Filmy o Alzheimerze: 5 najlepszych

Zrozumienie procesu leczenia chorób może ułatwić oglądanie produkcji na ten temat. Filmy o Alzheimerze wprowadzają w tę rzeczywistość.
Filmy o Alzheimerze: 5 najlepszych
Cristina Roda Rivera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Cristina Roda Rivera.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Najlepsze filmy o Alzheimerze ukazują rzeczywistość osób dotkniętych chorobą. Specjaliści od demencji i chorób neurodegeneracyjnych wskazują na znaczenie szczerego, realistycznego obrazu, a ich zdanie często różni się od zdania krytyków w tej kwestii.

Filmy zwykle nie przedstawiają Alzheimera dokładnie, co powoduje powielanie stereotypówJednak niektóre produkcje podejmują ten trudny temat z odpowiednim rygorem i szacunkiem.

Najlepsze filmy o Alzheimerze

Filmy z naszej listy są okazją, by dowiedzieć się więcej na temat choroby Alzheimera. Przekazują one informacje na temat tej dolegliwości i nie piętnują. Nie należy jednak zapominać, że są one fikcją, a nie dokumentami na temat choroby.

Daleko od niej (2007)

To adaptacja książki kanadyjskiej noblistki Alice Munro. Fiona (Julie Christie) ma objawy choroby Alzheimera. Nie poznajemy jej zdrowej – słuchamy jej historii i wspomnień.

Za Daleko od niej Julie Christie dostała nominację do Oscara w kategorii najlepsza aktorka. Musiała jednak zadowolić się “jedynie” Złotym Globem. Historia kręci się wokół małżeństwa Fiony i Granta dotkniętego chorobą żony i pogorszeniem jej pamięci. Kobieta decyduje zgłosić się do ośrodka opieki mimo sprzeciwu męża.

Po zalecanej przez ośrodek 30-dniowej separacji, Grant odwiedza Fionę i odkrywa, że pomiędzy nią a innym mężczyzną nawiązała się bliska relacja. Początkowo nie akceptuje sytuacji, ale z czasem zaczyna robić wszystko, by żona mogła być szczęśliwa.

Iris (2001)

Iris z Judi Dench, Jimem Broadbentem i Kate Winslet w obsadzie opowiada historię brytyjskiej pisarki Iris Murdoch i jej męża. Choroba Alzheimera ogranicza komunikację, gdyż stopniowo pogarsza się wymowa i słownictwo. To demencja z zespołem afazo-apraksagno-agnozowym.

W tym przypadku dotknięta nią kobieta była powieściopisarką, która straciła swoją najważniejszą umiejętność. Przyglądanie się osobie doświadczającej pogorszenia stanu intelektualnego jest bolesne, a ten film dobrze to oddaje.

Film uczciwie przedstawia fizyczne i psychiczne konsekwencje choroby. Zaprasza do refleksji nad nią samą jak i nad wszystkim, co niszczy: marzeniami, pragnieniami i motywacją.

Rozstanie (2011)

“Rozstanie” to arcydzieło kina pod wieloma względami. Dotyka tematów takich jak rodzina, religia, rola kobiety, kultura irańska i sprawiedliwość. Choroba Alzheimera napędza fabułę. Reżyser Asghar Farhadi powiedział, że stworzył historię wokół obrazu syna, który pomaga ojcu się wykąpać.

Nader i Simin rozwodzą się. Muszą podjąć decyzje dotyczące ich córki i ojca Nadera, który cierpi na Alzheimera. Film ten udziela lekcji na temat wartości rodzinnych, godności i dumy. Delikatność z jaką syn podchodzi do ojca to prawdziwy wzór.

Poezja (2010)

Mija (Yun Jeong-Hee) to 66-letnia babcia wychowująca nastoletniego wnuczka Wooka (Lee David). Mija pracuje na pół etatu sprzątając u osoby po wylewie (Kim Hira). Pewnego dnia widzi jak ciało młodej dziewczyny zmarłej w wyniku próby samobójczej umieszczane jest w ambulansie.

Ta smutna scena do głębi porusza kobietę. Zapisuje się na lekcje poezji w ośrodku kultury i odkrywa tam nowe możliwości. Przychodzi jej to jednak z trudnością, gdyż ma problemy z pamięcią – zdiagnozowano u niej Alzheimera.

Mija czuje się głęboko zdradzona, gdy dowiaduje się, że jej wnuk i pięciu innych chłopców ze szkoły wielokrotnie zgwałciło dziewczynę, która odebrała sobie potem życie. To piękny film o wierności zasadom.

Miłość (2012)

To najbardziej sentymentalny film Michaela Hanekego, nagrodzony Złotą Palmą, Cezarem i nagrodą Goya. W tej docenionej przez krytyków historii na próbę zostaje wystawione to, co najważniejsze: miłość.

Głównym tematem nie jest Alzheimer, a demencje wywołana wylewem. 80-letni George i Anna są wykształconym małżeństwem na poziomie. Oboje są emerytowanymi profesorami muzyki klasycznej, a ich córka mieszka za granicą. Ich relacja zostaje wystawiona na próbę, gdy Anna doświadcza wylewu.

Chociaż George sam osłabiony jest starością, próbuje opiekować się żoną i obiecuje jej, że nigdy nie wróci do szpitala. Film jest tak samo trudny jak piękny.

A Ty, czy znasz jakieś inne godne uwagi filmy o Alzheimerze?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.