Śmiać się z samego siebie - jak się tego nauczyć?

Śmiać się z samego siebie - jak się tego nauczyć?

Ostatnia aktualizacja: 02 maja, 2018

Wiedza, jak śmiać się z siebie to najprostsza droga do wewnętrznego spokoju. Pomaga to nam też stać się bardziej odporną i miłą osobą. Lecz nie jest to takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Taka umiejętność nie rodzi się z dnia na dzień. Tylko najbardziej rozwinięci i szczęśliwi ludzie potrafią śmiać się z siebie.

Aby nauczyć się śmiać z siebie, musisz posidać dobrze rozwinięte poczucie samoświadomości. Ale jeszcze ważniejszy jest wysoki poziom akceptacji samego siebie.

Jeśli miałeś szczęście dorastać w środowisku, które zachęca do uzyskania tych umiejętności, to świetnie! Jeśli nie, to musisz codziennie pracować, aby je zdobyć lub rozwinąć.

Żyjemy w takim społeczeństwie, w którym każdy stara się ocenić każdego. Często robimy to bardzo nietaktownie. Tego rodzaju środowisko jest produktem naszej zbiorowej niepewności.

Niemniej jednak, wiele osób naprawdę boi się tych ocen. Umiejętność śmiania się z siebie jest sposobem na uniezależnienie się od opinii innych. Jak możemy to osiągnąć? Oto kilka porad.

“Szczęśliwi to ci, którzy potrafią śmiać się z siebie, ponieważ zawsze mają okazję na dobrą zabawę”.

-Saint Thomas More-

1. Zrównoważyć to, kim jesteśmy z tym, kim chcemy być

Jedną rzeczą jest to, kim jesteśmy, a drugą to to, kim chcielibyśmy być. Wydaje się to być całkiem jasne, lecz nie zawsze jest to takie proste. Często mylimy te dwie kwestie. To się dzieje szczególnie, gdy nam wpojono bardzo bardzo sztywny pomysł tego, co “powinno być”.

To może sprawić trudności w rozróżnieniu rzeczywistości a oczekiwań, które nas kształtują. Kiedy to się zdarza, jesteśmy jakby myli ciągle zadłużonymi.

Znaczek - uśmiechnięta buźka

Te określenia “chcę być” i “powinienem być” mogą stać na drodze do doceniania tego, kim naprawdę jesteśmy. Na przykład, mówisz, że jesteś za niski. Słyszałeś tyle żartów i negatywnych opinii o niskich ludziach, że zaczynasz gardzić samym sobą.

Czujesz się onieśmielony przez wysokich ludzi i zaczynasz ukrywać swój wzrost chodzeniem na przerażająco wysokich obcasach. Nie korzystasz z sytuacji, gdy niski wzrost staje się zaletą. Nie potrafisz śmiać się z faktu, że nie jesteś w stanie sięgnąć po coś nawet na palcach…

2. Rozwijaj inteligeny egoizm

Aby nauczyć się śmiać z samego siebie, musisz odrzucić narcyzm i uruchomić zdrową miłość do siebie. Narcyzm ma związek z poczuciem osobistej dumy. Z drugiej strony, zdrowa miłość własna polega na szukaniu dobra i korzyści dla siebie, zanim zaczniemy szukać tego dla innych.

Kiedy odczuwasz ogromną dumę osobistą, staje się ciężko śmiać się z siebie. W takich przypadkach chcemy być najlepsi, najpiękniejsi, najbardziej inteligentni. Ale z racji tego, że te pragnienia nie mogą się spełnić, wywołują tylko frustrację.

Natomiast, jeśli przeanalizujemy sytuacje pod względem miłości własnej, będziemy w stanie zaakceptować siebie jako osób niekompletnych. Zdajemy sobie sprawę z tego, że należy być przede wszystkim sobą.

W ten sposób o wiele łatwiej jest zacząć śmiać się z własnych błędów i porażek, nie myśląc o tym, co inni o nas myślą. Tak dla jasności, mówimy o zdrowej miłości do siebie.

3. Oceniaj siebie z dobrocią, abyś mógł śmiać się z siebie

Czasem to właśnie my jesteśmy najsurowszymi krytykami samych siebie. Osądzamy surowiej, niż ktokolwiek inny. Nie akceptujemy swoich błędów i karamy samych siebie za nie. Zbyt często wymagamy od swojej osobowości znacznie więcej, niż możemy dać.

Cień róży na bluzie

Jeśli chcesz nauczyć się śmiać z siebie, najpierw naucz się traktować siebie życzliwie. Oznacza to zrozumienie, że jesteśmy omylnymi, niekompletnymi i niedokończonymi stworzeniami.

Mówienie, robienie czy myślenie o czymś złym nie jest ciężkim grzechem. To słabość, która czyni nas bardziej ludzkimi. Popełnienie błędów daje nam możliwość poprawy i dalszego rozwoju.

4. Naucz się bycia swoim wspólnikiem

Jeśli nie możemy liczyć na siebie, nie możemy liczyć na nikogo. Zamiast tego, by przemawiać do siebie surowym głosem wewnętrznym, powinniśmy nauczyć się wspierać samych siebie. Powinniśmy się starać wybaczać sobie, a nie ciągle się obwiniać. Próbuj motywować i doceniać siebie zamiast karać i besztać.

Nauka wspierania siebie nie oznacza stanie się leniwym lub niedbałym. Nadmierna surowość do samych siebie prowadzi tylko do emocjonalnego niepokoju. Natomiast bycie bardziej elastycznym i życzliwym prowadzi do równowagi i lepszych relacji z samym sobą.

5. Ćwicz śmiech

Szukaj powodów, by śmiać się każdego dnia. Śmiech to cudowny środek dla zdrowia emocjonalnego. Pomaga nam myśleć mniej sztywno. Pomaga traktować życie trochę mniej poważnie, pozwalając mu płynąć bardziej spontanicznie. W ostatecznym rozrachunku to wszystko pomaga nam czuć się lepiej.

Dziewczyna, która potrafi śmiać się

Wiedza, jak śmiać się z siebie to podstawa dobrego zdrowia psychicznego. Pomaga to nam również w życiu społecznym.

Gdy zaczynamy rozumieć, że arogancja i duma to przeszkody na naszej drodze ku szczęściu, robimy ogromny krok naprzód. Z drugiej strony, pokora sprawia, że stajemy się mniej wrażliwi na krytykę, drażnienie oraz opinie innych ludzi.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.