Niepokój – pokonaj go świadomie i żyj pełnią życia

Spokojna kobieta

Niepokój może paraliżować. Czy czujesz się czasem jak lunatyk we własnym życiu? Chciałbyś poczuć więcej wolności, przygód, czasu i miłości? Lubisz żyć pełnią życia, ale ostatnimi czasy nie masz już siły stawiać czoła przeciwnościom? Przyczyną może być dominujący niepokój.

To przykre, ale wielu z nas przeżywa swoje życie nie korzystając z niego w pełni i będąc niejako “na wdechu”. I choć oczywiście każdy znajduje się w zupełnie innej sytuacji, nie oznacza to, że jesteśmy na przegranej pozycji.

Jakieś trudne do zniesienia, traumatyczne przeżycie, nowa odpowiedzialność, która spada na nasze barki, może sprawić, że nasze życie zacznie uciekać nam między palcami. Wszystko to, a także wiele innych czynników może powodować niepokój.

Przeczytaj również podobny artykuł: Strach – pokonaj go, a życie stanie się cudowne

Co jednak kryje się u podstaw tego przepełniającego nas uczucia? Podstawą uczucia jest tkwiący gdzieś w głębi duszy strach, który nas dominuje. Strach przed niedopisaniem, a także inne rodzaje lęków niejednokrotnie sprawiają, że czujemy się wręcz sparaliżowani.

Wspomniana gama uczuć sprawia, że w sytuacji, w której inni potrafią w pełni się zrelaksować, my nadal czujemy się nieswojo.

Niepokój i lęk można pokonać

Niepokój to sposób działania obierany podświadomie przez naszą psychikę, który za wszelką cenę chce nam przekazać informację, że stajemy przed zadaniem, w którym z naszymi możliwościami jesteśmy skazani na porażkę. 

Przeczytaj również podobny artykuł: Strach jest przeciwieństwem miłości, nie nienawiść

Taki rodzaj lęku może uwidocznić się na mnóstwo sposobów. Jednym z nich jest perfekcjonizm, do innych należą wysokie ambicje, chęć zyskania aprobaty wielu ludzi, pracoholizm, a także wiele innych.

Wszystko, czego chcesz znajduje się po drugiej stronie strachu

-Jack Canfield-

Kobieta okazująca niepokój

Aby żyć pełnią życia musisz pokonać swoje strachy. Przede wszystkim zaś niepokój, który sprawia, że zblokowany stoisz w miejscu bez możliwości najmniejszego ruchu. Łatwo powiedzieć. Jak jednak możesz to zrobić w praktyce?

Wychodź naprzeciw

Choć być może wydaje się to oczywiste, aby pokonać niepokój, trzeba wyjść naprzeciw sytuacji i najpierw rozpoznać w czym tkwi problem. Choć z pewnością wymaga to odwagi, należy sprowokować uczucie niepokoju i przyjrzeć się wtedy naszemu zachowaniu.

Przeczytaj również podobny artykuł: Pogodzenie: akceptowanie przeszłości i otwartość na przyszłość

Jednak z niepokojem jest jak z wrogiem. Nie można walczyć przeciw czemuś, czego się nie zna. Tak więc poznanie problemu i rozpoznanie źródeł jego powstawania stanowi już jedną wygraną bitwę. Teraz jesteś już na dobrej drodze, aby wygrać całą wojnę.

Znając wroga przystąp do walki i wykaż się cierpliwością. Krok po kroku przy pomocy odwagi i wysiłku wykorzenisz niepokój z zakamarków swej duszy.

Jakie mogą być oznaki niepokoju? Kiedy będziesz się przyglądać swoim zachowaniom w niepokojącej sytuacji nie zapomnij wziąć pod uwagę tych kilku pomocnych czynników.

  • Przesadna tendencja do uogólniania. Nie wszystko jest do siebie podobne.
  • “Czytanie umysłu”: jeżeli masz jakąś potrzebę względem innych, wyrażaj się jasno. Nie oczekuj od innych, że będą czytać w Twoim umyśle.
  • Stwierdzenia bądź negatywna samoocena: popełnianie błędów lub zrobienie czegoś źle nie czyni z Ciebie nieudacznika czy osoby bezużytecznej. Tak więc nie powtarzaj sam sobie, niczym mantrę stwierdzeń w rodzaju: “jestem do niczego”.
  • Radykalny sposób myślenia: nie wszystko jest czarne lub białe. Istnieją miliony kolorów, które wszystko czynią piękniejszym. Jeżeli tak spojrzysz na życie, stanie się ono o wiele prostsze.

Przeczytaj również podobny artykuł: Każda kobieta cechująca się odwagą musi to wiedzieć

Aby wyjść naprzeciw negatywnym emocjom i opanować niepokój spróbuj zastosować niektóre z poniższych strategii.

  • Rozpoznawaj i nazywaj występujące u Ciebie wzorce negatywnego myślenia, a także wszelkie bodźce powodujące niepokój.
  • Przywołaj niepokojące myśli będąc przygotowanym na to, by nadać im pozytywny aspekt.
  • Podobnie uczyń z negatywnymi słowami i destrukcyjnym sposobem myślenia.
  • Zapisz swoje negatywne myśli na kartce papieru, a następnie w spokoju zastanów się nad tym jak je wykorzenić lub nadać im bardziej pozytywny charakter.

Praktykuj akceptację

Przede wszystkim zaakceptuj, że Twoim problemem jest uczucie niepokoju. Postaraj się zrozumieć na czym dokładnie Twój problem polega. Twoje ciało jest zdrowe, niepokój natomiast stanowi pewien detal, któremu możesz poświęcić nieco więcej uwagi.

Przeczytaj również podobny artykuł: Akceptacja, odrzucenie i zmiany – jakie są różnice?

Tak więc zamiast uciekać przed problemem, o wiele lepiej jest zatrzymać się, dokładnie przyjrzeć się problemowi i zastosować skuteczne środki zaradcze. Nie bój się niepokoju, wyjdź mu naprzeciw!

Podparta dziewczyna

Jakby nie patrzeć, zaakceptowanie sytuacji wywołującej w nas niepokój nie należy do najłatwiejszych zadań. W rzeczywistości może się to skończyć tym, że poczujesz się gorzej, niż przedtem.

Przeczytaj również podobny artykuł: Lęk: 14 najbardziej typowych objawów

Tak. Pokonanie własnych demonów przeszłości wymaga wiele wysiłku. Nie zmienia to jednak faktu, że właśnie taka otwarta konfrontacja stanowi jedyną metodę rozwiązania problemu, jakim jest niepokój. Dlatego bądź dzielny.

Przygotuj się zawczasu, nabierz odwagi i śmiałości, a uda Ci się wygrać nie tylko bitwę, ale również całą wojnę. Akceptacja oznacza, że rozumiemy, iż sytuacja, z którą właśnie mamy do czynienia wywołuje w nas uczucie niepokoju.

Jesteś również zupełnie świadomy, że uczucie to będzie narastać, ale tym razem w sposób kontrolowany i nieszkodliwy. Właśnie taka droga prowadzi do uleczenia. Sytuacja, w której niepożądane emocje będą się pojawiać potrwa jeszcze jakiś czas, nie minie tak prędko.

To, co należy natomiast do Twoich zadań, to nauczyć się świadomie akceptować uczucie niepokoju i zamiast poświęcać mu całą swoją uwagę i podporządkowywać decyzje, iść na przód.

Przeczytaj również podobny artykuł: Twoje obawy – to Ty ściągasz je na siebie

Uważaj na siebie

Co możesz jednak zrobić w sytuacji, gdy niepokój stał się nieodłącznym elementem Twojego życia? Dobrze się wysypiaj, dbaj o odpowiednie nawyki żywieniowe i aktywność fizyczną. Pamiętaj też o odpowiedniej dawce relaksu. Poświęć sobie czas.

To, że przez jakiś czas nie będziesz na zawołanie całego otoczenia lub na chwilkę przerwiesz pracę nie czyni Cię gorszym człowiekiem. Wręcz przeciwnie. Dbając o siebie, dbasz jednocześnie o innych. Będziesz w lepszej kondycji, co pozwoli Ci pracować wydajniej.

Życie pełnią życia nie oznacza wcale życia przepełnionego adrenaliną. Chodzi raczej o to, by w świadomy sposób cieszyć się każdym kolejnym dniem. Nie uda Ci się jednak osiągnąć tego celu, jeżeli najpierw odpowiednio nie przygotujesz swojego ciała i umysłu.

Otaczaj się pozytywnymi osobami i przedmiotami, bądź miły dla samego siebie i dla innych i daj pierwszeństwo temu, co naprawdę się w życiu liczy.

Przeanalizuj swój styl życia

Zastanów się nad Twoimi relacjami z innymi osobami. Skąd w Twoim życiu biorą się toksyczne sytuacje? Toksyczne osoby jedynie zatruwają Twój umysł, zagęszczają powietrze, które staje się nieznośnie ciężkie.

Przeczytaj również podobny artykuł: Żyj świadomie – nie spełniaj narzuconych Ci oczekiwań

To w ich towarzystwie powstaje uczucie niepokoju. Nie skupiaj się już na objawach, ale raczej na przyczynie. Odszukaj tych, którzy Cię niepokoją i nie zadawaj się z nimi.

Rysunek - ludzie

Zastanów się również nad własną osobą. Czy znajdujesz w sobie jakieś toksyczne zachowania lub tendencje? Tak więc jeśli dokonasz zmian w samym sobie, z pewnością zmieni się również Twoje otoczenie.

Ostatnie szczegóły do przeanalizowania to na przykład nastawienie względem innych. Żyjesz wyłącznie dla siebie, czy też znajdujesz czas dla innych? Tak więc nie działaj na oślep. Przyjrzyj się problemowi, obierz strategię i stawiaj konkretne kroki, które pozwolą Ci osiągnąć założony cel!

Scroll to Top