Wyrażenia, których nie powinniśmy używać - 5 przykładów

Czasy się zmieniają, a analizy języka i jego implikacji pomogły nam zrozumieć, że są pojęcia, których lepiej unikać, ze względu na szacunek do innych i do siebie.
Wyrażenia, których nie powinniśmy używać - 5 przykładów

Ostatnia aktualizacja: 05 grudnia, 2023

Niektóre wyrażenia są przeznaczone do wylania swojego gniewu lub obrażenia kogoś. Można określić je dość popularnym ostatnio określeniem, jakim jest “mowa nienawiści”. Są to słowa lub wyrażenia, których ludzie prawie zawsze używają w momentach, gdy emocje przejmują nad nimi władzę lub gdy mają zamiar obrazić drugą stronę.

Najgorsze jest jednak to, że ludzie robią to tak często i tak mocno. Takie coś zawsze boli, zostawia blizny na psychice i niszczy ludzi. A osoba, która często ucieka się do takich reakcji, jest prawie zawsze kimś o zupełnie fałszywym i bezzasadnym poczuciu własnego autorytetu i ważności.

Niezależnie od tego, jak mocno się nie zgadzamy z drugą stroną, istnieją różnego rodzaju wyrażenia, których nigdy nie powinniśmy używać. Czemu? Ponieważ są to naprawdę brutalne sposoby okazywania swojej niechęci. Nie mówimy tutaj o agresywności wynikającej ze zdrowych sprzeczności lub różnic. Nie, to, czym chcemy się zająć w naszym dzisiejszym artykule to te wszystkie brutalne akty przemocy słownej, które rodzą jeszcze więcej problemów i zniszczeń.

“Można osiągnąć cel za pomocą trzech godzin intensywnej walki. Ale nie ulega żadnej wątpliwości, że to samo można byłoby uzyskać za pomocą trzech słów pełnych uczuć. ”
Konfucjusz

Wskazane jest zatem, aby każdy, kto regularnie używa jednego lub kilku z wyrażeń opisanych w dalszej części artykułu, zastanowił się nad tym, co motywuje go do korzystania z nich. Warto bowiem wiedzieć, że za nimi kryje się coś więcej niż tylko zwykły gniew.

Jedno wiemy na pewno. Bez wątpienia wygramy, gdy zupełnie pozbędziemy się tych słów z własnego słownika. Poniżej zaprezentujemy Ci te wyrażenia, a dokładniej pięć z tych, których nie powinniśmy nigdy używać i pod żadnym pozorem. Zapomnijmy o nich całkowicie.

Idiota… i inne synonimy tego wyrażenia

Dobrze byłoby przestać używać wyrażenia “idiota”, “głupi” lub “opóźniony” oraz lekko licząc z 10 milionów ich synonimów w stosunku do innych ludzi. Są to wybitnie obraźliwe słowa, gdy używamy ich poza zrelaksowanym, żartobliwym kontekstem. Zwłaszcza gdy mówimy za ich pomocą o innych ludziach w gniewie lub obraźliwym tonem.

Człowiek z torbami

To godne potępienia zachowanie, którego adresatem jest najbardziej intymna część istoty drugiego człowieka. To coś, co jednoznacznie szufladkuje lub faktycznie dyskwalifikuje zdolności umysłowe drugiej osoby. W tym właśnie sensie te wyrażenia wykraczają daleko poza granice dopuszczalnej krytyki.

Nigdy nie powinniśmy używać tych zwrotów wobec kogokolwiek, ponieważ z pewnością nikt na nie nie zasługuje.

Frajer

Jest to jedno z najczęściej używanych wyrażeń. Zwłaszcza, że filmy zaczęły używać słowa “frajer” jako popularnej zniewagi. W wysoce konkurencyjnych społeczeństwach konsumpcyjnych sukces ma bardzo konkretne granice i bardzo wąskie znaczenie.

Mniej skupiona perspektywa pomoże nam zrozumieć, że używanie tego wyrażenia rzadko, jeśli w ogóle, ma jakikolwiek sens. Czas sukcesu przeplata się na przemian z chwilami porażek. Wszyscy się rozwijamy, a tak samo jak inni, czasami upadamy, by potem znów się podnieść. Nikt nie jest w pełni nieudacznikiem życiowym tak samo, jak nikt nie odnosi w życiu samych sukcesów.

Ale nadawanie tego rodzaju etykiet innym ludziom ma jeden bardzo konkretny cel. Jest nim przypięcie do nich łatki, która pozbawi ich osobistej i społecznej wartości w oczach innych ludzi. Oraz oczywiście ich własnych.

Jesteś zupełnie bezużyteczny

Ten rodzaj wyrażenia staje się prawdziwie gwałtowny, gdy ktoś wygłasza je z pozycji władzy. I nie ma tutaj żadnego znaczenia, czy ten ktoś jest ojcem, nauczycielem, politykiem, kierownikiem itp.

Bezużyteczność

Są to warunki, w których tego typu wyrażenia ujawniają swoją największą siłę niszczenia. Jest jednak godne pożałowania, że człowiek, niezależnie od jakichkolwiek okoliczności jest w stanie odnieść się w ten sposób do drugiej osoby. Zakwalifikowanie kogoś jako “zupełnie bezużytecznego” oznacza poddanie wszystkich działań tego kogoś pod wątpliwość. To jest kwalifikacja wręcz absolutystyczna. Próbujesz w ten sposób powiedzieć coś uniwersalnego o tej osobie, coś w stu procentach negatywnego.

I to ma na celu wyłącznie zniszczenie adresata takiej wypowiedzi. Sprawienie, by zniknął gdzieś na dnie w kategorii ludzkich wartości. Nie ma żadnego konstruktywnego sposobu użycia tego wyrażenia wobec innej osoby.

Nie dasz rady lub nie będziesz w stanie

Jest to kolejne z tych wyrażeń o charakterze wypowiedzi ostatecznej. To nie tylko głęboko ofensywne stwierdzenie, ale także całkowicie nieprawdziwe. Kto z nas ma do dyspozycji “kryształową kulę” lub inny dar przepowiadania przyszłości, aby stwierdzić, że ktoś nie może lub nie będzie w stanie czegoś zrobić? Historia jest pełna ludzi, którzy powiedziano “nie możesz”, a którzy potem udowodnili, że ich krytycy byli w głębokim błędzie.

Nie wiemy, ile godnych uwagi i wartościowych prób zostało udaremnionych takimi słowami. Ludzie ciągle się zmieniają, a nasze życie jest dynamiczne. To, czego nie mogłem zrobić dzisiaj, może jutro będzie naprawdę łatwym zadaniem. Z jednak drugiej strony, nikt nie ma prawa powiedzieć komuś innemu, że to coś nie będzie prawdą.

Cudak lub dziwak

To jedno z najgorszych określeń, ponieważ nie jest to nawet bezpośrednia zniewaga. Ktoś jest “dziwakiem” lub “cudakiem”, ale w porównaniu do czego? Jakiego punktu odniesienia używamy, aby zdefiniować kogoś tak odmiennego? W końcu, co jest złego w byciu “dziwnym”? Jaki jest problem związany z byciem w ten sposób?

Tego rodzaju wyrażenia starają się poniżyć godność osoby będącej ich adresatem. Bycie “dziwakiem” może być równie dobrze w rzeczywistości cnotą. Czyż nie jest to czymś rzadszym, bardziej wartościowym niż szara codzienność i setki takich samych ludzi? Tak więc cały problem nie polega na tym, że jesteśmy inni niż reszta.

Dziwadło

Ludzie używają tego typu określeń w celu oznaczania i wykluczania innych ze społeczności. Czynią tak po to, by druga osoba czuła się jako niepasująca do normy lub tego, co jest do zaakceptowania przez innych.

Jeśli jesteś osobą, która miewa niekontrolowane wybuchy złości, musisz dowiedzieć się, co się dzieje w Twojej głowie. Pamiętaj, że niektóre wypowiedziane słowa i wyrażenia nie będą mogły zostać dobrze odebrane. Nie można także cofnąć już raz wypowiedzianych słów. A naprawa szkód, które takie wyrażenia pozostawiły po sobie, może okazać się niemożliwą do wykonania misją.

Wyrażenia o charakterze czysto destrukcyjnym mogą doprowadzić do powstania znacznie poważniejszych konfliktów, trudniejszych do rozwiązania. Unikaj ich za wszelką cenę.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.