Wysokie oczekiwania – to one oszukują, a nie pozory

Wysokie oczekiwania – to one oszukują, a nie pozory

Ostatnia aktualizacja: 20 maja, 2018

Wysokie oczekiwania czasami prowadzą do rozczarowania. Dzieje się tak również wtedy, gdy pokładamy wszystkie nasze nadzieje w niektórych ludziach, lecz ostatecznie wszystko to upada jak domek z kart. To dlatego, że czasami zawodzą nie pozory, lecz nasze wysokie oczekiwania.

Być może uważasz, że wysokie oczekiwania to niezbędny i motywujący czynnik. Wiara w siebie może być ryzykowna, ale przecież czujesz, że zasługujesz na najlepsze. Masz rację; w obliczu określonego zadania wysokie oczekiwania generują większą aktywność mózgu, a nawet rozszerzają zakres naszych reakcji.

„Błogosławiony, kto niczego nie oczekuje, bo nigdy się nie zawiedzie”.
-Alexander Pope-

Prawdziwym problemem nie jest motywacja ludzi, na których liczymy, ale raczej to, co im przypisujemy i jak dobrze maskujemy ryzyko, jakie to ze sobą ciągnie. W rzeczywistości, niezależnie od tego, czy w to wierzymy, czy nie, oczekiwania wielu z nas znacznie przewyższają realne możliwości. Jest to bardzo powszechne. Czy nie znasz kogoś, kto jest wiecznie rozczarowany, ponieważ ludzie nie spełniają jego nieosiągalnie wysokich oczekiwań?

Życie pełne samotnego perfekcjonizmu, wyidealizowanych relacji i nierealistycznie lojalnych przyjaźni powoduje tylko rozczarowanie. Wpadamy w odwieczną pułapkę „Zasługuję na to, co najlepsze”, nie wiedząc, że najlepsze niekoniecznie jest idealne czy perfekcyjne. Osiągnięcie prawdziwego szczęścia wymaga wysiłku.

Kobieta jak marionetka niesiona przez wysokie oczekiwania

Wysokie oczekiwania to pułapka

Niektórzy twierdzą, że przekonania, które każdy człowiek ma o sobie, tkane są przez ludzi, którzy są częścią jego życia. Nasi rodzice, nauczyciele, przyjaciele i współpracownicy tkają tkaninę naszego wizerunku. Jeśli dodamy do tego wysokie oczekiwania, które mamy wobec innych, zaczynamy tkać pajęczą sieć.

Zastanówmy się przez chwilę nad tą dziwną ironią: wielu z nas mniej więcej spełnia oczekiwania innych, ale kiedy inni nie zachowują się tak, jak byśmy tego chcieli, rozpaczamy. Bez wątpienia jest to beznadziejna sytuacja.

Ponadto często można spotkać pary, gdzie jedna osoba ma jasno określone, wysokie oczekiwania wobec drugiej, przez co pisze scenariusz do wszystkiego, co robią i mówią. Jest to ich sposób na utwierdzenie się w swoim poczuciu wartości.

Barry Schwartz, profesor psychologii z Swarthmore College i autor znanych książek, m.in. „Paradoks wyboru” wyjaśnia, że ​​jeśli chodzi o związek lub przyjaźń, powinniśmy „oszczędzać” na oczekiwaniach lub, zamiast ograniczać drugą osobę, koncentrować się na sobie.

„Nie oczekuj niczego od nikogo, oczekuj wszystkiego od siebie”. Jest w tym dużo prawdy. Powinniśmy najpierw zainwestować we własny rozwój osobisty i stać się najlepszą wersją samych siebie. W przeciwnym razie nigdy nie przestaniemy szukać rzekomo doskonałych ludzi.

Efekt Michała Anioła

Książki o samopomocy przypominają nam, że „najlepsze jeszcze przed nami” i „to, na co czekasz, jest tuż za rogiem”. I tak, tego typu podejścia napełniają nas nadzieją i fantazjami, otwierając oczy na lepsze możliwości. Musimy jednak zachować ostrożność, ponieważ myślenie, że zawsze istnieje coś lepszego, może nas wpędzić w wieczne, bezowocne poszukiwania. W niekończący się okres oczekiwania.

„Gdy nasze oczekiwania są zredukowane do zera, naprawdę doceniamy wszystko, co mamy”.
-Stephen Hawking-

Z tą ideą jest związany tak zwany efekt Michała Anioła. Kiedy Michał Anioł, wielki artysta renesansu, widział kamienną bryłę, dostrzegał w niej śpiącą istotę, którą mógł zbudzić. Magia przez cały czas była w tej bryle ukryta i utajona. Musiał tylko wziąć swoje narzędzia i wykuć ją, od stóp do głów. Po prostu rzeźbił swoją piękną sztukę z subtelną cierpliwością, inteligencją, oryginalnością i miłością.

Dlatego wysokie oczekiwania są dobre, o ile są realistyczne i motywujące. Ale nie zapominajmy, że najlepsze relacje to te, nad którymi pracujemy każdego dnia. W ten sposób tworzymy magiczne, idealne relacje. Jest to codzienna praca polegająca na wypełnianiu ostrych krawędzi i tworzeniu krzywych podobieństw.

Bez względu na to, czy masz wysokie oczekiwania czy nie, skromne piękno każdej osoby zasługuje na odkrycie. Niezbędna w tym celu jest cierpliwość i stałe zaangażowanie.

Kwiaty na dłoniach

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.