Bycie silniejszym emocjonalnie - 7 sposobów jak to osiągnąć

Bycie silniejszym emocjonalnie - 7 sposobów jak to osiągnąć
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Bycie silniejszym emocjonalnie oznacza wytrzymałość, umiejętność radzenia sobie z wszystkimi wzlotami i upadkami w życiu, posiadanie elastycznego umysłu, który może się zmieniać oraz przyjmowanie wyzwań z ufnością, odwagą i determinacją. Kiedy stajemy się silniejsi emocjonalnie, otrzymujemy lepsze życie.

Lao-Tse miał rację, kiedy twierdził, że silna osoba może zwyciężyć innych, ale potężna osoba może zwyciężyć sama siebie. Są jednak ludzie, którzy przeżywają cale życie, nigdy nie pokonując siebie.

Bycie silniejszym emocjonalnie wcale nie jest proste.

“Wiesz, że miękki jest silniejszy niż twardy, woda mocniejsza niż skała, miłość potężniejsza niż siła.”

Herman Hesse

Siła emocjonalna daje ci zasoby psychologiczne, których potrzebujesz, aby sprostać każdemu wyzwaniu, które stanie ci na drodze. Ale jeśli chcesz być silniejszy emocjonalnie, musisz uważnie przyjrzeć się temu, kim chcesz być i czego pragniesz, a czego nie w swoim życiu. Gdy twoje priorytety staną się jasne, nie będzie już miejsca na brak bezpieczeństwa lub poddanie się…

Bycie silniejszym emocjonalnie - chłopak nad jeziorem.

Bycie silniejszym emocjonalnie – 7 kroków

Siła emocjonalna nie jest garnkiem złota na końcu tęczy. W rzeczywistości, jeśli chcesz wzmocnić się emocjonalnie, potrzebujesz tylko prawdziwej wewnętrznej pracy nad sobą. Wymaga to osobistego, intymnego, starannego kunsztu i odpowiedniego rodzaju narzędzi psychologicznych.

Teraz spójrzmy na kroki, które pozwolą nam się tam dostać.

1. Samoświadomość: 20 minut codziennej osobistej refleksji

Dokładnie tak samo, jak poświęcasz część swojego dnia na ćwiczenia, czytanie lub oglądanie telewizji, dobrym pomysłem jest również “przeznaczyć dla siebie” odrobinę czasu na refleksję i praktykę samoświadomości.

Jedyną rzeczą, której potrzebujesz, aby być silniejszym emocjonalnie, jest nauczenie się jak patrzeć z dystansu na otaczające cię rzeczy. W ten sposób będziesz w stanie zobaczyć, jakie są twoje prawdziwe potrzeby i zagłębić się głęboko w siebie oraz wyraźnie zobaczyć, jak wpływają one na ciebie.

2. Zaakceptuj negatywne emocje

Zastanówmy się nad czymś przez chwilę. Świat długo przekonywał nas, że “powinniśmy być szczęśliwi”. Słyszeliśmy to tak wiele razy, że wszyscy skończyliśmy jako “uzależnieni” od pozytywnych emocji. Ale jednym ze skutków ubocznych jest to, że nie możemy sobie poradzić z negatywnymi emocjami. Nie widzimy w nich żadnego sensu.

Smutek blokuje cię, gniew powoduje, że posuwasz się za daleko, a ty przeżywasz jedno rozczarowanie po drugim, nie wiedząc, co zrobić z tak trudnymi emocjami. Ale ludzie, którzy są silniejsi emocjonalnie po prostu je akceptują. Pamiętaj, że akceptacja nie oznacza rezygnacji. Zamiast tego oznacza uznanie pewnych faktów wewnętrznych po to, abyś mógł je przetworzyć.

3. Rozpoznaj, że przeszkody to nie mury, tylko wyzwania

Rozwijanie zasobów psychologicznych, których będziesz potrzebował by być silniejszym emocjonalnie, nie będzie szybkie ani łatwe. Ale ta strategia będzie długofalowa: nada znaczenie każdej przeszkodzie w twoim życiu. Trzeba o nich mówić innym i samemu sobie jako o wyzwaniach, a nie niepowodzeniach i ślepych zaułkach.

To, co na pierwszy rzut oka wydaje się być zakończeniem, jest niczym innym jak otwartymi drzwiami do zbudowania czegoś nowego. Możesz przejść przez nie i zobaczyć wszystkie nowe możliwości po drugiej stronie.

Skacząca kobieta.

4. Nie żądaj by inni poświęcali ci swoją uwagę, żądaj ich szacunku

Niektórzy ludzie spędzają swoje życie, błagając o uwagę innych ludzi. Potrzebują jej jak tlenu, ponieważ bez niej czują się bezbronni i zagubieni. Kiedy uzyskają akceptację lub satysfakcję ze strony przyjaciół i rodziny, otrzymają potwierdzenie a ich samoocena będzie bezpieczna.

Jednak ten niezdrowy nawyk uniemożliwi ci bycie silniejszym emocjonalnie. To, czego potrzebujesz, to nie uwaga, tylko szacunek. Jest to to samo, co ofiarowujesz innym ludziom, aby wszyscy mogli żyć jako osoby wolne, samorealizujące się, które nie potrzebują innych ludzi, aby mówili im, co mają robić i jak się wyrażać.

5. Pamiętaj, że zmiana jest częścią życia

Jedną z cech silnych emocjonalnie ludzi jest entuzjazm. Entuzjastyczni ludzie posiadają wewnętrzną siłę, która daje im energię do przezwyciężenia problemów. Uwielbiają odkrywać nowe wyzwania, dzięki którym mogą się zmieniać.

Zmiana jest częścią życia. Osoba, która utknie w jednym miejscu, rozpadnie się. Straci swój wspaniały entuzjazm. Zawsze więc pamiętaj o wartości zmiany oraz o tym jak jest pożyteczna i niezbędna.

6. Naucz się być wdzięczny

Na pierwszy rzut oka może się to wydać naiwne lub mało naukowe, ale tak naprawdę codzienny akt dziękowania za to, co osiągnąłeś, co masz, czym jesteś i co jest wokół ciebie, to niezwykle zdrowe ćwiczenie.

Staraj się prowadzić dziennik wdzięczności. To tylko rodzaj pamiętnika, w którym możesz zapisać wszystkie pozytywne rzeczy dotyczące ciebie, twojego życia i błogosławieństw, które mają moc motywowania cię i stawania się silniejszym emocjonalnie.

7. Dziś jest najlepszy dzień, aby spełnić swoje marzenia

Bycie silniejszym emocjonalnie oznacza również nieustraszoną walkę o to, czego pragniesz. Nie musisz odkładać swoich marzeń do jutra. Czy jesteś jedną z tych osób, które mówią “pewnego dnia” powiem tej osobie, jak bardzo ją lubię, “pewnego dnia” poproszę mojego szefa o podwyżkę, “pewnego dnia” odbędę tę niesamowitą podróż, ” pewnego dnia…”?

Ale ” któregoś dnia” nie ma w kalendarzu. Pozwalasz na to, by czas uciekał, a życie przepływało przez palce z powodu niezdecydowania i strachu. Czy warto? Oczywiście, że nie. Pracuj więc nad swoją pewnością siebie, poczuciem własnej wartości i determinacją, a następnie dodaj kilka kropel odwagi. Potem spełnij swoje marzenia.

Dziewczyna z plecakiem.

Bycie silniejszym emocjonalnie to proces, który nigdy się nie kończy. Wymaga codziennej pracy. Musisz ćwiczyć mięśnie umysłu przy każdym wyzwaniu, trudach i marzeniach, które pojawiają się w twoim życiu. Bądź odważny i szukaj szczęścia na drodze ku dbałości o własne zdrowie i miłości własnej.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.