Szósty język miłości

Czy pamiętasz książkę Gary'ego Chapmana "Pięć języków miłości"? Nauczył nas, jak okazywać uczucia osobie, którą kochamy. Jednak, aby jakikolwiek związek był udany i satysfakcjonujący, musimy dodać szósty język. Dowiedz się więcej tutaj.
Szósty język miłości
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 19 marca, 2023

Stephen Chbosky powiedział w swojej klasycznej książce The Perks of Being a Wallflower, że „akceptujemy miłość, na którą naszym zdaniem zasługujemy”. Niewiele stwierdzeń mogłoby być trafniejszych. Wielu z nas w nieszczęśliwych związkach ofiarowuje innym kawałki naszego życia, a także swój czas i energię. Jest tak, ponieważ zakładamy, że nie możemy aspirować do niczego lepszego. Dzisiaj omówimy, czym jest szósty język miłości.

Lęk przed samotnością lub prawie nieświadomą inercją, która prowadzi nas do dryfowania w szkodliwe relacje, jest niezwykle częsty. Ponadto wśród młodzieży i młodych dorosłych często obserwuje się wzrost przemocy fizycznej i psychicznej. Wydaje się, że istnieje niezwykle szkodliwy związek między ideologią miłości romantycznej a uzależnieniem emocjonalnym.

Zakochanie się jest proste. Wciąga Cię i poddaje najbardziej oślepiającej przejażdżce na chemii naszego mózgu. Sprawia, że czujesz się bardziej żywy niż kiedykolwiek i zaciera wiele innych rzeczywistości. Co więcej, społeczeństwo zindoktrynowało Cię najbardziej niebezpiecznymi mitami na temat miłości. Oznacza to, że możesz zaniedbać kształcenie się w najbardziej decydującym aspekcie, jeśli chodzi o Twoje relacje emocjonalne.

Okazuje się, że istnieje szósty język miłości, który wymaga zbadania i analizy.

Nie tylko musisz wiedzieć, jak oferować miłość; musisz pamiętać, że również na nią zasługujesz.

zakochania para
Miłość mówi wieloma językami i nie zawsze stosujemy je wszystkie.

Pięć języków miłości, które (prawdopodobnie) już znasz

Niektórzy ludzie twierdzą, że Cię kochają. Nie pokazują tego jednak zbyt dobrze. Przynajmniej nie we właściwy sposób. Nie czujesz z ich strony szacunku, dbania o Ciebie i doceniania Cię. Jednym z obszarów, w których ludzie najczęściej zawodzą, jest odpowiedzialność afektywna. Ta luka ustępuje szerokiej gamie wyczerpującej dynamiki.

Książką, która pomogła kilku pokoleniom par w tej i innych dziedzinach, jest Pięć języków miłości autorstwa Gary’ego Chapmana. Ten baptystyczny pastor, mówca i doradca małżeński jest autorem wielu bestsellerów. Oferuje również wskazówki dotyczące wzmacniania więzi uczuciowych, rozwiązywania konfliktów i budowania szczęśliwszych relacji.

Jeśli chcesz zrozumieć szósty język miłości, najpierw musisz zrozumieć pierwsze pięć pozycji.

1. Słowa afirmacji

Komunikacja jest narzędziem wspierającym każdy satysfakcjonujący i szczęśliwy związek. W komunikacji są słowa, które potwierdzają i pieszczą bez potrzeby kontaktu fizycznego. Słowa, które dodają otuchy i motywacji.

Jeśli kogoś kochasz, musisz wiedzieć, jak wyrażać swoje uczucia nie w przesadny sposób, ale okazując wsparcie i uczucie. To codziennie potwierdza Twoją miłość. Na przykład możesz mówić takie rzeczy jak „Uwielbiam sposób, w jaki traktujesz innych”, „Jestem z Ciebie taka dumna” lub „Cokolwiek zdecydujesz, będę Cię wspierać”.

2. Fizyczny dotyk

Związek składa się z sojuszu między dwojgiem ludzi, którzy łączą przyjaźń z pożądaniem seksualnym, uczuciem i kontaktem fizycznym. Pieszczoty, uściski, pocałunki i seks są niepodważalnym i niezbędnym językiem budującym związek. Jak potwierdzają badania przeprowadzone przez University of North Carolina (USA), te czułe momenty poprawiają intymność i samopoczucie par.

3. Jakościowy czas

Aby związek był udany i abyś czuł się w nim spełniony, nie wystarczy tylko być obecnym. Codzienne życie z jego rutyną, presją i zewnętrznymi czynnikami często może sprawić, że wspólne godziny nie będą tak radosne, jak byś tego chciał. Jeśli jednak masz na to ochotę, możesz poświęcić trochę czasu w ciągu dnia i cieszyć się swoim związkiem. W efekcie możesz stworzyć dla Was kilka magicznych chwil.

Miłość wymaga budowania wartościowego czasu między Wami, szanując wzajemną przestrzeń, ale tworząc doświadczenia, których nigdy nie zapomnisz. To rzeczy, które budują związek, nad którym warto pracować.

„Miłość to wybór, którego dokonujesz każdego dnia”.

-Gary Chapman-

4. Akty przysług

Jak pokazać swojemu partnerowi, że go kochasz? Jak sprawić, by zdał sobie sprawę, że może Ci zaufać i że jesteś dla niego najlepszym źródłem wsparcia? Pomyśl o tym. Nie możesz utrzymać swojego związku, jeśli nie chcesz wykonywać dla partnera pewnych zadań. I nie mówimy tylko o obowiązkach domowych, takich jak zmywanie naczyń.

Akty przysług to codzienne działania, którymi okazujesz zainteresowanie, przywiązanie i troskę o ukochaną osobę.

5. Przyjmowanie prezentów

Prezent nie jest czymś, co dajesz drugiemu człowiekowi, aby otrzymać coś w zamian. Gary Chapman wyjaśnia, że prezenty to symbole, za pomocą których można wyrazić uczucia do ukochanej osoby. Czasami te prezenty są materialne. Jednak najczęściej są to nieoczekiwane gesty i małe romantyczne akty, które wywołują uśmiech i pozytywne emocje u partnera.

Kobieta ze światłem w umyśle i zamkniętymi oczami, myśląca w szóstym języku miłości
Twój związek nigdy nie będzie szczęśliwy, jeśli najpierw nie nauczysz się kochać i szanować siebie.

Szósty język miłości: kochaj siebie

„Z miłości”, stwierdza Chapman , „będziemy wspinać się po górach, przemierzać morza, przemierzać pustynne piaski i znosić niezliczone trudności”. To piękna idea, ale wymaga kilku słów zakończenia w stylu „Zrobimy to, nie zapominając o sobie, nie zostawiając siebie na boku”.

Szósty język miłości, fundament, na którym musi być zbudowany każdy Twój związek, to miłość do siebie. Bez miłości własnej poddajesz się rodzajom nadużyć, o których wspominaliśmy wcześniej. Co więcej, bez szacunku do samego siebie, zdrowej samooceny i uznania dla siebie, będziesz nadal potwierdzać mity o romantycznej miłości.

Co więcej, będziesz nadal szukać miłości, na którą Twoim zdaniem zasługujesz, a nie takiej, która naprawdę Ci się należy. Oczywiście dobrze jest wiedzieć, jak dbać o związek, jak sugeruje Gary Chapman, ale nie wolno zaniedbywać podstawowego filaru, który wszystko podtrzymuje. Oto jak go zbudować.

Kochanie to także dbanie o siebie, aby związek z partnerem był satysfakcjonujący i szczęśliwy.

Najlepsza historia miłosna zaczyna się od pokochania siebie

Szósty język miłości powinien codziennie przypominać Ci, że zasługujesz na to, by być kochanym. Ta prawda jest odżywia się rzeczami, nad którymi warto się zastanowić. Oto, co oznacza miłość własna:

  • Pokazujesz się innym takim, jakim jesteś.
  • Leczysz swoje rany z przeszłości. Oznacza to, że budzisz swoją wartość i mocne strony.
  • Przestajesz bać się porażki. Zamiast tego znajdujesz motywację do osiągnięcia tego, czego chcesz.
  • Rozumiesz swoje emocje i wiesz, jak je regulować. Ponadto korzystasz z dobrej komunikacji emocjonalnej.
  • Akceptujesz fakt, że niektórym ludziom nie spodoba się Twój sposób bycia. To dlatego, że wiesz, że nie jesteś zobowiązany do zadowolenia wszystkich.
  • Czujesz się kompetentny i zdolny do walki o to, czego pragniesz.
  • Uznajesz, że zasługujesz na traktowanie z takim samym szacunkiem, z jakim traktujesz innych.

Wreszcie, tak jak konieczne jest, aby kochać, cenić i szanować siebie, Twój partner również powinien to praktykować. W efekcie szósty język miłości przypomina Ci, że ci, którzy nie kochają siebie, oczekują, że inni dadzą im to, czego sami nie oferują.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chapman, G. (1996). Cinco Lenguajes del Amor. Spanish House Inc.
  • Dreisoerner A, Junker NM, van Dick R. The relationship among the components of self-compassion: a pilot study using a compassionate writing intervention to enhance self-kindness, common humanity, and mindfulness. J Happiness Stud. 2021;22(1):21-47.
  • Jolink TA, Chang YP, Algoe SB. Perceived Partner Responsiveness Forecasts Behavioral Intimacy as Measured by Affectionate Touch. Pers Soc Psychol Bull. 2022 Feb;48(2):203-221. doi: 10.1177/0146167221993349. Epub 2021 Mar 19. PMID: 33736544; PMCID: PMC8801651.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.