Niespełnione oczekiwania w związku: kocham cię, ale czegoś mi brakuje

Czy mamy za wysokie oczekiwania wobec partnera? Czasami musimy zadowalać się minimum. Niespełnione oczekiwania w związku skutkują uczuciem pustki.

Niespełnione oczekiwania w związku

Niespełnione oczekiwania w związku to częsty problem. Wiele z nas wchodzi w związki z otwartym sercem. Obiecujemy sobie, że tym razem osiągniemy stabilność i stworzymy wspólny projekt. Z czasem jednak pojawia się rozczarowanie.

“Łudzisz się i nie zachowujesz realizmu” – mówią nam. “Za dużo oczekujesz i dlatego spotykają cię rozczarowania” – powtarzają. Być może to prawda. Może budujemy zamki na piasku i pokładamy zbyt duże nadzieje w ludziach, którzy nie znają nas wystarczająco dobrze?

Jednak jedno jest pewne. Oczekiwania są w porządku i nie da się ich uniknąć. Wyznaczają one horyzont naszych aspiracji: dążenie do szczęścia, wzajemności, bycia kochanym i rozpoczęcia nowego okresu w życiu, przez który chcemy iść mimo trudności.

Jeśli coś zawodzi, pojawia się pustka i poczucie, że czegoś nam brakuje.

Para po rozstaniu

Niespełnione oczekiwania w związku: co robić?

Oczekiwania to tkanka naszych relacji partnerskich, przyjacielskich i rodzinnychPokładamy w nich swoje krótko- i długoterminowe nadzieje, pragnienia i marzenia oraz to, co kluczowe dla poczucia bezpieczeństwa, spełnienia i szczęścia. Nie ma nic złego w tworzeniu ich, definiowaniu i stawianiu na horyzoncie.

Problem pojawia się, gdy to, czego oczekujemy, się nie dzieje. To najczęściej konsekwencja tworzenia nierealnych założeń i marzenia o niemożliwym.

Inna możliwość to sytuacja, w której nasze oczekiwania były realne, ale rzeczywistość od nich odbiega. Czasami rozczarowanie trzeszczy nam pod nogami. Miłość trwa, ale nie wydaje się wystarczająca.

Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Czy oczekiwania w związku to coś złego?

Często mawia się, że lepiej się żyje zostawiając przestrzeń na to, co nieznane zamiast trzymać się oczekiwań. Może to prawda. Jako istoty kierujące się rozumem potrzebujemy pewnego poczucia kontroli nad wydarzeniami.

Oczekiwania to osobiste przekonania i założenia na temat przyszłości. To złożone mechanizmy pozwalające przewidzieć i wyobrazić sobie pewne sytuacje i się na nie przygotować. Czy więc oczekiwania w związku to coś złego?

  • Nie ma nic złego w posiadaniu wyobrażeń na temat przyszłości związku.
  • Powinny one jednak być racjonalne, realne i obiektywne.
  • Normalne jest na przykład oczekiwanie lojalności czy trwałości związku. Nie ma nic złego w oczekiwaniu wsparcia w trudnych chwilach, możliwości zaufania partnerowi…

Niespełnione oczekiwania w związku: jak sobie z tym radzić?

Wiele osób czuje, że ich oczekiwania nie są spełniane przez partnera. Czują wobec tego rozczarowanie. Miłość to nie jedyny czynnik kształtujący obraz relacji.

Jak sobie radzić?

  • Czy moje podejście jest realistyczne? Po pierwsze dokonaj refleksji. Może twoje oczekiwania nie są realistyczne? Zawsze warto zrozumieć, skąd biorą się nasze przekonania i potrzeby. Jeśli są one iluzoryczne i niedopasowane, należy je zmienić. Pomaga to uniknąć frustracji i rozczarowań.
  • Czy nasze oczekiwania mają punkty wspólne? Gdy czujemy się niespełnieni, a sprawy nie toczą się po naszej myśli, pora zatrzymać się i porozmawiać. Czas na przedstawienie sobie wzajemnych oczekiwań. Czasami taka rozmowa wskazuje wspólne cele lub uświadamia zaniedbywanie ważnych aspektów.
  • Co robimy na rzecz spełniania oczekiwań? Gdy mamy z partnerem wspólne cele i jesteśmy zaangażowani w związek, pora zastanowić się, co robimy na rzecz ich zrealizowania. Czasami bierzemy sprawy za pewnik i przestajemy pielęgnować relację.

Szczęśliwa para

Podróż we dwoje, w której łączą się oczekiwania i to, co nieoczekiwane

Niespełnione oczekiwania w związku bywają przyczyną rozstaniaDzieje się tak, gdy czujemy, że idziemy przez życie sami. Ten sam wagon, jeden bilet, ale inny cel podróży. To złożone sytuacje, które czasami dotykają każdego z nas.

Najlepiej zawsze mieć realistyczne oczekiwania. Wiedzieć, co stanowi dla nas priorytet, a czego nie tolerujemy (zdrady, braku zrozumienia, kłamstw, chłodu emocjonalnego…). Nawet gdy mamy obustronnie ustalone oczekiwania powinniśmy pozostawić nieco przestrzeni na to, co nieoczekiwane, co pozwoli nam odkrywać siebie wzajemnie i wspólnie stawiać czoła nowym sytuacjom.

Partner to nie osoba, która w 100% spełnia nasze oczekiwania  i wyobrażenia. To osoba, z którą ruszamy we wspólną podróż.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Baillo, M.; Larumbe, M. A.; Ramos, T y Serrano P. (1995). Las relaciones interpersonales: El conflicto en la pareja. En J. C. Sánchez, A. M. Ullán (Comps.) Procesos Psicosociales Básicos y Grupales (pp. 621-636). Salamanca: Eudema.

Lee, J. A. (1976). The colors of love. Englewood Cliffs: Prentice-Hall.

Rivera A., S.; Díaz L., R. y Flores G., M. (1988). La distancia entre el querer (ideal) y el tener (real) como predictor de la satisfacción con la relación de pareja. La psicología social en México, II. 179-183.

Scroll to Top