteryzują nietolerancyjne osoby?

Nie jest łatwo być naprawdę tolerancyjnym. Dlatego czasami jesteśmy zaskoczeni, kiedy myślimy, że jesteśmy, a w rzeczywistości wcale tak nie jest. Nie zawsze pracujemy nad tolerancją na tyle, aby naprawdę nazywać siebie tolerancyjnymi. To tak, jak mówi Jaime Balmes: „nie jesteś tolerancyjny, jeśli nie potrafisz tolerować nietolerancji”. Zatem… czy tolerujesz nietolerancję?

Czy tolerujesz nietolerancyjne osoby?

Zanim przejdziemy do sedna tego tematu, zaczniemy od prostego ćwiczenia sugerowanego przez Pablo Morano, eksperta od rozwoju osobistego. Jest to przewodnik zawierający szereg pytań, które pomagają określić, gdzie znajdujemy się na rzekomej skali tolerancji.

Nietolerancyjni ludzie - kobieta trzyma dłoń w geście STOP

Czy jesteś kimś, kto odrzuca rzeczy, które są odmienne? Czy od razu mówisz „nie” zewnętrznym, dziwnym pomysłom, a nawet spoglądasz na nie z góry? Czy jesteś osobą, która denerwuje się, gdy ludzie o różnych poglądach wydają się mieć więcej możliwości wyrażenia ich? Czy uważasz, że każdy powinien myśleć tak samo jak ty?

Jeśli Twoja odpowiedź na którekolwiek z tych pytań brzmi „tak”, oznacza to, że masz pewien poziom nietolerancji. Mówimy o poziomach, ponieważ w większości przypadków, jeśli narysujemy granicę między „tolerancją” a „nietolerancją”, lądujemy gdzieś pomiędzy.

Oznacza to, że odpowiedzi na te pytania nie będą miały tej samej wagi ani nie wskażą tego samego kierunku. Wszyscy mamy pewien poziom tolerancji lub nietolerancji, w zależności od okoliczności i naszej osobowości.

„Tolerancja jest źródłem pokoju, natomiast nietolerancja – źródłem nieładu i konfliktu”.
Pierre Bayle

Najczęstsze postawy, które przejawiają nietolerancyjne osoby

Niezależnie od innych cech osobowości, istnieją pewne postawy przyjmowane przez nietolerancyjne osoby. Są to skłonności, zawsze związane z ich sztywnym sposobem myślenia. Zacznijmy od tych najbardziej zauważalnych…

Fanatyzm

Ogólnie rzecz biorąc, nietolerancyjne osoby wykazują się fanatyzmem podczas obrony swoich poglądów i postaw. Niezależnie od tego, czy uczestniczą w politycznej, czy religijnej rozmowie, nie są w stanie dyskutować ani polemizować o sprawach bez przytaczania ekstremalnych idei. Myślą, że ich sposób widzenia rzeczy jest jedyną właściwą drogą. Próbują narzucić innym swój sposób postrzegania świata.

Brak elastyczności psychicznej

Nietolerancyjne osoby boją się wszystkiego, co jest inne. Oznacza to, że brakuje im elastyczności psychicznej. Utrudnia im to zaakceptowanie, że inni ludzie mogą mieć swoje filozofie i perspektywy. Z tego powodu dystansują się od wszystkiego, co nie pasuje do ich sposobu myślenia. Nie są w stanie tego zaakceptować. Może to nawet wzbudzić w nich niepokój.

Twierdzą, że wszystko wiedzą, choć w rzeczywistości wcale tak nie jest

Nietolerancyjne osoby mają poczucie, że muszą bronić się przed ludźmi, którzy są inni lub myślą inaczej. Więc upiększają lub wymyślają rzeczy, przedstawiając teorie jako fakty i udając, że posiadają wiedzę, której w rzeczywistości nie mają.

Nie akceptują ani nie słuchają innych punktów widzenia poza własnym. Uważają, że ich zamknięte podejście jest uzasadnione. Mogą nawet posunąć się do obelg lub agresji, jeśli poczują się postawieni pod ścianą lub zbraknie im argumentów.

Nietolerancyjne osoby kłócą się na sofie

Ich świat jest prosty i brakuje mu głębi

Nietolerancyjni ludzie postrzegają świat jako dużo prostszy niż w rzeczywistości. Oznacza to, że nie słuchają, a co za tym idzie, nie otwierają się na inne stanowiska i sposoby myślenia. Stąd, ich świat jest czarno-biały.

Oznacza to myślenie w stylu „jesteś albo ze mną, albo przeciwko mnie”… „coś jest albo brzydkie albo piękne”… „dobrze albo źle”, nie zdając sobie sprawy, że pomiędzy dwiema skrajnościami może być dużo szarości. Potrzebują poczucia bezpieczeństwa i pewności, choćby na niby.

Trzymają się rutyny

Ogólnie rzecz biorąc, nietolerancyjne osoby zazwyczaj nie lubią niczego, co jest nieoczekiwane lub spontaniczne. Kurczowo trzymają się rutyny, rzeczy, które dobrze znają i które zapewniają im bezpieczeństwo i spokój. W przeciwnym razie bardzo łatwo wpadają w stres lub frustrację.

Mają kłopoty w związkach

Przez brak empatii nietolerancyjne osoby mogą powodować poważne problemy społeczne. Muszą poprawiać, dominować i zawsze narzucać swój punkt widzenia. To sprawia, że ​​otaczają się pasywnymi ludźmi lub ludźmi o niskiej samoocenie. W przeciwnym razie ich interakcje stają się niemożliwe lub nadmiernie skomplikowane.

Ekstremalna zazdrość

Nietolerancyjne osoby mają trudności z zaakceptowaniem czyjegoś sukcesu z uwagi na domniemaną różnicę w poziomie obu osób – poziom kogoś innego jest nieprawidłowy. Ponadto, jeśli osoba, która odniosła sukces ma bardziej otwarty i tolerancyjny sposób myślenia, osoby nietolerancyjne poczują się nieswojo. Ich poziom lęku wzrośnie, ponieważ jest to niewłaściwe z ich punktu widzenia. Gdzieś bardzo głęboko mogą silnie odczuwać zazdrość

„Wróg to nie fundamentalizm, to nietolerancja”
-Stephen Jay Gould-

Są to powszechne postawy, które w mniejszym bądź większym stopniu przejawiają nietolerancyjne osoby. Czy identyfikujesz się z którąś z nich? Jeśli tak, powstrzymaj to dzisiaj. Uwierz nam „ będziesz szczęśliwszym człowiekiem, a Twoje życie stanie się bardziej satysfakcjonujące.

Scroll to Top